تانک ۴۹۹ دلاری DJI با هدف آموزش برنامه‌نویسی به کودکان معرفی شد

تانک ۴۹۹ دلاری DJI با هدف آموزش برنامه‌نویسی به کودکان معرفی شد

DJI از محصول جدید خود در بازار پهپادها رونمایی کرد که با طراحی یک تانک و متمرکز بر آموزش کدنویسی به کودکان عرضه می‌شود.

شرکت چینی تولیدکننده‌ی پهپاد DJI در سال‌های گذشته رقابت‌های بزرگی را به‌نام RoboMasters در این کشور برگزار کرده است. در این مسابقات، دانش‌آموزان ربات‌هایی را طراحی و برنامه‌نویسی کردند که در یک زمین مخصوص با هم رقابت می‌کردند. برند چینی اکنون قصد دارد با بهره‌برداری از مفاهیم همان مسابقات، نسخه‌هایی قابل فروش را به کودکان آمریکا، چین و ژاپن عرضه کند. آن‌ها رباتی آموزشی به‌صورت یک تانک طراحی کرده‌اند که به‌نام RoboMaster S1 به فروش خواهد رسید.

روبومستر اس وان را می‌توان یک ماشین کنترلی یک‌تکه مجهز به دوربین دانست. بخشی از آن یک پلتفرم آموزشی است و بخش دیگر رونمایی از آخرین دستاوردهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شرکت سازنده خواهد بود. ربات جدید DJI با قیمت ۴۹۹ دلار عرضه خواهد شد و دو روش برای هدایت آن وجود دارد. کاربران می‌توانند تانک آموزشی را به کمک کنترل از راه دور و اپلیکیشن مدیریت کنند یا در روشی جذاب‌تر، حرکت آن را برنامه‌نویسی کنند.

ربات جدید DJI به ۳۱ حسگر مجهز خواهد بود و مسیر را نقشه‌برداری می‌کند. به‌علاوه به‌لطف طراحی چرخ‌ها، روبومستر توانایی حرکت ۳۶۰ درجه هم دارد. روبومستر مانند دیگر محصولات جدید DJI،‌ توانایی درک و پاسخگویی دستورهای صوتی و حرکتی و همچنین ردگیری اجسام را دارد. تمامی قابلیت‌های مذکور، به‌لطف پیاده‌سازی بینایی کامپیوتری در روبومستر وجود دارند. روبومستر دوربینی با دهانه‌ی دیافراگم f2.4 و همچنین میدان دید ۱۲۰ درجه‌ای دارد که تصاویر را ازطریق وای‌فای به اپلیکیشن موبایل ارسال می‌کند.

تانک آموزشی DJI یک تفاوت عمده با پهپادهای این شرکت دارد. روبومستر می‌تواند گلوله‌های ژله‌ای شلیک کند که جذابیت بازی با آن را چندین برابر خواهد کرد. مهره‌های ژله‌ای مذکور کوچک هستند، اما پس از چند ساعت وارد شدن در آب، بزرگ می‌شوند. مواد ژله‌ای در مهره‌های روبومستر سمی نیستند، اما پس از استفاده نیاز به کمی تمیزکاری دارند.

همان‌طور که گفته شد، روبومستر S1 قابلیت کنترل از راه دور نیز دارد. البته کنترلر این ربات در بسته‌ای جداگانه همراه‌با گلوله‌های بیشتر عرضه می‌شود. به‌علاوه باتری اضافه هم در بسته‌بندی کنترلر وجود دارد که در آینده‌ی نزدیک عرضه خواهد شد.

رونمایی اولیه‌ی DJI از ربات روبومستر بسیار جذاب بود. ربات به دستورهای حرکت و نشانه‌گیری هم بسیار سریع واکنش نشان می‌داد. شرکت سازنده در مراسم معرفی دستگاه جدید خود مسابقه‌های آزمایشی بین چند عدد از آن‌ها برگزار کرد که شامل بخش‌های متنوع همچون مسابقه‌ی سرعت و اسکن تصاویر در مسیر مسابقه بود.

DJI

روبومستر S1 یک حالت مبارزه هم دارد که چند نمونه از آن را می‌توان در محیطی شبیه میدان نبرد حرکت داد. هر ربات بخشی مجهز به نور LED دارد که ربات حریف با شلیک گلوله به آن، امتیاز می‌گیرد. در مسابقات شبیه‌سازی‌شده، شرکت‌کننده‌ها می‌توانند با انجام کارهای گوناگون همچون اسکن تصاویر مشخص، امتیاز جمع‌آوری کنند یا سطح سلامت ربات را افزایش دهند.

ترس آمریکایی‌ها از محصولات چینی، فروش DJI را تهدید می‌کند

DJI اعتقاد دارد روبومستر به کودکان خارج از چین حس مسابقات روبومستر را منتقل خواهد کرد. برای انتقال بهتر این حس، ربات مذکور با قابلیت‌های بالای شخصی‌سازی عرضه می‌شود تا درگیری کودکان را افزایش دهد. روبومستر به‌صورت مونتاژ نشده عرضه می‌شود و خریداران باید خودشان آن را سرهم کنند. به‌علاوه برای برنامه‌ریزی دستگاه نیز می‌توان از زبان‌های Scratch 3.0 یا پایتون استفاده کرد. جزئیات فراوانی در روبومستر قابل برنامه‌نویسی هستند و حتی گشتاور چرخ‌ها در کدنویسی تنظیم می‌شود. کاربران می‌توانند با برنامه‌نویسی همین جزئیات، انواع کاربری‌ها و قابلیت‌های رقابتی را از روبومستر استخراج کنند که آن را هرچه بیشتر به ربات‌های مسابقه نزدیک می‌کند.

سازنده‌ی ربات روبومستر برای آموزش برنامه‌نویسی و کار با محصول، تعدادی ویدئوی آموزشی آماده کرده است. آموزش‌ها حتی برای افراد بدون سابقه‌ی برنامه‌نویسی هم کاربردی خواهند بود. شو یانگ، مدیر پروژه‌ی روبومستر اس وان در کنفرانس خبری محصول گفت: «هدف اصلی آن است که رباتیک هم مانند فوتبال و بسکتبال به یک ورزش اصلی تبدیل شود.»

روبومستر در زمانی حساس و قابل‌توجه معرفی و عرضه شد. درحال‌حاضر آمریکا در جنگی تجاری با چین قرار دارد. به‌علاوه آن‌ها یکی از شرکت‌های خصوصی چین یعنی هواوی را به جاسوسی برای دولت متهم می‌کنند. البته شرکت چینی تمامی اتهام‌ها را رد می‌کند.

چالش‌های آمریکا و چین به‌حدی تشدید شده است که غربی‌ها به‌صورت جدی به‌دنبال شرکت‌های جایگزین چینی‌ها برای تأمین قطعات و تجهیزات هستند. آن‌ها ادعا می‌کنند که محصولات چینی، تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا هستند. ماه گذشته، وزارت امنیت میهن ایالات متحده هشدار داد که پهپادهای چینی ظرفیت ضبط اطلاعات و ارائه‌ی آن‌ها به دولت این کشور را دارند. DJI حدود ۸۰ درصد از بازار پهپادهای آمریکا را در اختیار دارد و هشدار جدید وزارت‌خانه، تهدیدی جدی برای آن‌ها بود.

روبومستر اس وان قابلیت‌هایی بسیار محدودتر از دیگر پهپادهای DJI دارد. البته همین ربات اسباب‌بازی هم به دوربینی باکیفیت مجهز است که قابلیت ضبط تصاویر باکیفیت را خواهد داشت. شاید همین دوربین، نگرانی‌ها را از محصول جدیدی چینی‌ها افزایش دهد. به‌هرحال کاربران بسیاری در سرتاسر جهان درکنار دولت‌ها، بیش‌ازپیش نگران وارد کردن دوربین‌های متصل به اینترنت به خانه‌ها هستند.

درنهایت، ظاهر و طراحی روبومستر هم نکات قابل‌توجهی دارد. چینی‌ها ربات جدید خود را با طراحی شبیه به تانک نظامی عرضه کرده‌اند که می‌تواند به‌عنوان نشانه‌ای از درگیری با آمریکایی‌ها استنباط شود. به‌هرحال چنین برداشت‌هایی از سوی طرفین درگیر در جنگ تجاری طبیعی به نظر می‌رسد. از یک سو نمی‌توان قابلیت‌های بی‌شمار ربات آموزشی را نادیده گرفت و از طرفی هم نگرانی خریداران، قابل اغماض نخواهد بود.

منبع theverge
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده