SAP شرکت Qualtrics را با پرداخت نقدی ۸ میلیارد دلاری تصاحب می‌کند

SAP شرکت Qualtrics را با پرداخت نقدی ۸ میلیارد دلاری تصاحب می‌کند

شرکت SAP قصد دارد با پرداخت نقدی ۸ میلیارد دلاری، شرکت Qualtrics را پیش از عرضه‌ی اولیه‌ی سهام (IPO) تصاحب کند. 

شرکت نرم‌افزاری SAP روز گذشته اعلام کرد که با Qualtrics توافق کرده است که این شرکت را به‌صورت نقدی و با قیمت ۸.۳ میلیارد دلار خریداری کند. این در حالی است که شرکت، خصوصی بوده و اولین عرضه‌ی سهام خود را تجربه نکرده و عمومی نشده است. 

انتظار می‌رود معامله‌ی مذکور در نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۹ مراحل قانونی خود را طی کرده و نهایی شود. Qualtrics در آخرین گردش مالی برای جذب سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۶، موفق به جذب سرمایه‌ی ۱۸۰ میلیون دلاری شد و ارزش خود را به ۲.۵ میلیارد دلار افزایش داد. بعد از خرید شرکت Netsuite توسط اوراکل به ارزش ۹.۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶، این شرکت، دومین شرکت بزرگ شناخته‌شده‌ در حوز‌ی نرم‌افزار به‌عنوان سرویس (SaaS) است. 

SAP

بیل‌ مک‌درموت، مدیر عامل شرکت SAP در کنفرانس تلفنی اعلام کرد که تقاضا برای عرضه‌ی اولیه‌ی سهام (IPO‌) شرکت Qualtrics پیش از حد بالا است و دو شرکت مذاکرات خود را از چندین ماه قبل آغاز کرده‌اند. SAP ادعا می‌کند که نرم‌افزار این شرکت در ۷۷ درصد از درآمد حاصل از معاملات در سطح جهان نقشی موثر دارد و این در حالی است که محصولات Qualtrics از جمله نرم‌افزار نظرسنجی این شرکت، می‌تواند به ۹۰۰۰ کاربر سازمانی کمک کند تا مواردی از جمله احساس مشتری و مشارکت کارکنان را ارزیابی کنند. مک‌درموت، تاثیر بالقوه‌ی ترکیب داده‌های عملیاتی SAP را با داده‌های مشتریان Qualtrics و ترکیب داده‌های کاربران فیسبوک در تصاحب اینستاگرام مقایسه کرد. وی اعلام کرد:

شرکت‌های فعال افسانه‌ای که فناوری‌های دهه‌ ۹۰ خود را در قرن ۲۱ ارائه می‌دهند، به‌شکلی گرفتار شده‌اند. ما باعث سکوت و از دور خارج‌شدن شرکت‌های موجود در بازار شده‌ایم. (رقبای SAP عبارتند از: اوراکل، Salesforce.com، مایکروسافت و آی‌بی‌ام.)

دفتر مرکزی شرکت SAP در والدورف آلمان واقع شده است. این شرکت اعلام کرد که برای پوشش هزینه‌های مرتبط با تصاحب Qualtric و پرداخت قیمت مشخص‌شده، در اصل مجبور است ۷ میلیارد یورو (حدود ۷.۹۳ میلیارد دلار) تامین مالی کند که شامل هزینه‌ی پاداش‌ کارکنان و پول نقد برای ترازنامه‌های مالی اخیر می‌شود   

رایان اسمیت، هم‌بنیانگذار Qualtrics که در سال ۲۰۰۲ این شرکت را تأسیس کرد، قرار است همچنان در سمت مدیرعامل به فعالیت خود ادامه دهد. بعد از تصاحب Qualtrics، این شرکت به‌عنوان بخشی Cloud Business Group شرکت SAP به‌کار خود ادامه خواهد داد؛ اما دفتر مرکزی خود را در پروو، یوتا و سیاتل، و همچنین نام تجاری و پرسنل خود را حفظ خواهد کرد. 

SAP

براساس اعلام Crunchbase، این شرکت در مجموع موفق به جذب سرمایه‌ی ۴۰۰ میلیون دلاری از طریق سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC) از  سرمایه‌گذارانی همچون Accel، Sequoia و Insight Ventures شده است. براساس اعلام CrunchBase’s Alex Wilhelm، شرکت در نظر داشت که ۲۰.۵ میلیون سهم خود را در ابتدای کار به ارزش ۱۸ تا ۲۱ دلار بفروشد که می‌توانست سرمایه‌ی شرکت را ۴۹۵ میلیون دلار افزایش دهد. چنین رویکردی باعث می‌شد که ارزش شرکت بین ۳.۹ میلیارد دلار تا ۴.۵ میلیارد شود. 

براساس فایل‌های IPO، درآمد Qualtrics با رشد ۸.۵ درصد از ۹۷.۱ میلیون دلار در سه‌ماهه‌ی دوم سال به ۱۰۵.۴ میلیون دلار در سه‌ماهه‌ی سوم افزایش یافته است. درآمد خالص GAAP در سه‌ماهه‌ی سوم، ۴.۹ میلیون دلار گزارش شده است که نشان‌دهنده‌ی افزایش در آمد از ۹۷۵۰۰۰ دلاری است که در سه ماهه‌ی قبل گزارش شده بود. همچنین سود خالص شرکت در همین بازه‌ی زمانی در سال گذشته، ۴.۷ میلیون دلار شد. جریان نقد عملیاتی (operating cash flow) شرکت Qualtrics در ۹ ماه اول سال ۲۰۱۸ به ۵۲.۵  میلیون دلار افزایش یافته که قابل مقایسه با رقم ۳۶.۱ میلیون دلار در مدت مشابه در سال ۲۰۱۷ است. 

Qualtrics در بیانیه‌ی مطبوعاتی خود اعلام کرد که انتظار دارد درآمد کامل سال ۲۰۱۸ شرکت بیش از ۴۰۰ میلیون دلار باشد و پیش‌بینی کرد که بدون درنظر گرفتن همکاری بالقوه و تصاحب شرکت توسط SAP، نرخ رشد رو به جلوی شرکت به بیش از ۴۰ درصد برسد. رقبای اصلی Qualtrics عبارتند از SurveyMonkey، که در ماه سپتامبر شرکت عمومی شدند.

منبع techcrunch
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده