اولین فردی که پیوند کلیه خوک را دریافت کرده بود، از دنیا رفت

سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۱۰
مطالعه 3 دقیقه
ریک اسلیمن، اولین بیمار زنده گیرنده کلیه خوک
مرگ نخستین بیماری که پیوند کلیه‌ی خوک اصلاح‌شده انجام داده بود در جهان خبرساز شد. دانشمندان می‌گویند ارتباطی بین مرگ بیمار و عمل پیوند وجود ندارد.
تبلیغات

نخستین فردی که در عمل پیوند، کلیه خوک دریافت کرده بود، تنها دو ماه پس از انجام این درمان پیشگامانه درگذشت.

ریک اسلایمن، مرد ۶۲ ساله از ویموث ماساچوست، ۱۶ مارس سال جاری پس از عمل جراحی ۴ ساعته‌ در بیمارستان عمومی ماساچوست، یک کلیه‌ی اصلاح‌شده‌ی ژنتیکی خوک دریافت کرد.

اسلایمن از بیماری کلیوی مرحله‌ی آخر رنج می‌برد و پیش از این هم عمل پیوند کلیه انجام داده و کلیه‌ی انسانی دریافت کرده بود؛ اما پس از چند سال با علائم نارسایی کلیه درگیر شده بود. پزشکان پیوند آزمایشی کلیه‌ی خوک را به اسلایمن پیشنهاد کردند؛ چراکه او دیالیز را دوباره شروع کرده بود و عوارض شدیدی را تجربه می‌کرد.

پزشکان امیدوار بودند که کلیه‌ی خوک سال‌ها دوام بیاورد؛ اما با توجه‌ به اینکه چنین عملی پیش از این هرگز انجام نشده بود، در مورد این زمان تردید وجود داشت. اسلایمن تنها چند هفته پس از عمل جراحی درگذشت؛ اما به‌گفته‌ی تیم پزشکی او، هیچ مدرکی مبنی بر وجود ارتباط بین پیوند کلیه و مرگ بیمار وجود ندارد.

هیچ مدرکی مبنی بر وجود ارتباط بین پیوند کلیه و مرگ اسلایمن وجود ندارد

در بیانیه‌ی بیمارستان عمومی ماساچوست که ۱۱ می منتشر شد، آمده است: «تیم پیوند بیمارستان عمومی ماساچوست از درگذشت آقای ریک اسلایمن عمیقا متاسف است. ما هیچ نشانه‌ای نداریم که این اتفاق در نتیجه‌ی عمل پیوند او رخ داده است.» در این بیانیه هیچ اشاره‌ای به جزئيات مرگ اسلایمن نشده است.

از ماه مارس ۲۰۲۴ بیش‌ از ۱۰۰ هزار آمریکایی در لیست انتظار پیوند عضو هستند که ۸۹ هزار نفر از این افراد به کلیه نیاز دارند. متاسفانه هر روز ۱۷ نفر از افراد حاضر در این لیست جان خود را ازدست می‌دهند. پیوند اعضای اصلاح ژنتیکی‌شده‌ی حیوانات به انسان که با نام فرایند پیوند خارجی شناخته می‌شود، به‌عنوان روشی جدید و امیدوارکننده برای رفع کمبود اعضای موجود از اهداکنندگان انسانی درنظر گرفته می‌شود.

دانشمندان پیش از عمل اسلایمن، پیوند آزمایشی کلیه‌ی خوک را تنها در بیماران مرگ مغزی انجام داده بودند تا بتوانند امکان‌پذیری این نوع پیوندها را اثبات کنند. از آن زمان، یک بیمار زنده‌ی دیگر نیز کلیه‌ی اصلاح‌شده‌ی ژنتیکی خوک دریافت کرد؛ البته این بیمار ۵۴ ساله هم‌زمان با کلیه‌ی خوک، پمپ قلب نیز دریافت کرده است.

نخستین فردی که یکی از اعضا خوک را دریافت کرد، مردی از مریلند بود که در سال ۲۰۲۲ تحت نخستین پیوند قلب خوک جهان قرار گرفت. او اندکی پس از جراحی و احتمالا در نتیجه‌ی آلوده‌شدن به ویروس خوک که باعث واکنش التهابی شده بود، جان خود را ازدست داد.

دانشمندان در مورد اسلایمن از فناوری ویرایش ژن کریسپر برای اصلاح ژن‌های خوک اهداکننده استفاده کردند. آن‌ها پس از حذف ژن‌هایی که می‌توانند سیستم ایمنی انسان را وادار به حمله به کلیه‌ی خوک کنند، ژن‌هایی را اضافه کردند که قادر هستند به جلوگیری از پس‌زدن پیوند کمک کنند. بیمار همچنین به‌طور هم‌زمان درمان‌های مبتنی بر آنتی‌بادی و داروهای سرکوب‌کننده‌ی سیستم ایمنی را نیز به‌منظور جلوگیری از پس‌زده‌شدن عضو دریافت کرد.

خود کلیه‌ی پیوندی از شرکت eGenesis دریافت شده بود که پیش از این با موفقیت پیوند را روی میمون‌ها آزمایش کرده بود. میمون‌های حاضر در این آزمایش به‌طور متوسط درحدود ۱۷۶ روز یا نزدیک به ۶ ماه زندگی کردند.

خانواده‌ی اسلایمن در بخشی از بیانیه‌ای بیمارستان اعلام کردند از اینکه چند هفته‌ی آخر زندگی ریک را با او گذرانده‌اند، سپاسگزار هستند. آن‌ها در بخشی از بیانیه می‌نویسند: «تلاش‌های چشمگیر تیم پزشکی برای انجام پیوند خارجی به ما ۷ هفته‌ی دیگر فرصت داد تا در کنار ریک باشیم. خاطرات ما در این مدت در ذهن و قلب‌مان باقی خواهد ماند. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان با داستان ریک آشنا شده‌اند. ما از اینکه ریک به بیمارانی که ناامیدانه منتظر پیوند عضو هستند حس خوش‌بینی داده است، احساس آرامش می‌کنیم.»

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات