ولوو از اتوبوس الکتریکی کمرشکن رونمایی کرد

پنج‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
ولوو در حال آزمایش اتوبوس‌های الکتریکی کمرشکن (مفصل‌دار) در سوئد است که طول بلندتری نسبت به مدل‌های معمولی دارند و می‌توانند ۱۳۵ مسافر حمل کنند. شارژ این مدل در داخل ایستگاه اتوبوس انجام می‌شود.
تبلیغات

ولوو آزمایش اتوبوس‌های الکتریکی جدید کمرشکن خود را در گوتنبورگ سوئد آغاز کرد، ولی عملیات استفاده عمومی از این ناوگان در ماه ژوئن آغاز خواهد شد. اتوبوس‌های کمرشکن جدید ۱۸.۷ متر طول دارند و می‌توانند تا ۱۳۵ مسافر را حمل کنند؛ این مقدار بسیار بیش‌تر از اتوبوس‌های الکتریکی استاندارد ۱۲ متری مدل 7900 ولوو است، که در حال حاضر تولید می‌شوند. هم‌اکنون ولوو تنها دو نمونه اولیه از اتوبوس الکتریکی کمرشکن الکتری‌سیتی (ElectriCity) در اختیار دارد، اما تولید انبوه در آینده نزدیک آغاز خواهد شد.

Volvo Electric Bus / اتوبوس الکتریکی ولوو

برای ساخت اتوبوس‌هایی که قادر به حمل مسافر بیش‌تری هستند، ولوو باتری‌های بزرگ‌تری ارائه نمی‌دهد، بلکه از سیستم شارژ سریع آپ‌چارج (OppCharge) استفاده می‌کند که توانی بالغ بر ۴۵۰ کیلووات دارند و در ایستگاه‌های اتوبوس قرار می‌گیرند. ترافیک معمول با اتوبوس‌ برقی کمرشکن در گوتنبرگ طی ماه ژوئن گسترش خواهد یافت. دو اتوبوس کمرشکن تمام الکتریکی در قسمتی از خط ۱۶ شهری آزمایش می‌شود که دارای تردد و تعداد مسافر زیادی است. طرح آزمایشی در چارچوب اتوبوس‌های الکتری‌سیتی اجرا می‌شود، که از سال ۲۰۱۵ تاکنون در مسیر خط ۵۵ گوتنبرگ فعال هستند. 

Volvo Electric Bus / اتوبوس الکتریکی ولوو

دو مدل جدید نیز در تابستان امسال به بهره‌برداری خواهند رسید؛ این مدل‌ها اتوبوس‌هایی با طول ۱۸.۷ متر و با ظرفیت ۱۳۵ مسافر هستند که ۳۸ صندلی دارند. این اتوبوس‌های الکتریکی دارای چهار درب دوگانه، سطح بزرگ کف و بدون محدودیت، میله‌های ارگونومیک طراحی شده، دستگیره‌ها و تکیه‌گاه‌هایی مخصوص مسافران ایستاده هستند. طراحان نیز بر این عقیده‌اند که ایجاد یک محیط دلپذیر با تجهیزات روشنایی مناسب، برای مسافران بسیار مهم و ضروری است. ایده این است که تعداد زیادی از مسافران قادر خواهند بود تا در هر توقف وارد اتوبوس شده یا از آن خارج شوند. اینترنت Wi-Fi رایگان، نقاط شارژ برای تلفن‌های همراه و راهنمای اطلاعات ترافیکی نیز در داخل اتوبوس برقی ولوو افزایش یافته است.

Volvo Electric Bus / اتوبوس الکتریکی ولوو

علاوه بر توجه زیاد به ارائه اطلاعات مفید به مسافران در داخل اتوبوس، در فضای داخل و خارج نیز از صفحه نمایش دیجیتال جدیدی برای اطلاع‌رسانی استفاده می‌شود. اتوبوس‌ها در دو ایستگاه اریکسبرگستورگت و لیندهولمن توقف کوتاهی دارند؛ اما در ایستگاه‌های اریکسبرگستورگت و بیمارستان دانشگاه سالگرنسکا (Sahlgrenska)، جایگاه شارژ نیز وجود دارند. این ایستگاه‌های شارژ براساس سیستم مشترک آپ‌چارج ارائه می‌شوند، بنابراین اتوبوس‌های دیگر سازندگان نیز می‌توانند برای شارژ از آن استفاده کنند.

لارس هولمین، رئیس آژانس حمل‌ونقل عمومی واسترافیک در منطقه واسترا گوتالاند سوئد گفت:

با گسترش عرصه حضور و آزمایش اتوبوس‌های الکتریکی ولوو که ظرفیت حمل مسافری بالایی دارند، ما می‌توانیم مسافران بیش‌تری را در گوتنبرگ جابجا کنیم که این می‌تواند جایگزین مناسبی برای خودروهای شخصی مردم باشد. اتوبوس‌های تمام الکتریکی جدید ولوو کم‌سروصداتر از اتوبوس‌های دیزلی هستند، هیچ‌گونه گاز خروجی مضر تولید نمی‌کنند و برای سفر آرام و راحت طراحی شده‌اند. این محصولات برقی نقش مهمی برای تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری برای آینده اتوبوس الکتریکی بازی می‌کنند.

هاکان آگنوال، رئیس بخش اتوبوس ولوو گفت:

مسیر ۱۶ یکی از خطوطی است که بیشتر مسافر را در گوتنبرگ حمل می‌کند و به ما این امکان را می‌دهد که واقعا فناوری خود را در آن به معرض آزمایش بگذاریم. به عنوان مثال، باتری‌ها با ابعاد اتوبوس برقی سازگار شده‌اند، بنابراین اتوبوس‌ها می‌توانند بدون نیاز به شارژ در ساعات اوج ترافیک عمل کنند. در عوض، شارژ باتری اتوبوس زمانی انجام می‌شود که ترافیک کمتری وجود داشته باشد یا اتوبوس‌ به در دو ایستگاه شارژ کنونی بایستد؛ البته شارژ می‌تواند در هنگام برگشت اتوبوس به انبارگاه (ایستگاه اصلی) نیز انجام شود. اتوبوس‌های برقی بی‌سروصدا هستند و انتشار آلایندگی ندارند، بنابراین فرصت‌های جدیدی برای برنامه‌ریزی خدمات شهری ایجاد می‌کنند. به نظر می‌رسد که استفاده از اتوبوس‌های الکتریکی بتواند به کاهش سروصدا در کنار بیمارستان سالگرنسکا نیز کمک کند.
تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات