اولین محصول کوپرا با نام آته‌کا، معرفی شد

سه‌شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
شرکت خودروسازی سئات اسپانیا اعلام کرده است که از نام کوپرا برای مدل‌های قدرتمند و تقویت‌شده‌ استفاده خواهد کرد. کراس‌اور کوپرا آته‌کا، اولین محصول این برند خواهد بود.
تبلیغات

حدود یک ماه پیش، شرکت خودروسازی سئات اسپانیا اعلام کرد که از نام کوپرا برای محصولات قدرتمند خود استفاده خواهد کرد. این تصمیم با استقبال طرفداران این برند و علاقه‌ مندان خودروهای اسپرت سئات مواجه شد. به‌تازگی در یک مراسم ویژه در شهر بارسلونای اسپانیا، سئات از اولین خودرویی که قرار است با نام کوپرا وارد بازار شود رونمایی کرد. این مدل، کوپرا آته‌کا نام دارد.

Cupra

به گفته مدیر کوپرا آته‌کا یک فرصت بزرگ برای سئات و مشتریان این برند است و امید زیادی به موفقیت این خودرو وجود دارد. پروژه‌ی تولید این خودرو با هدف جذب افراد علاقه‌مند به خودروهای اسپرت انجام شده است. همچنین باید اشاره کنیم که این خودروی کراس‌اور از یک برند تازه تأسیس، در کلاس بسیار خاصی قرار می‌گیرد؛ به‌طوری که آته‌کا خودرویی نزدیک به محصولات لوکس و کامپکت بازار محسوب می‌شود.

Cupra Ateca

این خودرو که قوی‌ترین کراس‌اور تاریخ سئات به‌حساب می‌آید، از یک پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۲ لیتری مجهز به توربوشارژر بهره می‌برد که می‌تواند ۳۰۰ اسب بخار قدرت تولید کند. این پیشرانه همچنین یکی از پیشرفته‌ترین نمونه‌های موجود در بازار است. برای انتقال نیروی موتور به چرخ‌ها از یک جعبه‌دنده‌ی ۷ سرعته‌ی دبل‌کلاچ DSG استفاده شده است. نیروی موتور با استفاده از یک سیستم چهارچرخ محرک هوشمند به هر چهار چرخ خودرو انتقال پیدا می‌کند. این سیستم چهارچرخ در هر لحظه شرایط جاده و چسبندگی چرخ‌ها را محاسبه می‌کند و تصمیم می‌گیرد که نیروی موتور به کدام‌ یک از چرخ‌ها انتقال پیدا کند. برای این کار کامپیوتر خودرو اقدام به محاسبه‌ی سرعت خودرو، محاسبه‌ی زاویه‌ی فرمان و سرعت جداگانه هریک از چرخ‌های خودرو می‌کند و به این ترتیب می‌تواند دقیق‌ترین میزان گشتاور را به چرخ‌ها انتقال دهد تا خودرو بهترین کشش و چسبندگی ممکن را داشته باشد.

سئات

با توجه به اطلاعاتی که سئات منتشر کرده است، کوپرا آته‌کا روی کاغذ می‌تواند در عرض ۵.۴ ثانیه سرعت خود را از صفر به صد کیلومتر بر ساعت برساند و حداکثر سرعت این خودرو به ۲۴۵ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. این سازنده اسپانیایی همچنین اعلام کرده که کوپرا آته‌کا دارای حالت‌های مختلف رانندگی است که می‌توان با یک کلید در داخل کابین، از بین آن‌ها حالت مورد نظر را انتخاب کرد. حالت‌های مختلف رانندگی با این خودرو شامل نرمال، اسپرت، ایندیویجوال، برفی، آفرود و کوپرا می‌شود. آخرین حالتی که نام بردیم و با نام کوپرا شناخته می‌شود، اسپرت‌ترین حالت این خودرو است و با قرار دادن خودرو در این وضعیت واکنش‌های پیشرانه به پدال گاز سریع‌تر و سیستم تعلیق خودرو خشک می‌شود.

سئات

کوپرا همچنین نخستین خودروی مسابقه‌ای خود را با نام کوپرا TCR معرفی کرد که این اتومبیل در حقیقت مدلی تغییریافته از خودروی مسابقه‌ای سئات لئون است. این خودروی مسابقه‌ای جدید قرار است در مسابقات TCR سال ۲۰۱۸ شرکت کند. در مراسم بارسلونا سئات خودروی مفهومی کوپرا ابیزا را که چند روز پیش رونمایی شده بود نیز به نمایش گذاشت. البته سئات اعلام کرده است که این خودروی مفهومی قرار نیست به تولید انبوه برسد؛ اما یک تجربه‌ی قدرت‌مند و جدید طراحی برای این شرکت به‌حساب می‌آید.

سئات

در انتها باید اشاره کنیم که سئات اسپانیا وعده داده است مدل لئون کوپرا RST را به‌زودی در نمایشگاه‌ خودروی ژنو رونمایی خواهد کرد. این خودروی اسپرت از قوای محرک مشابه با کوپرا آته‌کا، در کنار گیربکس دوکلاچه‌ی DSG و سیستم چهارچرخ محرک برخوردار خواهد بود.

سئات
سئات
سئات
سئات
تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات