تماشای گذر زمان بر سدان محبوب بی ام و M5

یک‌شنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۰
مطالعه 6 دقیقه
خودروی اسپرت و خانوادگی بی‌ام‌و M5 که تا امروز ۶ نسل از آن عرضه شده، یکی از بهترین سدان‌های تاریخ است. در این مطلب، همراه ویدئویی جذاب، به بررسی گذر زمان بر خانواده‌ی بی‌ام‌و M5 می‌پردازیم.
تبلیغات

بی‌ام‌و M5 همیشه یکی از بهترین خودروهای جهان و البته معیار بسیاری از سدان‌های اسپرت دیگر برندها بوده است. نسل اول سدان سری M5 بی‌ام‌و که زیر نظر بخش مسابقه‌ای این شرکت موسوم به دپارتمان M ساخته می‌شود، در سال ۱۹۸۵ عرضه شد. اخیراً این شرکت آلمانی پرطرفدار، ششمین نسل از مدل M5 را معرفی کرد که در واقع پرقدرت‌ترین M5 تا به‌امروز است. اما قبل از از اینکه تیم‌های مهندسی بی‌ام‌و و دپارتمان M قدرت ۶۰۰ اسب بخار به همراه دو دیفرانسیل را به نسل ۶ این سوپرسدان اضافه کنند، مقامات این شرکت باید ۵ نسل موفق از M5 محور عقب را پشت سر می‌گذاشتند.

کانال یوتیوب کارز ایوولوشن (Cars Evolution) که با ویدئوهایی آن‌ها در زومیت آشنا هستیم، این‌بار به سراغ M5 رفته و گذر زمان بر این سدان اسپرت خوش‌نام را در قالب ویدئویی جذاب بررسی کرده است. این ویدئوی چهار دقیقه‌ای، تغییرات ۶ نسل بی‌ام‌و M5 را از سال ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۸ به تصویر می‌کشد.

نسل اول: E28

BMW M5 / بی ام و

اولین نسل از M5 که بر پایه‌ی مدل E28 از سری 5 بی‌ام‌و ساخته می‌شد، در نمایشگاه خودروی آمستردام سال ۱۹۸۴ معرفی شد. M5 برای پاسخگویی به تقاضای یک خودروی سدان با قابلیت‌های اسپرت، با بهره‌گیری از شاسی 535i و پیشرانه‌ی M88/3 که از مدل M1 الهام گرفته شده بود، در زمان عرضه سریع‌ترین سدان تولیدی جهان بود. اولین عضو خانواده‌ی M5 دست‌ساز بود و در چهار نسخه‌ی مختلف عرضه شد. نسخه‌ی اروپایی M5 از پیشرانه‌ی ۶ سیلندر خطی ۳.۵ لیتری به قدرت ۲۸۶ اسب بخار و نسخه‌ی آمریکایی آن از پیشرانه‌ای با همین مشخصات با کد S38B35 به قدرت ۲۵۲ اسب بخار استفاده می‌کرد. E28 M5 در تعداد ۲۱۹۱ دستگاه تولید شد و جزو کمیاب‌ترین محصولات M بی‌ام‌و است.

در ابتدا قرار بود ۵۰۰ دستگاه E28 M5 در بازار آمریکا عرضه شود؛ ولی بیش از ۱۲۰۰ دستگاه از نسل اول M5 در آمریکا ساخته شد که به همین دلیل مالکان این سدان از بی‌ام‌و شکایت کردند. در واقع مالکان آمریکایی M5 معتقد بودند که با تولید بیش از ۵۰۰ دستگاه از این سدان در آمریکا، ارزش کلکسیونی خودروهای آنان کم می‌شود؛ مقامات بی‌ام‌و با بخشیدن یک گواهی تخفیف به ارزش ۴ هزار دلار که قابلیت انتقال به غیر داشت و در خرید یا لیزینگ محصولات بی‌ام‌و استفاده می‌شد، رضایت شاکیان آمریکایی را جلب کردند.

نسل دوم: E34

BMW M5 / بی ام و

نسل دوم M5 که بر اساس مدل E34 ساخته می‌شد و همانند نسل اول دست‌ساز بود، در سال ۱۹۸۹ عرضه شد. نسخه‌ی اولیه‌ی اروپایی E34 M5 از پیشرانه‌ی ۶ سیلندر خطی ۳.۶ لیتری به قدرت ۳۱۱ اسب بخار استفاده می‌کرد. در نیمه‌ی دوم سال ۱۹۹۱ حجم این پیشرانه به ۳.۸ لیتر افزایش پیدا کرد تا حداکثر قدرت آن به ۳۳۵ اسب بخار برسد. نسل دوم M5 آخرین نسل از سری M5 بود که از پیشرانه‌ی ۶ سیلندر الهام گرفته‌شده از سری مسابقه‌ای دپارتمان M استفاده می‌کرد. نسخه‌های مختلفی از نسل دوم M5 با مشخصات فنی متفاوت عرضه شد. نسخه‌ی ویژه‌ی Jahre Edition در تعداد محدود ۲۰ دستگاه فروخته شد؛ علاوه بر این نسخه‌ی استیشن M5 با کد E34 Touring در سال ۱۹۹۲ معرفی شد که اولین استیشن دپارتمان M بی‌ام‌و بود. ۸۹۱ دستگاه از تورینگ E34 که آخرین بی‌ام‌و M دست‌ساز بود، به بازار عرضه شد.

نسل سوم: E39

BMW M5 / بی ام و

E39 M5 که در نمایشگاه خودروی ژنو سال ۱۹۹۸ رونمایی شد، اولین نسل از M5 بود از پیشرانه‌ی هشت سیلندر V شکل استفاده می‌کرد. به لطف این پیشرانه‌ی ۴.۹ لیتری با قدرت ۳۹۴ اسب بخار و جعبه‌دنده‌ی دستی ۶ سرعته، سومین عضو از خانواده‌ی بی‌ام‌و M5 در مقایسه با نسل‌های گذشته، عملکرد فنی قابل توجهی به نمایش گذاشت. E39 M5 با حداکثر سرعت ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت که به‌صورت الکترونیکی محدود شده بود، در زمان ۴.۸ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومت بر ساعت می‌رسید. در آزمایش‌های مستقل، بی‌ام‌و E39 M5 نهایت سرعت بیش از ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت ثبت کرده است؛ علاوه بر این، نسل سوم M5 در زمان ۸ دقیقه و ۲۰ ثانیه یک دور پیست جهنم سبز را تکمیل کرد.

نسل چهارم: E60

BMW M5 / بی ام و

بی‌ام‌و E60 M5 در سال ۲۰۰۵ با پیشرانه‌ی ۱۰ سیلندر V شکل ۵ لیتری به قدرت ۵۰۷ اسب بخار معرفی شد که در حقیقت، اولین سدان جهان بود که از پیشرانه‌ی V10 بنزینی قدرت می‌گرفت. به لطف این پیشرانه و جعبه‌دنده‌های ۷ و ۶ سرعته، E60 M5 در زمان عرضه، سریع‌ترین سدان جهان بود. این سدان پرقدرت که در ۲۰ هزار و ۵۴۸ دستگاه تولید شد، موفق‌ترین نسل از سری M5 بی‌ام‌و است. در سال ۲۰۰۷ نسخه‎‌ی استیشن جدید M5 با کد E61 M5 تورینگ رونمایی شد که دومین استیشن M5 پس از مدل E34 است.

نسل پنجم: F10

BMW M5 / بی ام و

نسل پنجم بی‌ام‌و M5 که در نمایشگاه خودروی فرانکفورت سال ۲۰۱۱ در معرض نمایش عموم قرار گرفت، پیشرانه‌ی تنفس طبیعی برادر بزرگ‌تر را کنار گذاشت و از مدل هشت سیلندر V شکل توئین توربو به قدرت ۵۶۰ اسب بخار استفاده کرد. با این‌حال F10 M5 در مقایسه با نسل پیش، تا ۱۰ درصد افزایش قدرت و ۳۰ درصد ماهش مصرف سوخت ارائه می‌داد. در سال ۲۰۱۴، و پکیج بهینه‌سازی Competition علاوه بر ارتقاء بخش‌های دیگر، قدرت F10 M5 را به ۵۷۵ اسب بخار رساند. مقامات بی‌ام‌و برای گرامیداشت سالگرد ۳۰ سالگی خانواده‌ی M5 نسخه‌ی ویژه و تولید محدود 30Jahre BMW M5 را معرفی کردند. این نسخه‌ از M5 که فقط در ۳۰۰ دستگاه تولید شد، قدرت آن را به ۶۰۰ اسب بخار رسانده بود.

نسل ششم: F90

بی ام و / BMW M5 2018

ششمین عضو خانواده‌ی M5 که در جریان همایش گیمزکام (Gamescom) و به‌عنوان خودروی تبلیغاتی بازی ویدئویی Need For Speed Payback در تاریخ ۳۰ مرداد سال جاری معرفی شد، با داشتن سیستم تمام چرخ محرک (AWD) سنت دیرینه‌ی محور عقب بودن سری M5 را شکست. جدیدترین عضو خانواده‌ی بی‌ام‌و M5 که در بهار سال ۲۰۱۸ به بازار عرضه می‌شود، از پیشرانه‌ی هشت سیلندر V شکل توئین توربو ۴.۴ لیتری با قدرت ۶۰۰ اسب بخار استفاده می‌کند. M5 جدید دو دیفرانسیل است؛ ولی به لطف سیستم M xDrive و حالت‌های مختلف رانندگی، قابلیت تبدیل شدن به یک سدان محور عقب پرقدرت هم دارد.

در پایان از شما دعوت می‌کنیم بیننده‌ی ویدئوی جذابی از گذر زمان بر بی‌ام‌و M5 و روند تغییرات آن باشید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات