قیمت اتریوم برای اولین بار از مرز ۳ هزار دلار عبور کرد

قیمت اتریوم برای اولین بار از مرز ۳ هزار دلار عبور کرد

اتر، دومین رمزارز از نظر ارزش بازار، با عبور از ۳ هزار دلار، رکورد قیمتی جدیدی ثبت کرد.

به گزارش کوین‌تلگراف، اتریوم با گذشتن از مرز ۳ هزار دلار، در یک سال گذشته بازدهی ۱۳۰۰ درصدی به همراه داشته و اکنون ارزش بازار آن به ۳۵۳ میلیارد دلار رسیده است.

افزایش قیمت اتر باعث شده است  این رمزارز از لحاظ ارزش بازار از شرکت‌هایی چون والت دیزنی و بانک آمریکا پیشی بگیرد. طبق داده‌های وب‌سایت Infinite Marketcap، اتریوم بزرگ‌ترین بستر قراردادهای هوشمند در هفته‌ی گذشته بازدهی ۲۴ درصدی و ارزش بازار ۳۵۳ میلیارد دلاری ثبت کرده است. برای مقایسه، بیت کوین که ارزش بازار ۱٫۰۸۱ تریلیون دلاری دارد، دقیقا پایین‌تر از نقره با ارزش بازار ۱٫۴۱۶ تریلیون دلار و بالاتر از فیسبوک با ۹۲۳٫۱۲ میلیارد دلار قرار دارد.

افزایش اخیر قیمت بیت کوین، این گمانه را به‌ وجود آورده است که اتریوم می‌تواند جایگاه بیت کوین، بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا را بگیرد. چندین عامل موجب افزایش اخیر شده‌اند. اولین عامل ناشی از افزایش شدید فعالیت‌های روی-زنجیره بوده است که شامل فعالیت‌های نهادها نیز می‌شود. در اوایل این هفته بانک سرمایه‌گذاری اروپا اعلام کرد که اوراق قرضه‌ای دیجیتال و دوساله بر مبنای اتریوم صادر خواهد کرد که ارزش آن ۱۲۱ میلیون دلار خواهد بود. این فعالیت در همکاری با نهادهایی چون بانک گلدمن ساکس اتفاق خواهد افتاد. توجه کاربران خُرد به حوزه‌ی دیفای اخیرا افزایش یافته و مقادیر سرمایه‌های قفل‌شده در این حوزه به رقم خیره‌کننده‌ی ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده است.

هاردفورک «لندن» که شامل تعمیرات اساسی EIP-1159 روی ساختار اتریوم می‌شود و همچین گذار به اتریوم ۲٫۰ و مدل اجماع اثبات سهم، ممکن است از جمله دلایل دیگر در افزایش قیمت اتریوم باشند و سرمایه‌گذاران در انتظار این رخداد مهم هستند. انتظار می‌رود این به‌روزرسانی روی شبکه‌ی اتریوم، به‌طور قابل‌توجهی کارمزدها و همچنین پاداش استخراج‌کنندگان اتر را کاهش بدهد که به نوبه‌ی خود باعث کاهش فشار فروش روی این اتر خواهد شد.

دیوید هافمن، میزبان برنامه‌ی آموزشی شرکت رسانه‌ای Bankless، دلایل ذکرشده را معادل با هاوینگ بیت کوین می‌داند؛ رخدادی که هر چهار سال یک بار با کاهش پاداش بلوک‌های بیت کوین باعث افزایش قیمت بیت کوین می‌شود.

از چهار ماه پیش جنون NFT-ها شروع شده و امور مالی غیر متمرکز (دیفای) اتریوم را از همیشه قدرتمندتر ساخته است. البته اتریوم رقیبانی دارد که در حوزه‌ی قرارداد هوشمند با آن رقابت می‌کنند. از طرفی افزایش محبوبیت اتریوم باعث افزایش کارمزدهای شدید روی شبکه شده‌ است و در این اثنا، رقیبان اتریوم فعالیت‌های خود را چند برابر کرده‌اند.

منبع Cointelegraph
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده