فولکس‌واگن با سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد دلار در شرکت محبوب Rivian رقابت با تسلا را داغ‌تر می‌کند

چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۲
مطالعه 2 دقیقه
ریویان R2 از نمای سه‌چهارم جلو
شرکت خودروسازی آمریکایی ریویان از سرمایه‌گذاری پنج میلیارد دلاری فولکس‌واگن در این شرکت خبر داد.
تبلیغات

ریویان اعلام کرد که پنج میلیارد دلار سرمایه از فولکس‌واگن دریافت می‌کند. این سرمایه‌گذاری به غول خودروسازی آلمانی امکان دسترسی به نرم‌افزار و پلتفرم خودروهای برقی خودروساز آمریکایی و محبوب ریویان را می‌دهد. با همکاری مشترک ریویان و فولکس‌واگن بازار رقابت خودروهای برقی را جذاب‌تر می‌کند؛ بازاری که تسلا حکمران مطلق آن است.

ریویان و فولکس‌واگن می‌گویند نتیجه‌ی سرمایه‌گذاری جدید، ساخت خودروهایی است که از سال ۲۰۲۵ راهی بازار خواهند شد. به‌گفته‌ی مدیرعامل ریویان خودرو R2 سال ۲۰۲۶ عرضه می‌شود و احتمالا قیمتی در محدوده‌ی ۴۵ هزار دلار خواهد داشت.

الیور بلوم، مدیرعامل گروه فولکس‌واگن، اعلام کرد که همه‌ی برندهای این گروه می‌توانند از همکاری با ریویان بهره‌مند شوند، از جمله اسکات موتورز، که می‌خواهد خط تولید جدیدی از کامیون‌های برقی را در ایالات متحده راه‌اندازی کند.

مانند سایر شرکت‌های خودروسازی برقی، ریویان در دوره‌ای با کاهش تقاضا برای خودروهای برقی دست‌وپنجه نرم کرد. فروش این شرکت اکنون افزایش یافته؛ اما زیان آن نیز درحال افزایش است. ریویان درحال‌حاضر ۷٫۹ میلیارد دلار وجه نقد و معادل نقدی در اختیار دارد و با وجود سابقه‌ی نه‌چندان طولانی خود، چندین دور تعدیل نیرو را پشت سر گذاشته است.

از سوی دیگر فولکس‌واگن در زمینه‌ی خودروهای برقی مشکلات خاص خود را دارد. مدل‌های پلاگین هیبریدی این شرکت فروش خوبی دارند؛ اما سهم بازار آن در آمریکای شمالی درحال کاهش بوده و نرم‌افزار خودروهایش انتقاد و شکایت مشتریان را در پی داشته است.

فولکس‌واگن اولین خودروسازی نیست که با ریویان همکاری می‌کند. ریویان قصد داشت تا با فورد یک کراس‌اور برقی را به‌صورت مشترک تولید کند، اما این پروژه در بحبوحه‌ی همه‌گیری کرونا لغو شد. فورد به‌عنوان بخشی از این برنامه، ۵۰۰ میلیون دلار در ریویان سرمایه‌گذاری کرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات