تاکسی خودران آینده‌نگرانه‌ Baidu مانند راننده‌ای باتجربه عمل می‌کند

پنج‌شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۵
مطالعه 3 دقیقه
بایدو (Baidu)، یکی از غول‌های فناوری چینی، می‌گوید نسل بعدی تاکسی‌های خودران این شرکت قابلیت‌های یک راننده‌ی ماهر با ۲۰ سال تجربه را خواهد داشت.
تبلیغات

بایدو سرویس اشتراک سواری مشابه اوبر را در چین ارائه می‌دهد. این شرکت در رویدادی ویژه تاکسی تمام‌الکتریکی خود موسوم به آپولو RT6 را رونمایی کرد. غول فناوری مستقر در پکن قصد دارد این تاکسی را در سال ۲۰۲۳ به‌عنوان بخشی از سرویس آپولو گو (Apollo Go) به‌کار بگیرد. Apollo Go سرویس سواری‌های خودران است در ۱۰ شهر چین فعالیت می‌کند.

در‌ادامه، تصاویر خودرو جدید آینده‌نگرانه‌ی بایدو را مشاهده می‌کنید که نمای داخلی و ظاهر آن را نشان می‌دهند. فرمان و سایر اجزای این محصول تفاوت زیادی با وسایل نقلیه‌ی سنتی دارد؛ بااین‌حال، بایدو می‌گوید آپولو RT6 فعلاً در مرحله‌ی آزمایشی قرار دارد و با فرمان و راننده‌ی ایمنی کار خواهد کرد تا گواهی‌های لازم را برای حذف راننده و فرمان از سازمان‌های مرتبط دریافت کند.

بایدو در بیانیه‌ای گفت:

طراحی بدون فرمان فضای داخلی بیشتری را دراختیار مسافران قرار خواهد داد و امکان نصب صندلی‌های اضافه را فراهم خواهد کرد. علاوه‌براین، امکان استفاده از کنسول‌های بازی در این خودرو وجود خواهد داشت.
آپولو RT6
آپولو RT6
آپولو RT6
آپولو RT6

آپولو RT6 درواقع نسل ۶ خودرو خودران بایدو است؛ اما طرح‌های قبلی اساساً خودروهای معمولی با فناوری‌های خودران هستند. درحال‌حاضر، این مدل جدید قابلیت‌های رانندگی خودکار درجه‌بندی‌شده را در چهار سطح ارائه می‌دهد و از فناوری‌هایی پیشرفته‌ بهره می‌برد. سیستم رانندگی خودکار این خودرو یک درجه کمتر از سطح ۵ است؛ سطحی که اتوماسیون کامل را ارائه می‌دهد.

فناوری خودران این خودرو از واحدهای محاسباتی دوگانه و نرم‌افزار پیشرفته به‌همراه ۳۸ حسگر ازجمله هشت حسگر LiDAR و ۱۲ دوربین بهره می‌برد تا اطمینان حاصل شود که وسیله‌ی نقلیه هنگام حرکت هیچ جزئیاتی را ازدست ندهد.

بایدو می‌گوید هزینه‌ی هر واحد آپولو RT6 معادل ۳۷ هزار دلار است و سرعت استقرار خودروهای خودران را در مقیاس گستره افزایش خواهد داد. به‌عقیده‌ی بایدو، نسل جدید خودرو الکتریکی خودران این شرکت می‌تواند جهان را به آینده‌ی بدون نیاز به راننده نزدیک‌تر کند. با ادامه‌ی پیشرفت فناوری رانندگی خودران، شرکت‌های فعال در این حوزه بیش‌ازپیش به‌دنبال طرح‌هایی هستند که کنترل‌های دستی را از محصولات خود حذف کنند.

شرکت‌هایی مثل Waymo و GM Vauxhall Cruise در ایالات متحده، ازجمله شرکت‌های برتر درزمینه‌ی فناوری خودروهای خودران هستند و هر دو طرح‌هایی را برای وسایل نقلیه‌ی خودران آینده‌ رونمایی کرده‌اند. هدف از ارائه‌ی طرح‌های مذکور این است که امکان استفاده از خودروها بدون نیاز به راننده فراهم شود. البته تا رسیدن به نقطه‌ای که بتوان نقش راننده‌ را کاملاً از خودروها حذف کرد چند سال دیگر باقی مانده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات