اپل در ابتدای سال ۲۰۲۰ برای خرید خودروسازی کانو مذاکراتی انجام داده است

اپل در ابتدای سال ۲۰۲۰ برای خرید خودروسازی کانو مذاکراتی انجام داده است

گفته می‌شود اپل به‌عنوان بخشی از تلاش‌هایش برای توسعه‌ی پروژه‌ی Apple Car، در اوایل سال ۲۰۲۰ از استارتاپ کانو مستقر در کالیفرنیا دیدار کرده است تا درصورت فراهم‌بودن شرایط آن را بخرد.

براساس گزارش اپل‌اینسایدر و با استناد به اطلاعات به‌دست‌آمده از خبرگزاری The Verge، غول دنیای فناوری در اوایل سال ۲۰۲۰ با شرکت مبتنی‌بر خودروهای الکتریکی کانو (Canoo) مذاکراتی کرده است و از قرار معلوم، اپل و کانو چندین گزینه از سرمایه‌گذاری تا خرید را به‌عنوان بخشی از تلاش کوپرتینویی‌ها برای پیش‌برد پروژه‌ی خودروی الکتریکی بررسی کرده‌اند.

به‌ادعای گزارش مذکور، کانو پلتفرم وسایل نقلیه‌ی الکتریکی مقیاس‌پذیر و مدولار را توسعه داده که در کانون توجه اپل قرار گرفته است. این مدل برای پشتیبانی از طیف وسیعی از کاربردهای خودرو برای مصرف‌کنندگان و مشاغل طراحی شده و گفته می‌شود استارتاپ یادشده اکثر الکترونیک خودرو را برای انعطاف‌پذیری بیشتر در طراحی کابین ادغام کرده است.

در گزارش اپل‌اینسایدر، آمده است که در ابتدا، کانو امیدوار بود از‌طریق اپل سرمایه جذب کند؛ اما ظاهرا گفت‌وگوها بی‌نتیجه مانده و در‌نهایت، به ادغام کانو با شرکت HCAC.IV منجر شده است. برآورد می‌شود این ادغام باعث‌شده بیش از ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه برای تولید توسعه‌ی مینی وَن الکتریکی به کانو تزریق شود. این شرکت در نقشه‌ی راهش قصد دارد در سالیان آینده، وسایل نقلیه الکتریکی تجاری مانند وَن‌های باربری و یک وَن متمرکز بر مصرف‌کننده تولید کند.

خبر علاقه‌ی اپل به کانو در حالی گزارش می‌شود که غول فناوری کوپرتینو در حال مذاکره با هیوندای برای تولید خودرو برقی مستقل تا سال ۲۰۲۴ است. فوریه‌ی ۲۰۲۰، هیوندای و کانو اعلام کردند به‌طور‌مشترک قصد دارند پلتفرم جدیدی برای خودروهای الکتریکی توسعه دهند؛ اما به‌نظر می‌رسد این اعلامیه و هرگونه همکاری بالقوه بین این دو شرکت خودروساز، قرارداد همکاری احتمالی اپل با هیوندای را شامل نخواهد شد. کانو در بیانیه‌ای صراحتا اعلام کرده است تا زمانی‌که صلاح بداند درباره‌ی بحث‌های استراتژیک یا روابط یا مشارکت‌ها اظهارنظر نمی‌کند. همچنین، اپل نیز این گزارش را تأیید یا رد نکرده است.

طبق اطلاعات موجود، کوپرتینویی‌ها با معرفی Apple Car قصد دارند بازار انبوه را هدف قرار دهند و گفته می‌شود سیاست آن‌ها در این صنعت مانند تسلا خواهد بود. بااین‌حال، گزارش جدید بلومبرگ حاکی از آن است که پروژه‌ی ساخت خودرو اپل در مراحل اولیه است و حداقل عرضه‌ی آن ممکن است نیم دهه طول بکشد. کار اپل در زمینه‌ی توسعه‌ی سیستم وسایل نقلیه‌ی خودران برای سال‌ها مخفی نگه داشته شده؛ اما اعتقاد بر این است که بخش خودروهای این شرکت موسوم به پروژه‌ی تایتان حداقل از سال ۲۰۱۴ در حال آزمون‌وخطا و توسعه‌ی فناوری مبتنی‌بر اتومبیل خودران است.

شایعات مربوط به پروژه‌ی تایتان در سال‌های گذشته به‌صورت دوره‌ای منتشر می‌شود. این پروژه با تغییر جهت و کاهش کارکنان رو‌به‌رو شده است؛ اما به‌نظر می‌رسد توسعه سیستم‌های خودران همچنان ادامه دارد و منابع و خبرگزاری‌های مختلفی عرضه‌ی این خودرو را در سال‌های آینده قطعی می‌دانند. خبرگزاری دیجی‌تایمز بر این باور است که اپل خودرو خودران را تا سال ۲۰۲۵ روانه‌ی بازار خواهد کرد. مینگ‌چی کو، تحلیل‌گر نام‌آشنای محصولات اپل، نیز معتقد است این شرکت در‌نهایت با‌توجه‌به آزمون‌های کیفی سخت‌گیرانه، Apple Car را در بازه‌ی زمانی ۲۰۲۵ تا ۲۰۲۸ رونمایی و عرضه خواهد کرد.

براساس گزارش‌های قبلی، تحلیل‌گران بانک گلدمن ساکس اعتقاد دارند حضور در صنعت خودرو برای اپل به‌عنوان پلتفرم سخت‌افزاری پشتیبانی‌کننده برای خدماتش منطقی خواهد بود؛ اما سودآوری ناچیز تجارت خودرو و هزینه‌های هنگفت تولید، احتمالا بدین‌معنی است که سرمایه‌گذاران این حوزه تأثیرات محدودکننده‌ای در کسب درآمد خواهند داشت و ظاهرا این دلایل اپل را به‌سوی جست‌وجو برای راه‌های جایگزین، از‌جمله اعتماد به تولیدکنندگان دیگر برای ایجاد وسیله‌ی نقلیه سوق خواهد داد.

در گذشته، رویترز پیش‌بینی کرده بود تولید خودرو اپل می‌تواند از سال ۲۰۲۴ آغاز شود؛ اما این احتمال وجود دارد که اپل دامنه‌ی توسعه‌ی وسایل نقلیه را به سیستم‌های خودران و کیت‌های سخت‌افزاری محدود کند که می‌توانند با یک وسیله نقلیه ادغام شوند. البته اعتقاد بر این است که محدودیت‌ ایجادشده به‌علت همه‌گیری ویروس کرونا می‌تواند معرفی Apple Car را تا سال ۲۰۲۵ یا حتی بیشتر به‌تأخیر بیندازد.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع APPLEINSIDER
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده