نگاهی کوتاه به موتورسیکلت آرک وکتور مدل ۲۰۲۰

یک‌شنبه ۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
آرک وکتور یک موتورسیکلت الکتریکی جدید است که برای سال ۲۰۲۰، با شعار «پیشرفته‌ترین موتورسیکلت الکتریکی جهان» وارد بازار خواهد شد.
تبلیغات

شرکت انگلیسی آرک (Arc) بالاخره از موتورسیکلت الکتریکی جدید خود یعنی وکتور (Vector) رونمایی کرد. آرک وکتور اولین‌بار در سال ۲۰۱۸ و در نمایشگاه EICMA معرفی شد و حالا سازنده اطلاعات دقیق از مشخصات و جزییات وکتور را منتشر کرده است.

زمانی‌که آرک آزمایش‌های مربوط به مدل وکتور را شروع کرد، به نظر می‌رسید این نیز یکی از مدل‌های گران‌ قیمتی باشد که فقط به‌عنوان اسباب‌بازی‌های گران معرفی شدند و موفقیت چندانی نداشتند. ولی وکتور فراتر از انتظار ظاهر شده و قرار است مدل تولیدی آن در سال ۲۰۲۰ وارد بازار شود. موتورسیکلت‌های الکتریکی قیمت بالایی دارند و وکتور نیز از این قاعده مستثنی نیست. سازنده اخیرا قیمت نهایی وکتور را در حدود ۱۱۴ هزار دلار اعلام کرده است.

Arc Vector

کسانی که این ۱۱۴ هزار دلار را پرداخت کنند، موتورسیکلتی خاص را دریافت خواهند کرد که تنها ۳۹۹ دستگاه از آن ساخته خواهد شد. آرک مشتریان خود را به کارخانه نیز دعوت خواهد کرد تا در شخصی‌سازی موتورسیکلت خود با طراحان مشارکت کرده و مواردی مانند رنگ و مواد را انتخاب کنند. به همراه این موتورسیکلت، به مالکان لباس و کلاه هوشمند نیز داده خواهد شد.

Arc Vector

با استفاده از این لباس و کلاه ایمنی اطلاعات مربوط به موتورسیکلت در سیستم HUD موجود در کلاه برای سوارکار به نمایش در می‌آید. لباس مخصوص نیز که ساخت Origin است، از فناوری لمسی پشتیبانی می‌کند و می‌تواند در مواقع خطر به سوارکار هشدارهای لازم را بدهد. هشدار دادن به سوارکار در این لباس به‌صورت فشار یا لرزش انجام می‌شود. توانایی‌های این لباس تنها محدود به ایمنی نیست بلکه لباس مخصوص آرک توانایی پخش موزیک را هم دارد.

Arc Vector

موتورسیکلت آرک وکتور، خود نیز نوآوری‌های زیادی به همراه دارد. از نظر طراحی، این مدل را باید یک موتورسیکلت کافه‌ای آینده‌نگرانه دانست. در زیر این طراحی جالب یک شاسی مونوکوک (یکپارچه) از جنس فیبرکربن به کار رفته است. باتری نیز درون شاسی قرار داده شده و این خود یکی دیگر از نوآوری‌های موجود در وکتور است. این حرکت سبب شده تا فضاسازی خوبی برای باتری ایجاد شود و بتوان از باتری بزرگ‌تری استفاده کرد.

قسمت جلویی این موتورسیکلت نیز کاملا جدید و متفاوت است و طرح آن به نام خود سازنده ثبت شده است. دوشاخه‌ی فیبرکربنی وکتور طراحی کاملا خاصی دارد و روی آن ترمزهای برمبو و کمک فنرهای Ohlins TTX نصب شده‌اند. از دیگر امکانات این موتورسیکلت باید به سیستم کنترل پایداری و سیستم کنترل کشش اشاره کرد. با وجود این مشخصات، وکتور موتورسیکلت خیلی سنگین وزنی نیست و تنها ۲۲۰ کیلوگرم وزن دارد.

Arc Vector

موتور الکتریکی مورد استفاده در آرک وکتور ۳۹۹ ولتی است که می‌تواند ۱۳۸ اسب‌بخار قدرت و ۵۹۱ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند. با این مشخصات، آرک وکتور می‌تواند در ۳/۱ ثانیه سرعت خود را از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند و حداکثر سرعت آن نیز ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت است. ظرفیت پیماپیش آرک وکتور در شهر ۶۲۲ کیلومتر و به‌صورت ترکیبی ۴۳۴ کیلومتر اعلام شده است. با استفاده از فناوری شارژ سریع امکان شارژ کردن باتری این موتورسیکلت تنها در عرض ۴۰ دقیقه وجود دارد. سازنده، برای وکتور چند حالت رانندگی مختلف نیز تعبیه کرده است که با انتخاب هر کدام از آن‌ها عملکرد موتورسیکلت تغییر می‌کند. تولید آرک وکتور از سال ۲۰۲۰ شروع خواهد شد.

Arc Vector
Arc Vector
Arc Vector
Arc Vector
Arc Vector
Arc Vector
Arc Vector
Arc Vector
Arc Vector
Arc Vector
Arc Vector
Arc Vector
Arc Vector
Arc Vector
Arc Vector
Arc Vector
تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات