ماسک‌ها افراد را دربرابر ابتلا به ویروس کرونا جدید محافظت می‌کنند؟

چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۰
مطالعه 3 دقیقه
در مناطق آلوده به کروناویروس چینی شمار بسیاری از مردم به استفاده از ماسک‌های صورت روی آورده‌اند که تا حدودی می‌تواند دربرابر ویروس محافظت کند.
تبلیغات

طبق گزارش‌ها، با افزایش نگرانی درمورد شیوع کروناویروس جدید، مردم سرتاسر آسیا به خرید ماسک‌های صورت روی آورده‌اند. کمیسیون ملی بهداشت چین ماسک‌هایی را در اختیار کارکنان مراقبت‌های بهداشتی که درگیر پاسخ به این شیوع هستند، قرار داده است و براساس گزارش‌ها، میلیون‌ها ماسک برای ساکنان شهر ووهان ارسال شده است. اما آیا این ماسک‌ها مانع از ابتلای مردم به ویروس جدید می‌شوند؟

می‌دانیم که کروناویروس از راه هوا منتقل می‌شود و می‌تواند بین افراد نیز منتقل شود. پژوهشگران معتقدند که این ویروس احتمالا از حیوانات به انسان و ازطریق تنفس ذرات موجود در هوا در بازار غذاهای دریایی که حیوانات وحشی زنده در آن به فروش می‌رسد، منتقل شده است. بنابراین، منطقی است که بینی و دهان خود را بپوشانید.

 • ویروس کرونا چیست؟ علائم بیماری، نحوه انتقال و چگونگی شیوع آن
 • آیا واکسنی برای کروناویروس چینی ساخته می‌شود؟
 • آیا ماسک‌ها به کاهش اثرات منفی حاصل از آلودگی هوا کمک می‌کنند؟
 • Coronavirus / ویروس کرونا چینی

  دو نوع اصلی ماسک وجود دارد که برای محافظت در برابر ابتلا به عفونت ویروسی از آن‌ها استفاده می‌شود. یکی ماسک‌های جراحی است، یعنی همان ماسک‌هایی که جراحان حین عمل جراحی از آن استفاده می‌کنند. این ماسک‌ها سدی دربرابر عبور ذرات مایع ایجاد می‌کنند و شاید احتمال گرفتن ویروس از فرد دیگر را کاهش دهند. اما این ماسک‌ها محافظت کاملی دربرابر ویروس‌های موجود در هوا ایجاد نمی‌کنند. مثلا کاملا بینی و دهان را نمی‌پوشانند و ذرات می‌توانند وارد شوند. علاوه‌براین، ذرات بسیار ریز به‌سادگی از مواد تشکیل‌دهنده‌ی ماسک عبور می‌کنند. این ماسک‌ها همچین چشمان فرد را بی‌حفاظ باقی می‌گذارند و این احتمال وجود دارد که ویروس از این طریق وارد بدن شود. مارک وولهوس از دانشگاه ادینبرو در بریتانیا می‌گوید:

  این نوع ماسک‌ها ممکن است مفید باشند اما مشخص نیست که محافظت آن‌ها کامل است یا نه.

  ماسک‌های یک‌بار مصرف

  سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند که تمامی کارکنان مراقبت‌های بهداشتی که افراد مبتلا به ویروس را درمان می‌کنند، علاوه‌بر دستکش، عینک محافظ و لباس محافظ از ماسک‌های جراحی نیز استفاده کنند. تصور می‌شود که ماسک‌های جراحی در محیط‌های بالینی مؤثرتر باشند زیرا با سایر تجهیزات محافظتی و اقدامات بهداشتی دقیق همراهند. ماسک‌ها همچنین به‌طور مکرر تعویض می‌شوند. ماسک‌های جراحی طوری طراحی نشده‌اند که بیش از یک بار مورد استفاده قرار گیرند.

  ماسک‌های تنفسی N95 محافظت بیشتری فراهم می‌کنند. چنین دستگاه‌هایی برای پیشگیری از ورود ۹۵ درصد از ذرات ریز به بینی و دهان طراحی شده‌اند ولی تنها درصورتی اثر دارند که به‌طور مناسبی روی صورت قرار گیرند و برای کودکان یا افرادی که روی صورت خود مو دارند، مناسب نیستند. ماسک‌های تنفسی N95 همچنین موجب می‌شوند که تنفس برای فرد دشوارتر شود، بنابراین برای کسی که علائم عفونت ناشی‌از کروناویروس جدید را دارد (سرفه و تنگی نفس)، می‌تواند خطرناک باشد.

  ماسک صورت

  مردی در نزدیکی ووهان چین درحالی‌که ماسک به‌صورت زده است

  خودداری از تجمع‌های بزرگ

  اقدامات احتیاطی دیگری وجود دارد که افراد ساکن در مناطق مشکوک می‌توانند برای پیشگیری از ابتلا به عفونت انجام دهند. برای مثال مقامات محلی چین از شهروندان خواسته‌اند که از تجمع‌های عمومی خودداری کنند. تعطیلات سال نو در چین برای دور نگه داشتن مردم از محل کار و تحصیل طولانی‌تر شده است. اقدامات بهداشتی مناسب نیز می‌تواند مفید باشد. در حال حاضر، برای بیشتر افرادی که در مناطق خارج از چین زندگی می‌کنند که خبری از عفونت در آن‌ها نیست، خطر ابتلا به ویروس کم است. مقامات بهداشتی درمورد مسافرت به مناطق آلوده هشدار می‌دهند و بر لزوم رعایت بهداشت دست تأکید می‌کنند.

  تبلیغات
  داغ‌ترین مطالب روز

  نظرات

  تبلیغات