جمعیت کاربران 5G جهان تا سال ۲۰۲۵ به ۲/۶ میلیارد نفر می‌رسد

جمعیت کاربران 5G جهان تا سال ۲۰۲۵ به ۲/۶ میلیارد نفر می‌رسد

دسترسی به شبکه‌ی 5G روز‌به‌روز در دنیای فناوری افزایش می‌یابد و تا چند سال آینده، اکثر مردم جهان توانایی استفاده از امکانات آن را خواهند داشت.

اریکسون گزارش جدیدی از نفوذ و کاربری شبکه‌های مخابراتی منتشر کرد. آمار اصلی گزارش ادعا می‌کند که تا سال ۲۰۲۵، تعداد مشترکان 5G در سرتاسر جهان به ۲/۶ میلیارد نفر خواهد رسید؛ اکوسیستمی که با سرعت بالا توسعه می‌یابد و همچنین سرعت رشد بالا و قوی، موجب رسیدن به آمار مذکور خواهد شد. مصرف میانگین داده‌ی موبایلی نیز از ۷/۲ گیگابایت در حال حاضر، تا سال ۲۰۲۵ به ۲۴ گیگابایت افزایش خواهد یافت. چنین عددی را می‌توان برابر با استریم روزانه‌ی ۳۰ دقیقه فیلم HD شامل ۶ دقیقه فیلم واقعیت مجازی دانست.

در گزارش منتشرشده به پوشش 5G نیز اشاره می‌شود. اریکسون پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۲۵، ۶۵ درصد از مردم جهان تحت پوشش 5G قرار خواهند داشت. شبکه‌ی مذکور ۴۵ درصد از ترافیک داده‌ی موبایل جهان را مدیریت خواهد کرد. در سال جاری میلادی، بازیگران بزرگ صنعت مخابرات در آسیا، اروپا، خاور میانه و آمریکای شمالی، شبکه‌های 5G خود را راه‌اندازی خواهند کرد. به‌عنوان مثال اپراتورهای کره‌ی جنوبی تا پایان ماه سپتامبر به آمار بیش از سه میلیون مشترک رسیده‌اند. شایان ذکر است، شبکه‌ی مذکور آوریل سال جاری در کره رونمایی شد.

چینی‌ها شبکه‌ی 5G خود را در پایان ماه اکتبر راه‌اندازی کردند. پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری، بیش از ۱۳ میلیون مشترک 5G در آن کشور وجود داشته باشند. البته گزارش اریکسون پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۲۵، شبکه‌ی 4G یا LTE به شبکه‌ی غالب در آسیای جنوب‌شرقی یا اقیانوسیه تبدیل شود که ۶۳ درصد از مشترکان از آن استفاده می‌کنند. درمقابل، 5G تنها به ۲۱ درصد از جمعیت کاربران موبایل آن منطقه خدمات خواهد داد.

سرعت پیاده‌سازی و استفاده از 5G نسبت به LTE‌ سریع‌تر خواهد بود. در میان مناطق گوناگون، آمریکای شمالی بیشترین سرعت رشد را خواهد داشت و تا پایان سال ۲۰۲۵، ۷۴ درصد از مشترکان موبایل از شبکه‌ی جدید استفاده خواهند کرد. سرعت رشد دوم با رسیدن به آمار ۵۶ درصد به شمال شرقی آسیا می‌رسد و اروپا با ۵۵ درصد در مقام سوم خواهد بود. در ادامه‌ی گزارش به تعداد اتصال‌های شبکه‌ی اینترنت اشیاء اشاره می‌شود که از ۱/۳ میلیارد اتصال در پایان سال ۲۰۱۹، به پنج میلیارد اتصال در پایان سال ۲۰۲۵ خواهد رسید (نرخ رشد ۲۵ درصد سالانه).

5g

چین همچنان در صدر بازارهای 5G جهان باقی خواهد ماند

رشد ترافیک موبایلی برای فصل سوم ۲۰۱۹ نسبت به سال گذشته افزایش ۶۸ درصدی داشت که افزایش مشترکان موبایل در هند و افزایش استفاده از داده‌ی موبایلی توسط کاربران چینی را می‌توان به‌عنوان دلایل آن برشمرد. رشد مذکور، به‌خاطر افزایش ظرفیت دستگاه‌ها نیز رخ داد که مصرف محتوای با داده‌ی عظیم‌تر را برای کاربران ممکن می‌کرد. به‌علاوه طرح‌های مصرف اینترنت موبایل در کشورهای گوناگون مقرون‌به‌صرفه‌تر شدند که افزایش مصرف داده را به‌همراه داشت.

معاون ارشد اجرایی اریکسون و مدیر بخش شبکه،‌ فردریک جیدلینگ، درباره‌ی گزارش اخیر گفت:

دستگاه‌های مجهز به 5G در سال ۲۰۲۰ به بازار انبوه وارد می‌شوند که استفاده‌ی بیشتر از 5G را به‌همراه خواهد داشت. اکنون دیگر زمان شک درباره‌ی پیاده‌سازی 5G نیست و تنها باید متمرکز بر تبدیل کاربردهای واقعی به استفاده‌های سودمند برای مصرف‌کننده‌ها و شرکت‌های تجاری باشیم. 4G هنوز به‌عنوان ابزار قوی فعال‌سازی ارتباط در بسیاری از مناطق جهان شناخته می‌شود. اکنون مدرن‌سازی شبکه‌ها یکی از فعالیت‌های کلیدی محسوب می‌شود که برای تغییر فناوری آتی به آن نیاز داریم.

اریکسون می‌گوید، 5G به‌خاطر تأخیر پایین و سرعت بالا، توانایی ارائه‌ی کاربردهای بسیار متنوعی را برای کسب‌وکارها دارد. به‌علاوه شرکت‌های مخابراتی هم بازدهی هزینه‌ی بیشتری پیدا می‌کنند. البته مشاجره‌های کنونی پیرامون امنیت سایبری و اتهام‌هایی که به هواوی به‌عنوان یکی از پیش‌گامان صنعت مخابرات جهان مطرح می‌شود، عدم اطمینان کلی و کاهش سرعت پیشروی و توسعه را در پی دارد.

5g

ترافیک داده‌ی موبایلی در آسیای جنوب شرقی و اقیانوسیه تا سال ۲۰۲۴ به ۱۶ اگزابایت در هر ماه خواهد رسید. سرعت اولیه‌ی پیاده‌سازی و استفاده از شبکه و همچنین تمایل اولیه‌ی شدید به 5G، باعث چنین افزایش هفت برابری می‌شود. در ادامه‌ی گزارش گفته می‌شود که 5G تا سال ۲۰۲۴، ۱۲ درصد از اشتراک‌های منطقه‌ی مذکور را به خود اختصاص می‌دهد.

نگرانی‌ها و مشاجره‌های متعدد، مانع از توسعه‌ی سریع 5G می‌شود

چین تا میانه‌ی دهه‌ی بعدی، بزرگ‌ترین منطقه‌ی هزینه‌های فناوری در آسیا باقی خواهد ماند. هزینه‌‌های مذکور در سال جاری رشد چهار درصدی و در سال آتی رشد ۶ درصدی را تجربه خواهند کرد. به‌علاوه چینی‌ها در رقابت بازار جهانی 5G نیز پیش‌گام خواهد بود و سرمایه‌گذاری در مخابرات، ۵۷ درصد از سرمایه‌گذاری کل کشور را به خود اختصاص خواهد داد.

سنگاپور از نقاط مهم دیگر در توسعه‌ی 5G و استفاده از آن محسوب می‌شود. دولت این کشور پیش‌بینی می‌کند که تا پایان سال ۲۰۲۲، دو شبکه‌ی کاملا مستقل، پوشش 5G را در بیش از نیمی از کشور تأمین کنند. درصورت دریافت بازخورد مناسب از صنعت، پیاده‌سازی شبکه‌های 5G در آن کشور باز هم بیشتر خواهد شد. ازطرفی بسیاری از شرکت‌های سنگاپوری نگران مسائل امنیتی 5G هستند. حدود ۹۶ درصد از آن‌ها سال گذشته گزارش نفوذ داده‌ای منتشر کرده‌اند و ۹۸ درصد، نگران تحول‌های زیرساختی در فناوری ارتباطی همچون پیاده‌سازی 5G هستند.

شبکه‌ی 5G با وجود تمامی مناقشه و نگرانی‌ها، با جدیت به سمت تصاحب دنیای فناوری حرکت می‌کند. نسل بعدی ارتباطات موبایلی، با سرعتی بسیار بیشتر، قابلیت‌های فراوانی را در اختیار شرکت‌ها و کاربران قرار می‌دهد که پیاده‌سازی و استفاده از آن را اجتناب‌ناپذیر می‌کند.

منبع zdnet

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید