خطر انقراض براثر ویروس کرونا در کمین کپی‌های بزرگ

خطر انقراض براثر ویروس کرونا در کمین کپی‌های بزرگ

به‌گفته‌ی متخصصان، ویروس کرونا که تاکنون در سرتاسر جهان منتشر شده و بیش از ۷۰۰ هزار نفر را آلوده کرده است، می‌تواند تهدیدی جدی برای کپی‌های بزرگ نیز باشد.

کپی‌های بزرگ، نزدیک‌ترین خویشاندان به ما و گونه‌های تشکیل‌دهنده‌ی این گروه از جمله بونوبو، شامپانزه، گوریل و اورانگوتان درمعرض خطر انقراض قرار دارند. هرچند با این حیوانات جوامع یا زبان یکسان نداریم، نزدیک به ۹۸ درصد از DNA ما با شامپانزه‌ها مشترک است و اکنون به‌نظر می‌آید که تشابه ناخوشایند دیگری با آن‌ها داریم: حساسیت مشابه به بیماری‌های تنفسی.

برخی گزارش‌های پیشین نشان داده‌اند که امکان ابتلای شامپانزه‌ها به ویروس سرماخوردگی ساده وجود دارد. همچنین تصور می‌شود ویروس مرگبار ابولا در طول سال‌های گذشته مسئول مرگ هزاران شامپانزه و گوریل در آفریقا بوده است. اکنون متخصصان حفظ منابع طبیعی از کنسرسیوم سلامت کپی‌های بزرگ در نامه‌ای که سه‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته در نشریه‌ی نیچر منتشر شد، نوشتند «انتقال عوامل بیماری‌زای انسانی به‌مراتب خفیف‌تر به کپی‌ها می‌تواند عواقبی متوسط تا شدید در آن‌ها داشته باشد». با این حال هنوز معلوم نیست که آیا ویروس کرونا جدید با نام علمی سارس ۲ (SARS-CoV-2)، کپی‌ها را همانند انسان‌ها نیز بیمار خواهد کرد یا نه. کارشناسان در ادامه افزودند:

ما به‌عنوان کارشناسان برجسته در زمینه‌ی حفظ و سلامت این حیوانات، مصرانه از دولت‌ها، حافظان منابع طبیعی، پژوهشگران، متخصصان گردشگری و سازمان‌های مالی می‌خواهیم خطر ورود این ویروس را بین کپی‌های درمعرض خطر کاهش دهند.

کارشناسان در ادامه نوشتند گردشگری کپی‌های بزرگ و پژوهش‌های میدانی باید متوقف شود. با این حال، توقف این اقدامات باید درعین ارزیابی خطرات انجام شود. به‌عنوان مثال، با کاهش افراد در مجاورت آن‌ها، امکان افزایش شکارچیان غیرقانونی وجود دارد.

مقاله‌های مرتبط:

به‌گزارش واشنگتن پست، برخی کشورها نظیر گابن و روآندا هم‌اکنون گردشگری را متوقف کرده و با لغو پروازها و بستن مرزهایشان از میزان مسافرت‌ها کاسته‌اند. نمایندگان اتحادیه‌ی بین‌المللی حفاظت از بقای گونه‌های طبیعی در بیانیه‌ای نوشتند، معلوم نیست «در این نقطه، مطمئن‌ترین فرض این است که کپی‌های بزرگ دربرابر ابتلا به عفونت ویروس کرونا جدید آسیب‌پذیر هستند یا نه؛ اما قویا توصیه می‌شود که بازدید از کپی‌های بزرگ توسط انسان‌ها به کم‌ترین میزان کاهش یابد.»

در بیانیه‌ی یادشده آمده است کارکنان ضروری که نمی‌توانند به‌طور کامل از کپی‌های بزرگ جدا شوند، باید دست‌کم ۷ متر از آن‌ها فاصله داشته باشند؛ اما قویا توصیه می‌شود که این فاصله ۱۰ متر باشد. هرکس که بیمار است یا در ۱۴ روز گذشته با فردی بیمار درتماس بوده است، نباید اجازه‌ی بازدید از حیوانات را داشته باشد. همچنین افراد می‌توانند با پایبندی به «دستورالعمل‌های بهترین روش برای نظارت بر سلامت و کنترل بیماری‌ها در جمعیت کپی‌های بزرگ»، خطر انتقال ویروس کرونا جدید به این حیوانات را کاهش دهند.

برخی از توصیه‌ها در دستورالعمل یادشده شامل پوشیدن لباس تمیز و ضدعفونی‌سازی کفش‌ها پیش از رفتن به هر مکان نزدیک به کپی‌ها است. علاوه بر این با پوشیدن ماسک‌های صورت توسط هرشخصی که تا فاصله‌ی ۱۰ متری از حیوانات می‌آید، می‌توان احتمال انتقال ویروس را کاهش داد.

منبع livescience
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده