ای‌ام‌دی احتمالاً نسخه به‌روز‌شده‌‌ای از سری RX 6000 عرضه می‌کند

چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
ظاهراً ای‌ام‌دی قصد دارد با استفاده از حافظه‌ای ۱۸ گیگا‌بیت‌برثانیه‌ای، کارت‌های گرافیک سری RX 6000 رادئون خود را برای رقابت با RTX 30 انویدیا ارتقاء دهد.
تبلیغات

اگرچه انتظار می‌رفت ای‌ام‌دی در نمایشگاه CES‌ ۲۰۲۱ از سری به‌روز‌شده‌ی RX 6000 رادئون رونمایی کند، تنها به معرفی کارت گرافیک دسکتاپ RX 6500 XT در این نمایشگاه کفایت کرد؛ حالا به گزارش Techspot، شایعه‌ شده است که ای‌ام‌دی برای افزایش کارایی پردازنده‌های گرافیکی RDNA 2 برنامه‌‌هایی در سر دارد.

‌شایعه‌ی به‌روز‌رسانی کارت‌های گرافیک دسکتاپ سری RX 6000 رادئون را افشاگر معروفی به نام Greymon55 در توییتر منتشر کرد؛ این کاربر نوشت:

به نظر می‌رسد ای‌ام‌دی در‌ حال آماده‌سازی نسخه‌ی جدیدی از سری RX 6000 است، هنوز جزئیات بیشتری از این موضوع در دست نیست، امکان دارد این شرکت از‌ طریق ارتقای حافظه‌ به ۱۸ گیگابیت‌بر‌ثانیه صورت بگیرد.

با توجه به حافظه‌ی ۱۶ گیگابیت‌برثانیه‌ای GDDR6 به‌کار‌رفته در کارت گرافیک RX 6500 XT و RX 6900 XT LC، تصمیم ای‌ام‌دی برای ارتقای حافظه‌ به ۱۸ گیگابیت‌بر‌ثانیه معقول به ‌نظر می‌رسد.

احتمال کمی وجود دارد که ای‌ام‌دی از همان فرایند ۶ نانومتری RX 6500 XT رادئون برای به‌روز‌رسانی سری RX 6000 استفاده کند، بااین‌حال‌، می‌توان انتظار داشت که حداکثر توان گرافیکی این پردازنده‌ها (TGP) به دلیل حافظه‌ای سریع‌تر، افزایش یابد.

افشاگر دیگری نیز با تأیید به‌روزرسانی RDNA 2 اعلام کرد که کارت‌های جدید جایگزینی برای سری‌های موجود RX 6000 رادئون خواهند بود و زمانی بین آوریل و ژوئن ۲۰۲۲ (فروردین تا خرداد ۱۴۰۱) به بازار عرضه خواهند شد.

با فرض صحت شایعات، کارت‌های گرافیک ارتقا‌ءیافته به‌طور بالقوه می‌توانند نقطه‌ی پایانی برای استفاده از معماری RDNA 2 قبل از ورود پردازنده‌های گرافیکی مجهز به RDNA 3 باشند؛ معماری RDNA 3 به احتمال زیاد اواخر ۲۰۲۲ (پاییز ۱۴۰۱) رونمایی خواهد شد.

انویدیا نیز در اقدامی مشابه روز ۲۱ دی ۱۴۰۰ نسخه جدید گرافیک RTX 3080 را با ۱۲ گیگابایت حافظه معرفی کرد؛ این کارت گرافیک با وجود عملکردی ضعیف نسبت به نسخه‌ی اصلی ۱۰ گیگابایتی، هزینه‌ی بالا و در‌ دسترس نبودن بررسی پیش از عرضه‌، فروش خوبی داشت.

اطلاعات زیادی درباره‌ی واقعیت داشتن عرضه‌ی نسخه‌ی به‌روز‌شده کارت‌های گرافیک سری RX 6000 و قیمت این محصول در زمان عرضه در ‌دست نیست، اما به‌هر‌حال باید در‌ ‌نظر گرفت که هنوز معضلاتی مانند کمبود تراشه، اسکالپینگ و ماینینگ وجود دارند که ممکن است بر قیمت و در‌ دسترس بودن این محصول ای‌ام‌دی تأثیر بگذارند؛ از طرفی مشخص نیست که با وجود نزدیک بودن زمان عرضه‌ی معماری RDNA 3 و لاولیس انویدیا، باز‌ هم تقاضا برای این کارت‌ گرافیک‌های ارتقا‌ءیافته وجود داشته باشد یا خیر.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات