شان پارکر: به‌جای شورش ربات‌ها، نگران اصلاح ژن باشید

شان پارکر: به‌جای شورش ربات‌ها، نگران اصلاح ژن باشید

یکی از بنیان‌گذاران نپستر گفت که جهان باید شروع به صحبت درباره‌ی پیشرفت‌های علم اصلاح ژن کند.

شان پارکر، متخصص در حوزه فناوری گفته است که دنیا بیش از حد با پیش‌بینی‌های آخرالزمان‌گونه‌ی ایلان ماسک درباره‌ی اینکه ربات‌ها کل دنیا را تسخیر می‌کنند، مشغول شده است و باید درعوض در مورد اخلاقیات علم اصلاح ژن بحث کند.

این جوان ۳۹ ساله ادعا کرده که مفاهیم آخرالزمانی درمورد اینکه ربات‌ها زمین را تسخیر می‌کنند که توسط بنیان‌گذار تسلا بیان شده است، باعث مبهم ماندن سوالات مهمی دیگری شده که بیشتر مورد توجه عموم هستند.

پارکر روز سه‌شنبه در مؤسسه‌ی میلکن مِنا در ابوظبی گفت:

ما خیلی درباره‌ی هوش‌ مصنوعی صحبت می‌کنیم؛ زمینه‌ای که در آن بسیاری از مردم به‌ گفته‌های دوستمان ایلان ماسک درباره‌ی چشم‌انداز کمیک‌بوکی او درباره‌ی هوش‌های مصنوعی بسیار قوی که زمین را تسخیر و بشر را غارت می‌کنند، گوش می‌کنند. من گمان نمی‌کنم این چیزی باشد که درباره‌ی آن نگران باشیم. درعوض ما درباره‌ی مسئله‌ی اصلاح ژن صحبت نمی‌کنیم.

پارکر یکی از بنیان‌گذار نپستر و از اولین بنیان‌گذاران شبکه‌ی اجتماعی فیسبوک، در جلسه‌ای درباره زیست‌پزشکی در یک کنفرانس دوروزه صحبت کرد. او گفت دنیا حق دارد که درباره‌ی اخلاقیات علم اصلاح ژن نگران باشد. او بیان کرد که به‌عنوان مثال، این موضوع سوالات دشواری را برای والدین فرزندان نارس که اختلالات جدی دارند، به همراه داشت. او ادامه داد: «یا اینکه شما آزمون ژنتیکی را دریافت می‌کنید و فرصتی برای تصحیح اختلال بسیار مهم و ارثی به شما داده می‌شود.»

اصلاح ژن به معنای آن است که می‌توان با DNA مانند یک زبان برنامه‌نویسی رفتار کرد

اصلاح ژن برای بسیاری از کشورها زمینه‌ای خاکستری از علم باقی می‌ماند و چندین سؤال اخلاقی و امنیتی درباره‌‌ی این علم وجود دارد. به‌عنوان مثال اداره غذا و دارو در ایالات متحده آمریکا، درحال حاضر آزمایش‌هاییرا که شامل ویرایش جنین انسان است، ممنوع کرده؛ اما ویرایش ژن در جاهای دیگر در حال انجام است.

سال گذشته، جامعه علمی خشم خود را درباره‌ی ادعای دانشمند چینی مبنی بر اینکه ژن دوقلوهای دختر را قبل از تولد آن‌ها اصلاح کرده است، ابراز داشت.

پارکر گفت که در حال حاضر تمرکز او روی اولویت‌های دیگری است که شامل یافتن درمانی برای سرطان نیز می‌شود. سه سال پیش، این فرد پیش‌گام در زمینه اینترنت، مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار را برای پژوهش در زمینه ایمن‌درمانی ( یک شیوه پیشرفته‌ی درمان سرطان که در آن به سیستم ایمنی بدن برای حمله به تومورها دستور داده می‌شود) اهدا کرد.

پارکر روز سه شنبه در ابوظبی، درباره افزایش حمایت مالی در زیست‌فناوری صحبت کرد. او گفت: «سرمایه‌های بزرگی به‌دنبال فرصت رخ نمودن وجود دارند.»

وی خاطرنشان کرد که سرمایه‌دارانی که در این علم سرمایه‌گذاری می‌کنند، به‌خاطر ابزارهای جدیدی مانند توالی ژنوم انسان وارد این بخش از علم شدند. او ادامه داد:

 این موضوع و موضوع اصلاح ژن، بزرگ‌ترین داستان‌های گزارش‌نشده هستند. 

پارکر گفت فناوری‌ها بسیار به نقطه‌ای که با DNA مانند یک زبان برنامه‌نویسی رفتار شود نزدیک شده‌اند. او گفت:

این یک انقلاب است که همه‌ی قسمت‌های علم پزشکی را دربرگرفته و همچنین ارزان‌قیمت‌تر است. رقابت و عرضه داروهای بیشتر به بازار باعث پایین آمدن قیمت‌ها می‌شود. بیماری‌ها توسط نسل جدید شرکت‌های زیست‌فناوری درمان می‌شوند.

نپستر در سال ۱۹۹۹ به‌عنوان یک سایت برای اشتراک‌گذاری رایگان فایل ایجاد شد که به کاربران اجازه می‌داد موسیقی را ازطریق اینترنت مبادله کنند.

سرانجام گروه معروف هوی‌متال به‌نام متالیکا از این شرکت شکایت کرد و نپستر درنهایت توسط دادگاه بسته شد. اما حالا نپستر در نظر دارد که زمینه را برای سایت‌هایی مانند آی‌تیونز و اسپاتیفای فراهم کند. پارکر سپس مدیر فیسبوک شد. او سپس در سال ۲۰۱۵ زمینه‌ کاری خود را به بخش پزشکی تغییر داد و بنیاد پارکر را با مشارکت ۶۰۰ میلیون دلاری تأسیس کرد. ثروت او معادل ۲/۵ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. او همچنین صدها میلیون دلار برای یافتن درمانی برای سرطان سرمایه‌گذاری کرده است. ایمن‌درمانی نتایج بسیار خوبی در بیماران داشته است و در زمره‌ی پیشرفته‌ترین درمان‌های سرطان قرار می‌گیرد، اما هنوز باید پژوهش‌های بیشتری در این زمینه انجام شود.

منبع thenational
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده