مدل مفهومی و برقی سئات el-Born رونمایی شد

شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۵
مطالعه 4 دقیقه
سئات اسپانیا خودروی الکتریکی جدید خود با نام el-Born را معرفی کرد که برای سال ۲۰۲۰ وارد خط تولید خواهد شد.
تبلیغات

سئات به‌عنوان یکی از زیر مجموعه‌های گروه فولکس واگن تصمیم دارد تا برای سال ۲۰۲۰ اولین محصول خود را با نام el-Born وارد بازار کند. این محصول جدید طراحی بسیار آینده‌نگرانه‌ای دارد و روی پلتفرم کاملا جدید گروه فولکس واگن یعنی ID ساخته خواهد شد. مدل el-Born به‌عنوان یک هاچ بک برقی ادامه‌دهنده‌ی راه سئات لئون خواهد بود و انتظار می‌رود تا همانند لئون تبدیل به خودرویی محبوب و موفق شود.

SEAT el-Born

در el-Born از یک موتور برقی با قدرت ۲۰۱ اسب‌بخار استفاده شده است. el-Born همچنین می‌تواند شعاع حرکتی ۴۲۰ کیلومتری را فراهم کند که از این نظر از نزدیک‌ترین قبای خود یعنی رنو Zoe و نیسان لیف در جایگاه بالاتری قرار می‌گیرد. در تست‌های انجام‌شده، رنو و نیسان هر یک توانستند به شعاع حرکتی ۲۱۲ و ۲۰۵ کیلومتر دست پیدا کنند پس مشاهده می‌کنید که سئات از رقبای خود خیلی بهتر عمل کرده است. از نظر توانایی‌های حرکتی نیز el-Born می‌تواند سرعت خود را در ۷.۵ ثانیه از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند.

سئات el-Born همچنین به سیستم شارژ سریع مجهز است به‌طوری‌که می‌تواند ۸۰ درصد از ظرفیت باتری خود را در عرض ۴۷ دقیقه شارژ کند. برای این کار سئات از یک سیستم شارژ سریع ۱۰۰ کیلوواتی بهره‌گیری کرده است. البته اگر بخواهید باتری خودرو را با شارژر معمولی دیواری در منزل شارژ کنید، زمان شارژ افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

SEAT el-Born

از آنجایی که دمای بسیار پایین در فصل زمستان یا در مناطق سردسیر می‌تواند روی عملکرد باتری تاثیر منفی داشته باشد، در سئات el-Born از یک سیستم گرم‌کننده‌ی باتری استفاده شده است که می‌تواند با گرم کردن باتری در هنگام سرما به افزایش برد خودرو کمک کند. این سیستم می‌تواند در شرایطی برد خودرو را تا ۵۹ کیلومتر افزایش دهد.

محصولات سئات به‌طور سنتی همیشه به‌عنوان نسخه‌های اسپرت محصولات فولکس شناخته شده‌اند. در el-Born نیز سئات سعی کرده تا این رویه را حفظ کند و این را می‌توان از ارتفاع پایین خودرو و پهنای زیاد آن متوجه شد.

SEAT el-Born

از مشخصه‌های طراحی el-Born نیز می‌توان به مواردی چون جلوپنجره‌ی بسته‌شده بدون ورودی هوا اشاره کرد. استفاده از چنین جلوپنجره‌ای سبب بهبود وضعیت آیرودینامیکی می‌شود و البته برای خنک‌کاری نیز مجراهایی در بخش پایینی پیش‌بینی شده‌اند که هوا را به سمت باتری ها می‌فرستند. رینگ‌های ۲۰ اینچی el-Born نیز دارای کانال‌هایی برای انتقال هوا جهت خنک‌کاری ترمزها هستند.

SEAT el-Born

در داخل کابین el-Born در ابتدا با یک نمایشگر ۱۰ اینچی لمسی مواجه خواهید شد که کمی به سمت راننده زاویه دارد. در مقابل راننده نیز یک پشت آمپر از نوع دیجیتالی تعبیه شده است. از آنجایی که درون کاپوت el-Born خبری از موتور نیست، سرنشینان جلو فضای پای بسیار عالی در اختیار دارند و در کل el-Born هم از نظر فضای سرنشینان و هم از نظر فضای بار خودرویی بسیار جادار است. حتی در بین صندلی‌های جلو نیز فضای بسیار بزرگی برای قرار دادن وسایل پیشی‌بینی شده است. سازنده هنوز عدد دقیق حجم صندوق بار el-Born را اعلام نکرده است.

SEAT el-Born

سئات el-Born از نظر فناوری یک خودروی بسیار پیشرفته است و می‌تواند کنترل بخش‌هایی مانند ترمزها، فرمان و پدال گاز را بر عهده بگیرد. البته این فناوری تنها در حالت‌های خاص همانند اتوبان‌ها قابل استفاده است و ضمنا توانایی پارک خودکار خودرو را نیز دارند. سئات هنوز قیمت el-Born را اعلام نکرده است اما انتظار می‌رود که قیمتی پایین‌تر از فولکس واگن ID داشته باشد. به این تفاسیر می‌توان انتظار قیمتی در حدود ۲۷ تا ۲۶ هزار یورو را برای این خودرو داشت. البته از آنجایی که el-Born یک خودروی تمام الکتریکی است شامل طرح حمایتی دولت نیز خواهد بود و از قیمت آن باید ۳۵۰۰ یورو کم کرد.

SEAT el-Born
تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات