انویدیا RTX 3060 با قیمت بالا به انبار خرده‌فروشی‌ها رسید

انویدیا RTX 3060 با قیمت بالا به انبار خرده‌فروشی‌ها رسید

تصاویر فاش‌شده نشان می‌دهند کارت گرافیک RTX 3060 در انبار خرده‌فروشی‌ها موجود شده است؛ اما همان‌طور که می‌شد انتظار داشت، قیمت آن بالاتر از حد استاندارد دارد. 

براساس تصاویر فاش‌شده از انبار یک خرده‌فروشی سخت‌افزار، سری اول کارت گرافیک Nvidia GeForce RTX 3060 به فروشگاه‌ها رسیده است و به‌زودی عرضه‌ی رسمی آغاز می‌شود. کسانی که انتظار داشتند کارت گرافیک RTX 3060 انویدیا را با قیمت رسمی این شرکت خریداری کنند، احتمالا از شرایط فعلی بازار ناامید خواهند شد.

یکی از خرده‌فروشی‌ها که هنوز نامش را نمی‌دانیم، از مدتی پیش روند تأمین کارت گرافیک RTX 3060 را از شرکای تجاری انویدیا آغاز کرده است. براساس گزارش VideoCardz و مطابق آنچه در تصاویر فاش‌شده می‌بینیم، کارت گرافیک RTX 3060 انویدیا در برخی مدل‌ها تا ۵۱۵ دلار قیمت دارد و ارزان‌ترین مدل با پرداخت حدودا ۴۸۵ دلار قابل ‌تهیه است. انویدیا ‌هنگام رونمایی RTX 3060 اعلام کرده بود این کارت گرافیک با قیمت ۳۲۹ دلار عرضه می‌شود.

جعبه کارت گرافیک RTX 3060 انویدیا مدل ام اس آی / MSI

براساس برچسب قیمت قابل رؤیت در تصاویر، مدل سفارشی RTX 3060 که توسط ام اس آی ساخته شده است و با نام MSI GeForce RTX 3060 Gaming X TRIO شناخته می‌شود با قیمت ۵۱۵ دلار در دسترس قرار می‌گیرد. به ‌نظر می‌رسد MSI مدل‌های RTX 3060 Ventus 2X را نیز به خرده‌فروشی‌ها عرضه کرده است که با قیمت ۴۸۵ دلار به مشتریان ارائه می‌شوند.

جعبه کارت گرافیک RTX 3060 انویدیا مدل ایسوس

انتظار می‌رود کارت گرافیک ASUS RTX 3060 ROG STRIX OC حدود ۵۰۰ دلار قیمت داشته و مدل TUF Gaming در حدود ۱۰ دلار ارزان‌تر باشد. مدل ZOTAC Twin Edge OC ممکن است ۵۰۰ دلار قیمت داشته باشد؛‌ یعنی حدودا ۱۷۰ دلار بالاتر از قیمت انویدیا. 

در ادامه می‌توانید شاهد قیمت‌گذاری مدل‌های مختلف کارت گرافیک GeForce RTX 3060 در خرده‌فروشی‌ مورد اشاره باشید:

  • MSI RTX 3060 Gaming X Trio با قیمت ۵۱۴٫۹۹ دلار
  • MSI RTX 3060 Ventus X2 با قیمت ۴۸۴٫۹۹ دلار
  • Zotac RTX 3060 Twin Edge OC با قیمت ۴۹۹٫۹۹ دلار
  • Asus RTX 3060 ROG Strix OC با قیمت ۴۹۹٫۹۹ دلار
  • Asus RTX 3060 TUF Gaming OC با قیمت ۴۸۹٫۹۹ دلار

جعبه کارت گرافیک RTX 3060 انویدیا مدل زوتاک

تشخیص این موضوع از روی تصاویر سخت است؛ اما به ‌نظر می‌رسد این خرده‌فروشی اکنون حدودا ۳۰ تا ۵۰ واحد کارت گرافیک RTX 3060 در انبار دارد. هنوز نمی‌دانیم این تعداد کارت گرافیک کل موجودی را شامل می‌شود یا صرفا بخشی از موجودی نهایی است. امیدواریم فروشگاهی که کارت گرافیک RTX 3060 را موجود کرده، محدودیت‌هایی سرسختانه در نظر بگیرد تا هر کاربر نتواند تعداد زیادی کارت گرافیک بخرد. با وجود قیمت بسیار بالا، انتظار می‌رود موجودی کارت گرافیک RTX 3060 انویدیا در عرض تنها چند دقیقه به ‌اتمام برسد. گیمرها عملا هیچ گزینه‌ی دیگری ندارند و هیچ‌ یک از کارت‌های گرافیک رده‌بالای دیگر ‌اکنون در خرده‌فروشی‌ها موجود نیست. 

جعبه کارت گرافیک RTX 3060 انویدیا از نمای جلو

طی چند وقت اخیر عوامل زیادی دست‌به‌دست هم داده‌اند و باعث شده‌اند وضعیت بازار کارت گرافیک بسیار وخیم باشد. از طرفی دنیاگیری ویروس کرونا باعث کمبود شدید تراشه شده و از طرف دیگر، تقاضای ماینرها برای کارت‌ گرافیک بالا رفته است؛ زیرا با بالا رفتن ارزش ارز رمزنگاری‌شده، می‌توان سود مناسبی از استخراج آن‌ کسب کرد. دلالان را نیز به معادله اضافه کنید تا بفهمید اوضاع تا چه حد وخیم است.

انویدیا اقداماتی انجام داده است تا شرایط را کمی بهتر کند. یکی از این اقدامات معرفی پردازنده‌های گرافیکی سری CMP HX برای ماینرها بود. این پردازنده‌های گرافیکی خروجی تصویر ندارند. انویدیا همچنین اعلام کرده است به‌ شکل نرم‌افزاری نرخ هش کارت گرافیک RTX 3060 را در فرایند استخراج رمز ارز تا ۵۰ درصد محدود می‌کند.

شما کاربران زومیت چه دیدگاهی درباره‌ی این موضوع دارید؟

منبع videocardz
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده