آینده اقلیمی ۵۴۰ شهر آمریکا در قاب یک اپلیکیشن خلاقانه

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۵
مطالعه 3 دقیقه
پژوهشگران یک اپلیکیشن تحت وب طراحی کرده‌‌اند که به‌‌سادگی پیش‌بینی می‌کند آب‌‌و‌‌هوای یک شهر در سال ۲۰۸۰ چگونه خواهد بود.

تغییرات اقلیمی جهان ما را متحول خواهند کرد. از بالا رفتن سطح آب دریاها گرفته تا ذوب‌‌شدن یخ‌های قطب شمال همگی شواهدی مستحکم دال‌‌بر این واقعیت غیرقابل‌انکار هستند. اما شاید برای افرادی که در نزدیکی ساحل یا قطب شمال - یا هرنقطه‌‌ی دیگری که اثرات تغییرات اقلیمی امروزه در آن مشهود شده است - زندگی نمی‌‌کنند، درک وخامت اوضاع آن‌‌چنان آسان نباشد.

به همین علت، دو پژوهشگر آمریکایی یک اپلیکیشن تعاملی تحت وب توسعه داده‌‌اند تا درک اثرات بالقوه‌‌ی تغییرات اقلیمی برای مردم آمریکای شمالی آسان‌‌تر شود؛ آن هم با نشان‌‌دادن وضعیت احتمالی سکونتگاهشان در آینده‌‌ی نزدیک!

تصویری واقعی‌‌تر و نزدیک‌‌تر

در مقاله‌ای که روز سه‌شنبه در ژورنال علمی نیچر منتشر شد، پژوهشگران ابتدا تشریح کرده‌اند که آینده‌‌ی اقلیمی ۵۴۰ منطقه‌‌ی شهری در آمریکای شمالی تا سال ۲۰۸۰ چگونه خواهد بود. در مرحله‌‌ی بعد، آن‌‌ها اقدام به یافتن شهرهایی کردند که وضعیت اقلیمی فعلی آن تاحدودی مشابه با آینده‌‌ی احتمالی هریک از شهرهای موردنظر است.

درنهایت، پژوهشگران موفق شدند یک اپلیکیشن تعاملی تحت وب معرفی کنند که در آن می‌‌توانید به‌‌سادگی نام یک شهر را جست‌وجو کنید و در یک چشم‌‌برهم‌‌زدن، آینده‌‌ی آن را در ۶۰ سال بعد مشاهده کنید (البته این امکان فعلا تنها برای شهرهای آمریکا و کانادا فراهم شده است).

در این تصویر، آینده‌ی اقلیمی هر نقطه از نقشه‌ با اقلیم نقطه‌ی متناظر آن در شرایط فعلی متصل شده است؛ این مکان‌یابی با اعمال ۲۷ سناریوی مختلف در تغییرات اقلیمی شهرهای ایالات متحده‌ی آمریکا به‌دست آمده است

در نگاه کلی، پژوهشگران پیش‌بینی می‌کنند که با ادامه‌‌ی وضعیت فعلی انتشار دی‌‌اکسید کربن در اتمسفر، آب‌‌و‌‌هوای هر منطقه از آمریکای شمالی در سال ۲۰۸۰، احتمالا با وضعیت ناحیه‌ای در ۸۵۰ کیلومتری از جنوب موقعیت جغرافیایی فعلی آن قابل‌‌مقایسه خواهد بود.

این بدان معنی است که وضعیت آب‌‌و‌‌هوای واشنگتن دی‌‌سی در سال ۲۰۸۰ میلادی شبیه به وضعیت فعلی می‌سی‌سی‌پی شمالی خواهد بود. سانفرانسیسکو نیز در آن زمان وضعیت کنونی لس‌آنجلس را تجربه خواهد کرد و احتمالا اقلیم لس‌آنجلس  حال‌‌وروزی بهتر از‌‌ وضع فعلی لاس‌‌پالماس در مکزیک نخواهد داشت.

در این تصویر ۶ نقطه‌ی نمونه از مناطق منتخب آمریکا با ۲۷ نقطه‌ی متناظر خود تحت سناریوهای فرضی مختلف (ازخوش‌بینانه تا بدبینانه) متصل شده‌اند

خطر در بیخ گوش است

پیش‌بینی‌های اقلیمی موضوع تازه‌‌ای نیستند. بااین‌حال، خلاقیت این پروژه در آن است که به افراد، احساسی بسیار واقعی و قابل‌‌درک از این آینده‌‌ی پیش‌‌رو می‌‌دهد؛ این روش مشابه‌‌انگاری قطعا بسیار تاثیرگذارتر از چندین‌ و‌ چند نمودار آماری خواهد بود و تعامل با آن اثری عمیق‌تر از تماشای تصویر یک خرس قطبی گرسنه و مفلوک روی یخ‌‌های سرگردان روی شما خواهد داشت!

با بازدید از این وب‌‌سایت، افراد می‌توانند به‌صورت عینی ببینند که تغییرات اقلیمی چه بلایی بر سر محل زندگی آن‌‌ها خواهد آورد. سازندگان امیدوارند که این اپلیکیشن بتواند به‌‌مثابه یک زنگ هشدار برای همه‌‌ی کسانی باشد که هنوز به عمق فاجعه‌‌‌‌ای که در کمین آن‌‌ها نشسته، پی نبرده‌‌اند.

می‌توانید از اینجا به این اپلیکیشن جالب دسترسی پیدا کنید.

تصویری از محیط اپلیکیشن تحت وب

مطالب مشابه

نظرات

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد