یان کالوم؛ مدیر طراحی جگوار از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد

پنج‌شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵
مطالعه 4 دقیقه
یان کالوم، طراح مشهور خودروهای جگوار F-Type، XF و I-Pace و حتی استون مارتین ونکوئیش، پس از ۲۰ سال از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.
تبلیغات

یان کالوم، مدیر طراحی جگوار به‌طور رسمی از سمت مدیریت استودیوی طراحی این شرکت کناره‌گیری می‌کند. کالوم در طول بیش از ۲۰ سال همکاری با این شرکت، طرح‌های بسیار مهم و افسانه‌ای را رهبری کرده است. اگر بخواهیم چند نمونه از کارهای کالوم را نام ببریم، می‌توان به خودروهای اخیر مانند جگوار F-Type، XF و I-Pace اشاره کرد. یان کالوم همچنین ابرخودروی مفهومی C-X75 را طراحی کرد؛ یکی از کامل‌ترین محصولات جگوار که در سال ۲۰۱۰ با همکاری تیم فرمول یک ویلیامز معرفی شد.

Jaguar Ian Callum / یان کالوم جگوار

یان کالوم که تیرماه (ژوئیه) امسال با جگوار خداحافظی می‌کند، به پروژه اصلی خود پس از استعفا اشاره نکرده، اما درها را برای خود باز گذاشته است؛ کالوم در این زمینه می‌گوید:

من دوران حرفه‌ای باورنکردنی در جگوار داشته‌ام. یکی از برجسته‌ترین کارهای من طراحی خودروی XF است، زیرا این آغاز دوران جدیدی در حرکت جگوار از سبک سنتی به طراحی معاصر و نقطه عطفی در داستان ما بود. من دیگر در این شرکت، طراحی خودرو انجام نمی‌دهم و در ادامه پس از خروج، به‌عنوان مشاور جگوار کار می‌کنم. من این مسئولیت را برای رساندن طراحی جگوار به جایی که سزاوار آن بود، پذیرفتم. ۲۰ سال از آن زمان می‌گذرد و من به آنچه در این مدت انجام داده‌ام، اعتقاد دارم. باتوجه‌به قدرت جگوار در محصولات و طراحی، احساس می‌کنم که اکنون از نظر شخصی و حرفه‌ای زمان مناسبی برای رفتن و بررسی کردن پروژه‌های طراحی دیگر است.
Jaguar Ian Callum / یان کالوم جگوار

کالوم علاوه‌بر خودروهای اسپرت و سدان‌های فوق‌العاده، همچنین مسئولیت هدایت جگوار به سمت دوران خودروهای شاسی‌بلند و کراس‌اور را در دوران تصدی خود به عهده داشت. از جمله محصولات شاسی‌بلند که تحت هدایت کالوم طراحی شد، می‌توان به جگوار F-Pace و E-Pace اشاره کرد. هر دو خودرو از جمله خوش‌منظرترین کراس‌اورهای پرفروش در بازار کنونی هستند، بنابراین برای پیدا کردن و اجرای سبک جگوار در فرمت ذاتا متمایز کراس‌اور استفاده می‌شوند. کالوم همچنین مسئولیت طراحی خودروهای بزرگی را خارج از جگوار بر عهده داشته است که از جمله می‌توان به استون مارتین DB7 ، DB9 و ونکوئیش به همراه فورد اسکورت کازورث اشاره کرد.

Jaguar Ian Callum / یان کالوم جگوار

کالوم دوران حرفه‌ای خود را از سال ۱۹۷۹ با استودیو طراحی فورد آغاز کرد و پس از ۱۱ سال فعالیت در آنجا، به مرکز طراحی TWR پیوست. یان کالوم در آن دوران همراه‌با تام والکینشاو دیزاین (Tom Walkinshaw Design) در طراحی استون مارتین DB7 نقش داشت. کالوم در سال ۱۹۹۹ به‌عنوان مدیر طراحی به جگوار آمد و طی سال‌های اولیه، مسئولیت هدایت تیم طراحی استون مارتین برای مدل‌های ونکوئیش و DB9 را انجام داد.

جگوار / jaguar

کالوم در ادامه با اشاره به طراحی جگوار اف-تایپ و آی-پیس گفت:

طراحی F-TYPE برای من یک رویا بود و جگوار I-PACE فرصتی برای ایجاد محصول بسیار نوآورانه‌ای بود که واقعاً ادراک از جگوار را به چالش می‌کشید. موفقیت این خودرو نشان‌ می‌دهد که جگوار تا چه اندازه به جلو پیش رفته است.

یان کالوم در سال ۲۰۰۵ عنوان طراح سلطنتی صنعت خودرو را کسب کرد و در سال ۲۰۱۴ به خاطر یک عمر تلاش در زمینه طراحی، مفتخر به دریافت مدال صنایع دستی بریتانیا شد. کالوم گرچه برای پیگیری سایر پروژه‌های طراحی از پست خود کنار می‌رود، اما همچنان به‌عنوان مشاور طراحی در این شرکت مشغول به کار خواهد بود.

Jaguar Ian Callum / یان کالوم جگوار

سؤال بزرگ ما این است که کالوم در دوران پس از جگوار به کجا می‌رود و در طراحی چه خودروهایی شرکت می‌کند. هر خودرویی که کالوم تصمیم بگیرد در آینده طراحی کند، بدون شک فوق‌العاده و بی‌نظیر خواهد بود. پس از کالوم، مأموریت هدایت تیم طراحی جگوار بر عهده جولیان تامسون قرار می‌گیرد که هم‌اکنون مدیر طراحی خلاق این شرکت است. تامسون از سال ۲۰۰۰ با جگوار همکاری می‌کند و قبلاً نیز با فورد، لوتوس و فولکس‌واگن کار کرده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات