با ۱۲ رژیم غذایی پرطرفدار در جهان آشنا شوید

چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰
مطالعه 18 دقیقه
آیا قصد دارید لاغر شوید؟ از اضافه وزن خسته شده‌اید؟ ما در این مقاله با معرفی ۱۲ رژیم غذایی محبوب در دنیا با شما همراه خواهیم بود.
تبلیغات

رژیم‌های غذایی زیادی برای کاهش یا برقراری تعادل در وزن وجود دارند که البته گستردگی و تنوع آن در سطح جهان، واقعا فوق‌العاده است. برخی رژیم‌های غذایی روی کاهش اشتهای شما تمرکز دارند و این در حالی‌ست که برخی دیگر استفاده از کالری، کربوهیدرات و چربی را محدود می‌کنند. از آن جایی که تمام این رژیم‌های غذایی مدعی برتری بر یکدیگر هستند، واقعا سخت است که بتوان یکی از آن‌ها را انتخاب کرد. اگر بخواهیم صادق باشیم، حقیقت این است که هیچ رژیم غذایی نمی‌تواند برای تمام افراد و به‌صورت کاملا یکسان، مؤثر باشد یا آن چیزی که برای شما مفید بوده است، بتواند برای یک فرد دیگر هم مفید باشد. در ادامه با معرفی ۱۲ رژیم غذایی محبوب برای کاهش وزن همراه شما خواهیم بود.

۱- رژیم غذایی پارینه سنگی

علاقه‌مندان به این رژیم غذایی باید مواد غذایی را مصرف کنند که اجدادشان قبل از گسترده شدن دنیای کشاورزی، استفاده می‌کردند. این تئوری به خوبی نشان می‌دهد که بیشتر بیماری‌های مدرن با مصرف غلات، لبنیات و سایر مواد غذایی فرآوری شده مرتبط هستند. با اینکه فراهم کردن همان مواد غذایی که اجدادمان قبل از توسعه کشاورزی مصرف می‌کردند، واقعا سؤال‌برانگیز است، اما مزیت‌های متفاوتی دارد.

شیوه عملکرد: رژیم غذایی پارینه سنگی تأکید زیادی روی مصرف غذاهای کامل، پروتئین بدون چربی، سبزیجات، میوه‌ها، آجیل و دانه‌ها دارد و این در حال ا‌ست که غذاهای فرآوری شده همانند قند، لبنیات و غلات را به‌طور کامل نفی می‌کند. البته برخی مدل‌های منعطف‌تر این رژیم غذایی، مصرف لبنیات همانند پنیر و کره درکنار سایر موارد همانند سیب زمینی و سیب زمینی شیرین را امکان‌پذیر می‌کند.

کاهش وزن: مطالعات متعددی نشان داده‌اند که رژیم غذایی پارینه سنگی می‌تواند باعث کاهش وزن قابل‌توجه و حتی کاهش اندازه دور کمر شود. نتایج برخی پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد در رژیم غذایی پارینه سنگی، کربوهیدرات کمتر، پروتئین بیشتر و ۳۰۰ الی ۹۰۰ کالری کمتری در طول روز مصرف می‌کنند.

مزایای دیگر رژیم غذایی پارینه سنگی: براساس اطلاعات موجود می‌توان گفت رژیم غذایی در کاهش کلسترول، قند خون، تری گلیسیرید خون و فشار خون مؤثر است. توجه داشته باشید این رژیم غذایی مصرف غلات، حبوبات و لبنیات که سالم و مغذی هستند را از بین می‌برد.

۲- رژیم غذایی وگان

رژیم غذایی وگان که به مصرف کامل سبزیجات دلالت دارد

رژیم وگان یعنی باید از محصولات دامی به‌صورت کامل، خداحافظی کنید. در حقیقت این رژیم غذایی مانع مصرف کلیه محصولات دامی به دلایل اخلاقی، محیطی یا بهداشتی می‌شود. توجه داشته باشید که وگانیسم را باید به‌عنوان سخت‌ترین شکل گیاه‌خواری معرفی کنیم. بد نیست بدانید مصرف نکردن گوشت، لبنیات، تخم مرغ و سایر محصولات مشتق از حیوانات همانند عسل، آب پنیر، آلبومین و برخی دیگر از انواع ویتامین D3 را نباید مصرف کرد.

کاهش وزن: به‌نظر می‌رسد رژیم غذایی وگان در کمک به افراد برای کاهش وزن بسیار مؤثر است؛ علت این مسئله را می‌توان چربی بسیار کم و فیبر زیاد آن دانست که باعث می‌شود تا افراد احساس سلامتی بیشتری داشته باشند.

رژیم‌های غذایی وگان نسبت به سایر رژیم‌های غذایی به‌صورت مداوم با کاهش وزن و شاخص توده بدنی (BMI) مرتبط هستند. یکی از پژوهش‌های ۱۸ هفته‌ای نشان داد که افراد با رژیم غذایی وگان، ۴.۲ کیلوگرم را از دست دادند. کاهش وزن در رژیم‌های وگان در درجه اول موجب کاهش کالری می‌شوند. همچنین می‌توان وگان را یک رژیم غذایی مناسب برای لاغری شکم و پهلو هم به حساب آورد.

سایر مزایا: رژیم‌های غذایی مبتنی بر گیاه‌خواری باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت نوع ۲ و مرگ زودرس می‌شود. محدود کردن مصرف گوشت فرآوری شده ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر و مرگ را به دلیل بیماری قلبی یا سرطان کاهش دهد. محدود کردن مصرف گوشت فرآوری شده ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر و مرگ به دلیل بیماری قلبی یا سرطان را کاهش دهد.

نکته مهم: از آن جایی که رژیم‌های غذایی وگان باعث می‌شود که دیگر نتوانید غذاهای حیوانی مصرف کنید، ممکن است در چندین ماده مغذی ویتامین B12، ویتامین D، ید، آهن، کلسیم، روی و اسیدهای چرب امگا ۳ دچار کمبود شوید.

۳- رژیم‌های کم کربوهیدرات

رژیم‌های غذایی که میزان کربوهیدرات پایینی دارند، در میان افرادی که تصمیم به کاهش وزن دارند، طرفدار زیادی دارد. انواع مختلفی از رژیم‌های غذایی با کربوهیدرات پایین وجود دارد، اما همه آن‌ها شامل محدود کردن میزان مصرف کربوهیدرات به اندازه ۲۰ الی ۱۵۰ گرم در روز می‌شوند. هدف اصلی رژیم غذایی این است که بدن به‌جای استفاده از کربوهیدرات به‌عنوان منبع اصلی انرژی از چربی‌های بیشتری برای سوخت و ساز بدن استفاده کند.

عملکرد: رژیم‌های غذایی با کربوهیدرات کم بر مصرف میزان نامحدود پروتئین و چربی تأکید کرده و از طرفی هم مصرف کربوهیدرات را به‌شدت محدود می‌کنند. بدن شما می‌تواند در غیاب کربوهیدرات‌ها که منبع اصلی انرژی محسوب می‌شوند، اسیدهای چرب و کتون‌ها را جایگزین کند.

کاهش وزن: پژوهش‌های بسیار زیادی انجام شده و حکایت از آن دارند که رژیم‌های غذایی با کربوهیدرات پایین در کاهش وزن تأثیر زیادی دارند، علی‌الخصوص افرادی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند.

به‌نظر می‌رسد آن‌ها در کاهش چربی‌های خطرناک شکم که می‌توانند در اطراف اندام‌های شما تشکیل شوند، مؤثر خواهند بود. افرادی که دارای رژیم‌های غذایی با مقادیر پایین کربوهیدرات هستند، وارد وضعیتی به‌نام کتوز می‌شوند. پژوهش‌های زیادی نشان می‌دهد رژیم‌های کتوژنیک منجر به کاهش وزن، آن هم تا ۲ برابر نسبت به رژیم غذایی کم چرب و دارای کالری خواهد شد.

مزایای دیگر: این رژیم غذایی که کربوهیدرات پایین را دنبال می‌کند، موجب کاهش اشتها خواهد شد و همین مسئله می‌تواند مانع چاقی شود. توجه داشته باشید که رژیم‌های غذایی حاوی کربوهیدرات پایین برای همه افراد، مناسب نیست. بعضی از آن‌ها ممکن است احساس خوبی داشته باشند و برای برخی افراد هم می‌تواند سخت به‌نظر برسد. این امکان وجود دارد که برخی از افراد هم افزایش کلسترول بد را تجربه کنند. در موارد بسیار نادر هم دیده شده است رژیم‌های غذایی با کربوهیدرات کم می‌توانند باعث ایجاد یک وضعیت جدی با نام کتواسیدوز غیردیابتی شوند. به‌نظر می‌رسد این شرایط در زنان شیرده شایع‌تر باشد و در صورت عدم درمان هم می‌تواند باعث مرگ شود، اما در حالت کلی باید بگوییم رژیم‌های غذایی با کربوهیدرات کم برای بیشتر افراد، بی‌خطر خواهد بود.

۴- رژیم غذایی دوکان (Dukan)

تصویری از گوشت مرغ و گوشت ماهی در رژیم غذایی دوکان

این رژیم غذایی را می‌توان یک رژیم لاغری با پروتئین بالا و البته کربوهیدرات پایین عنوان کرد که به چهار مرحله تقسیم می‌شود؛ این چهار مرحله شامل دو مرحله کاهش وزن و دو مرحله حفظ وزن می‌شود. مدت ماندگاری شما در هر مرحله به وزنی که قصد دارید از دست دهید، مربوط می‌شود. در حقیقت هر مرحله الگوی رژیم غذایی خاص خود را دارد.

عملکرد: مراحل کاهش وزن در درجه نخست مبتنی بر مصرف غذاهای فاقد پروتئین بالا و سبوس جو دو سر می‌شود. همچنین سایر مراحل شامل افزودن سبزیجات غیرنشاسته‌ای و به‌دنبال آن برخی از کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها می‌شود. در ادامه و برای روزهای بعدی، مقادیر پروتئین برای حفظ وزن جدید شما وجود خواهد داشت.

کاهش وزن: براساس نتایج یکی از پژوهش‌ها، زنان در طول روز ۱۰۰۰ کالری و ۱۰۰ گرم پروتئین مصرف می‌کنند که باعث می‌شود به‌صورت متوسط، ۱۵ کیلوگرم از وزن بدن خود را در ۸ الی ۱۰ هفته از دست دهند.

همچنین بسیاری از مطالعات دیگر هم نشان می‌دهد رژیم‌های غذایی حاوی مقادیر پایین پروتئین و کربوهیدرات کم، امکان دارد مزایای زیادی در زمینه کاهش وزن داشته باشند.

سایر مزایا: برخی افراد ممکن است فکر کنند که این رژیم غذایی دارای مزایای دیگری است، اما اینطور نبوده و به غیر از کاهش وزن، هیج گونه مزایای دیگری ندارد. البته تحقیقات بسیار کمی درباره کیفیت رژیم غذایی دوکان وجود دارد. این رژیم غذایی، مصرف کربوهیدرات و چربی را درکنار هم محدود می‌کند که نشان می‌دهد در حال پیروی از استراتژی مبتنی بر علم بوده و در عوض، به‌نظر می‌رسد مصرف چربی به‌عنوان بخشی از رژیم غذایی با میزان پروتئین بالا موجب افزایش متابولیسم در مقایسه با رژیم‌های کم چرب می‌شود.

توجه داشته باشید از دست دادن توده عضلانی و محدودیت شدید مصرف کالری ممکن است باعث شود که بدن اقدام به صرفه‌جویی در مصرف انرژی کند و همین مسئله می‌تواند در بازیابی وزن بعد از لاغری تأثیرگذار باشد.

۵- رژیم غذایی کم چرب

آن‌طور که پیدا است، رژیم غذایی کم چرب باعث می‌شود مصرف چربی شما به کمتر از ۱۰ درصد کالری روزانه محدود شود. در حالت کلی رژیم کم چرب، چیزی در حدود ۳۰ درصد کالری خود را از چربی تأمین می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد این رژیم غذایی در طولانی مدت در کاهش وزن، تأثیری نخواهد داشت. علاقه‌مندان به رژیم غذایی کم چربی مدعی هستند که مصرف چربی در این رژیم، محدودیت زیادی ندارد و این در حالی است که برای افزایش سلامت جسمانی و کاهش وزن، دریافت چربی باید کمتر از ۱۰ درصد کل کالری باشد.

عملکرد: رژیم کم چربی حاوی کالری، ناشی از چربی کمتر از ۱۰ درصد است. مصرف محصولات گیاهی در این رژیم غذایی به مراتب بیشتر از مصرف محصولات حیوانی توصیه می‌شود. در حالت کلی می‌توان گفت که میزان کربوهیدرات در این رژیم غذایی، بسیار بالا بوده و به‌نظر می‌رسد چیزی در حدود ۸۰ درصد کالری بوده و این در حالی است که میزان پروتئین آن کمتر از ۱۰ درصد است.

کاهش وزن: براساس اطلاعات موجود، این رژیم غذایی در کاهش وزن افراد چاق، بسیار موفقیت‌آمیز بوده است؛ افراد چاق به‌طور میانگین، چیزی در حدود ۶۳ کیلوگرم را با استفاده از این رژیم غذایی از دست داده‌اند که آمار فوق‌العاده‌ای است. این رژیم غذایی را می‌توان به‌عنوان رژیم غذایی کاهش وزن در یک ماه هم معرفی کرد و عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد.

همچنین نتایج یکی دیگر از پژوهش‌هایی که در طول ۸ هفته انجام شد به خوبی نشان می‌دهد رژیم غذایی تشکیل شده از ۷ الی ۱۴ درصد چربی باعث کاهش وزن معادل ۱۴.۸ کیلوگرم می‌شود.

سایر مزایا: برخی از مطالعات انجام شده نشان می‌دهند رژیم‌های غذایی کم چربی می‌توانند باعث بهبود چندین عامل خطرناک همانند فشار خون بالا، کلسترول بالا و سایر موارد التهابی شوند. همچنین با کمال تعجب باید بگوییم این رژیم غذایی می‌تواند منجر به پیشرفت چشمگیر دیابت نوع دوم شود. این پایان ماجرا نیست و امکان دارد شاهد پیشرفت مولتیپل اسکلروزیس هم باشید که یک بیماری خودایمنی بوده و روی مغز، نخاع و اعصاب بینی تأثیرگذار است.

توجه داشته باشید که محدود کردن چربی ممکن است باعث ایجاد مشکلات طولانی مدت شود و علت آن را هم می‌توان نقش مهم چربی در بدن عنوان کرد؛ این نقش را می‌توان کمک به ساخت غشای سلولی، هورمون‌ها و همچنین کمک به بدن در جذب ویتامین‌های محلول در چربی معرفی کرد.

درکنار تمام این موارد، باید بگوییم که رژیم غذایی کم چربی باعث محدود شدن مصرف تعداد زیادی از غذاهای سالم می‌شود، فاقد تنوع بوده و واقعا تحمل آن می‌تواند دشوار باشد.

۶- رژیم غذایی اتکینز

ظرف غذای حاوی مواد غذایی رژیم اتکینز

رژیم غذایی اتکینز را باید به‌عنوان معروف‌ترین رژیم کاهش وزن با مقدار پایین کربوهیدرات معرفی کنیم. طرفداران این رژیم غذایی معتقدند تا زمانی‌که مصرف کربوهیدرات متوقف یا کم شود، می‌توان با مصرف مقادیری از پروتئین و چربی، کاهش وزن را تجربه کرد و ادامه داد. علت اصلی تأثیر رژیم‌های غذایی مبتنی بر کاهش مصرف کربوهیدرات را می‌توان کاهش اشتها عنوان کرد؛ این مسئله باعث می‌شود بدون فکر کردن به آن، کالری کمتری مصرف کنید.

عملکرد: رژیم غذایی اتکینز به چهار مرحله تقسیم می‌شود. مرحبه اول به گونه‌ای است که طی دو هفته، مصرف کربوهیدرات را باید به پایین ۲۰ گرم در طول روز برسانید. هنگامی که به وزن ایدئال خود برسید، می‌توانید به آرامی مقادیر لازم کربوهیدرات را مصرف کنید.

کاهش وزن: رژیم اتکینز به‌صورت گسترده مورد بررسی قرار گرفته و منجر به کاهش سریع‌تر وزن نسبت به رژیم غذایی کم چربی می‌شود. پژوهش‌های دیگری هم وجود دارند که نشان می‌دهند رژیم‌های با کربوهیدرات کم هم تأثیر زیادی در کاهش وزن دارند، علی‌الخصوص می‌توانند در کاهش چربی شکم که خطرناک‌ترین نوع چربی هستند، مؤثر خواهند بود.

سایر مزایا: نتایج تعداد زیادی از پژوهش‌های انجام شده هم نشان می‌دهند رژیم‌های با کربوهیدرات کم همانند رژیم غذایی اتکینز ممکن است تعداد زیادی از عوامل خطرآفرین بیماری همانند تری گلیسیرید خون، کلسترول، قند خون، انسولین و فشار خون را کاهش دهند. رژیم‌های کم کربوهیدرات در مقایسه با سایر رژیم‌های کاهش وزن، می‌توانند باعث بهبود قند خون، کلسترول خوب، تری گلیسیرید و سایر موارد شوند.

نکته مهم: رژیم غذایی اتکینز همانند سایر رژیم‌های غذایی با کربوهیدرات پایین برای بیشتر افراد سالم، مناسب است، اما در موارد نادر هم می‌تواند باعث بروز مشکلاتی شود.

۷- رژیم غذایی HCG

بدون تردید باید رژیم غذایی HCG را به‌عنوان یکی از سریع‌ترین و سخت‌ترین رژیم‌های غذایی برای لاغری معرفی کنیم. در این رژیم غذایی باید به ازای هر روز تا ۱ کیلوگرم از وزن خود را کم کنید. طرفداران این رژیم غذایی بر این باورند که این رژیم غذایی بدون آن که باعث ایجاد احساس گرسنگی شود، چربی‌ها را از بین خواهد برد. بد نیست بدانید HCG نام هورمونی است که در دوران بارداری در مقادیر بسیار زیاد وجود دارد. این ماده به بدن زن اعلام می‌کند که باردار بوده و وظیفه حفظ تولید هورمون‌های لازم برای رشد جنین را دارد. همچنین از این هورمون برای درمان مشکلات مربوط به نازایی هم استفاده می‌کنند.

عملکرد: این رژیم غذایی به سه قسمت مختلف تقسیم می‌شود. در مرحله اول باید مصرف مکمل‌های HCG را آغاز کنید. در مرحله دوم باید یک رژیم غذایی کم کالری (۵۰۰ کالری در طول روز) را انتخاب کنید و درکنار آن، مصرف مکمل‌های HCG را زیر نظر پزشک دنبال کنید؛ این مرحله مربوط به کاهش وزن بوده و تا ۳ الی ۶ هفته ادامه خواهد داشت. در مرحله سوم باید مصرف HCG را متوقف کنید و به آرامی بر میزان مصرف غذای خود، اضافه کنید.

کاهش وزن: رژیم غذایی HCG باعث کاهش وزن می‌شود، اما نتایج برخی از پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد که کاهش وزن به دلیل دنبال کردن رژیم‌های با کالری کم است و ارتباطی به هورمون HCG ندارد. همچنین ارتباطی میان HCG و کاهش میزان گرسنگی یافت نشد.

سایر مزایا: اگر از کاهش وزن و تأثیر این رژیم غذایی در حاصل شدن نتیجه بگذریم، می‌توان گفت هیچ مزایای مستندی از رژیم HCG وجود ندارد. دقیقا مشابه بیشتر رژیم‌های غذایی با کالری پایین، HCG ممکن است باعث از بین رفتن ماهیچه‌ها شود که نتیجه‌ای به غیر از کاهش توانایی سوزاندن کالری را به‌دنبال نخواهد داشت.

این محدودیت شدید کالری باعث می‌شود که میزان کالری سوزانده شده توسط بدن هم روند نزولی را تجربه کند؛ این مسئله باعث خواهد شد که بدن شما احساس گرسنگی کند و بنابراین سعی خواهد کرد که انرژی را بیشتر از گذشته حفظ کند.

بد نیست بدانید بیشتر مکمل‌های HCG موجود در بازار، فاقد اصالت هستند و شما باید در این رابطه به‌صورت مستقیم با پزشک مشورت کنید. همچنین رژیم غذایی HCG دارای عوارض بیشتری هم بوده که می‌توان به سردرد، خستگی و افسردگی هم اشاره کرد. جالب آن که پژوهشگران شاهد انتشار گزارشی درباره لخته شدن خون یک زن هم بودند و به‌نظر می‌رسد که علت به وجود آمدن این مشکل، پیروی از رژیم غذایی HCG بوده است. توجه داشته باشید که FDA هم این رژیم غذایی را تأیید نمی‌کند و آن را خطرناک، غیرقانونی و روشی برای کلاهبرداری می‌داند.

۸- رژیم غذایی زون

رژیم غذایی زون که شامل مصرف گوشت ماهی و سبزیجات و ... می‌شود

رژیم غذایی زون را باید به‌عنوان یک رژیم غذایی با فشار پایین گلیسمی معرفی کنیم که باعث می‌شود مصرف کالری، پروتئین و چربی به‌صورت روزانه و به ترتیب تا ۳۵، ۴۵ و ۳۰ درصد محدود شود. ما توصیه می‌کنیم فقط کربوهیدرات با شاخص قند خون پایین را مصرف کنید. دستگاه گوارش بدن تخمین می‌زند که میزان قند خون شما را بعد از مصرف تا چه اندازه بالا ببرد. این رژیم غذایی در ابتدا به منظور کاهش التهاب، کاهش وزن و خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن، شکل گرفته است.

عملکرد: براساس اطلاعات موجود، شما باید با انتخاب این رژیم غذایی، چیزی در حدود یک سوم وعده غذایی خود را با پروتئین، دو سوم آن را با میوه و یک سهم آن را با چربی اشباع نشده همانند روغن زیتون، آووکادو یا بادام همراه کنید. همچنین باید مصرف کربوهیدرات‌های دارای سطح بالای GI همانند موز، برنج و سیب زمینی را هم محدود کنید.

کاهش وزن: پژوهش‌های انجام شده درباره این نوع از رژیم غذایی با یکدیگر متناقض هستند. درحالی‌که برخی به تأثیر آن در کاهش وزن و اشتها اشاره می‌کنند، برخی دیگر هم کاهش وزن ناشی از این رژیم غذایی را در مقایسه با سایر رژیم‌های غذایی، قابل‌توجه نمی‌دانند.

سایر مزایا: بیشترین تأثیر این رژیم غذایی را می‌توان در کاهش عوامل خطرآفرین در بیماری‌های قلبی همانند کاهش کلسترول و تری گلیسیریدها عنوان کرد. نتایج یکی دیگر از مطالعات انجام شده هم نشان می‌دهد رژیم غذایی زون امکان دارد میزان قند خون، حجم دور کمر، التهاب مزمن در افراد دارای اضافه وزن یا افراد چاق مبتلا به دیابت نوع دوم را کاهش دهد. یکی از مشکلات این رژیم غذایی را می‌توان محدود کردن مصرف مواد غذایی همانند موز و سیب زمینی عنوان کرد.

۹- روزه گرفتن به‌صورت متناوب

روزه گرفتن به‌صورت متناوب هم می‌تواند در کاهش وزن تأثیرگذار باشد. در حقیقت به‌جای محدود کردن غذاهایی که مصرف می‌کنید، بهتر است آن‌ها را کنترل کنید.

عملکرد: معمولا روزه گرفتن متناوب برای کاهش وزن استفاده می‌شود و علت آن را هم می‌توان محدودیت مصرف کالری عنوان کرد.

کاهش وزن: نتایج به دست آمده از افرادی که روزه گرفتن را برای کاهش وزن انتخاب کرده‌اند، نشان می‌دهد که چیزی در حدود ۳ الی ۸ درصد بیشتر از سایر روش‌ها موفقیت‌آمیز بوده است.

سایر مزایا: بد نیست بدانید که روزه‌داری به‌صورت متناوب هم می‌تواند التهاب، سطح کلسترول، تری گلیسیرید و قند خون را کاهش دهد. البته نباید افزایش هورمون رشد، بهبود ترمیم سلولی و حساسیت به انسولین را هم نادیده گرفت که هر کدام از آن‌ها تأثیر زیادی در سلامتی دارند. حتی مطالعات حیوانی این نوع رژیم غذایی هم نشان‌دهنده تاثیراتی همانند رشد سلول‌های جدید مغز، افزایش طول عمر و ایمنی در برابر بیماری و آلزایمر است.

با اینکه روزه‌داری به‌صورت متناوب، تأثیرات مثبت زیادی می‌تواند برای سلامت جسمانی داشته باشد، اما قطعا برای تمام افراد مناسب نیست. نتایج برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد روزه گرفتن برای زنان به اندازه مردان، مناسب نیست. همچنین روزه گرفتن می‌تواند برای افراد حساس به کاهش قند خون، افراد دچار سوء تغذیه، مادران شیرده، زنان باردار، نوجوانان، کودکان و سایر موارد مشابه هم خطرآفرین باشد.

۱۰- رژیم کتوژنیک

رژیم غذایی کتوژنیک که شامل مصرف نارگیل، سبزیجات و ... می‌شود

این رژیم غذایی برای چند دهه به‌عنوان یک روش درمانی صرع شناخته می‌شود و همچنین در زمینه‌های متفاوتی هم مورد بررسی قرار می‌گیرد. در حالت کلی می‌توان گفت هدف اصلی این رژیم غذایی، کاهش مصرف کربوهیدرات و جذب چربی است؛ شاید این مسئله کمی خنده‌دار باشد، اما به بدن اجازه می‌دهد به‌جای سوزاندن کربوهیدرات، چربی‌ها را بسوزاند.

چربی‌های سالم در آووکادو، نارگیل، انواع دانه‌ها، روغن ماهی و روغن زیتون وجود دارد و به‌صورت کاملا آزادانه در رژیم غذایی اضافه می‌شوند. رژیم غذایی باعث شکسته شدن ذخایر چربی به‌عنوان سوخت و ساز بدن خواهد شد و ازطریق فرایندی به‌نام کتوز، موجب تولید موادی به‌نام کتون می‌شود.

توجه داشته باشید که این رژیم دارای خطراتی همانند کتواسیدوز برای مبتلایان به دیابت نوع ۱ بوده و امکان دارد منجر به کما یا مرگ در افراد شود. البته نباید فراموش کرد که نتایج برخی پژوهش‌ها در رابطه با مدیریت دیابت، سلامت متابولیک، کاهش وزن و تغییر ترکیب بدن، امیدوارکننده هستند.

۱۱- رژیم غذایی ویت واچرز

یکی از محبوب‌ترین رژیم‌های غذایی جهان را باید رژیم غذایی ویت واچرز معرفی کنیم. این رژیم غذایی ارزشمند می‌تواند به گونه‌ای شما را هدایت کند تا بتوانید یک تعادل خوبی میان غذاهایی که مصرف می‌کنید، برقرار کنید و لاغر شدن را تجربه کنید. در حقیقت الگوی اصلی این رژیم غذایی، مصرف غذاهایی با کالری، چربی اشباع، قند کم و پروتیئن بالاتر است. براساس اطلاعات موجود، شما از هیچ مواد غذایی منع نمی‌شوید، اما باید بتوانید تعادل را برقرار کنید.

اگر بخواهیم تعدادی از مواد غذایی محبوب در رژیم غذایی ویت واچرز را نام ببریم، باید به پروتئین‌های کم چرب همانند تخم مرغ، ماهی و ماست بدون چربی اشاره کنیم. البته نباید سبزیجات فاقد نشاسته همانند کلم و میوه‌های تازه را درکنار چربی‌های سالم همانند آووکادو هم فراموش کنیم.

۱۲- رژیم غذایی خام گیاه‌خواری

رژیم غذایی خام گیاه‌خواری شامل مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی می‌شود که فرآوری نشده‌اند، کاملا گیاهی هستند و به‌صورت ارگانیک دردسترس قرار دارند. پژوهشگران مواد غذایی معتقدند حداقل سه چهارم غذای مصرفی افراد باید از مواد غذایی پخته نشده باشد.

جالب است بدانید تعداد قابل توجهی از متخصصان تغذیه، خام گیاه‌خوار هم هستند و هر چیزی را که مبتنی از حیوانات باشد، مصرف نمی‌کنند. به خاطر داشته باشید که چهار نوع اصلی از رژیم غذایی خام گیاه‌خواری وجود دارد. بدون تردید باید گفت کسانی که رژیم غذایی خام گیاه‌خواری را انتخاب و دنبال می‌کنند، باید تحمل بسیار زیادی داشته باشند و از نتایج آن، لذت ببرند؛ در حقیقت باید خام گیاه‌خواری را به‌عنوان یک رژیم غذایی سالم معرفی کنیم.

رژیم غذایی آنلاین

دنیای اینترنت به‌حدی گسترده شده که در آن می‌توان نیازمندی‌های زیادی را به خوبی رفع کرد. البته نباید تأثیر گوشی‌های هوشمند را هم نادیده گرفت. گوشی‌های موبایل دردسترس قرار دارند و برنامه‌های زیادی هم مبتنی بر سیستم‌عامل آن‌ها طراحی و گسترش پیدا می‌کنند. رژیم غذایی یکی از مهم‌ترین هدف‌های توسعه‌دهندگانی بوده که در زمینه تولید برنامه‌های موبایل، فعالیت دارند. ما در ادامه تعدادی از مربوط به رژیم‌های غذایی لاغری را معرفی و مورد بررسی قرار خواهیم داد.

۱- خورشاد

یکی از بهترین برنامه‌های رژیم غذایی آنلاین که قابلیت‌های بسیار زیادی دارد، خورشاد است. این برنامه می‌تواند با آنالیز دقیق وضعیت جسمانی و طراحی کامل رژیم غذایی ویژه هر کاربر، لاغری و تناسب اندام را برای شما به ارمغان آورد.

البته نباید از بخش مربوط به برنامه‌های غذایی هم غافل شد که منطبق با اصول علمی تهیه و تدوین شده است. یکی دیگر از قابلیت‌های برنامه خورشاد، کالری شمار آن است که عملکرد خوبی دارد. حتی امکان محاسبه درصد مصرف کربوهیدرات، پروتئین و چربی روزانه، هفتگی و ماهانه را هم با روش‌های اصولی بررسی خواهد کرد.

هنگامی که برنامه را نصب کنید به تعداد ۲۵۰ پرسش مهم کاربران مختلف و پاسخ‌های کاملا علمی و صحیح هم دسترسی خواهید داشت که می‌تواند به شما در تعیین دقیق هدف، کمک کند. همچنین محاسبه انرژی مصرفی ازطریق فعالیت بدنی و ورزشی را هم دراختیار شما قرار خواهد داد.

۲- مانکن

یکی دیگر از بهترین برنامه‌های رژیم غذایی آنلاین، مانکن نام دارد که عملکرد فوق‌العاده‌ای می‌تواند داشته باشد. این برنامه همانند سایر برنامه‌های رژیم غذایی آنلاین دارای قابلیت‌های متعددی است که می‌توان به مواردی همانند کالری شمار، هدف‌گذاری، آنالیز بشقاب غذا، آنالیز تناسب اندام، تمرینات ورزشی و سایر موارد اشاره کرد.

به‌عنوان مثال کاربران در بخش ورزشی به تمریناتی دسترسی خواهند داشت که برای لاغری و ایدئال شدن وزن، بسیار مؤثر هستند. همچنین بخش چالش برنامه مانکن هم باعث می‌شود درکنار سایر دوستانتان به هدف‌گذاری که تعیین کرده‌اید، دست پیدا کنید؛ این قابلیت می‌تواند باعث دلگرمی و افزایش روحیه برای رسیده به هدف نهایی که همان تناسب اندام است، شود.

البته برنامه مانکن مقدار آب مصرفی روزانه شما را هم مورد بررسی و ارزیابی خواهد داد؛ بسیاری از کاربران برای مدیریت این مسئله نیازمند نصب برنامه‌های جداگانه هستند و این یک مزیت برای مانکن به حساب می‌آید. در مجموع نصب برنامه مانکن هم می‌تواند در هدف‌گذاری و تعیین رژیم غذایی آنلاین مؤثر و کارآمد باشد.

۳- کرفس

احتمالا نام کرفس را بارها شنیده باشید، اما باید بگوییم روش آن برای تناسب اندام و لاغری، ایدئال است. علت موفقیت این برنامه در سادگی رابط کاربری بوده و جالب آن که هیچ‌گونه مواد غذایی را از رژیم غذایی شما حذف نمی‌کند.

در حقیقت این برنامه باعث می‌شود تا بتوانید کنترل خوبی روی مواد غذایی مصرفی خود داشته باشید. هنگامی که وارد برنامه شوید، باید نوع و میزان مواد غذایی مصرفی را وارد کنید تا از سوی برنامه کرفس، یک رژیم غذایی آنلاین ایدئال برای شما تعیین شود. لاغری شکم از مهم‌ترین مزایای پیروی از رژیم غذایی کرفس است. البته تعیین رژیم غذایی، تنها کار و مزایای برنامه کرفس نیست. شما در این برنامه به ۱۵۰ دستور غذای رژیمی و سالم دسترسی خواهید داشت و می‌توانید از حرکت‌های ورزشی آن هم برای تناسب اندام خود استفاده کنید، حتی امکان ثبت میزان آب مصرفی هم از سوی شما وجود دارد.

شما از کدام رژیم غذایی استفاده می‌کنید؟ آیا در گذشته توانسته‌اید از رژیم غذایی خاصی به نتیجه دلخواهتان برسید؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات