تسلا و شرکت‌های بزرگ فناوری به حمایت از کار اجباری کودکان متهم شدند

تسلا و شرکت‌های بزرگ فناوری به حمایت از کار اجباری کودکان متهم شدند

نماینده قانونی ۱۴ خانواده کنگویی آسیب‌دیده از کار اجباری کودکان در شکایتی، پنج شرکت بزرگ فناوری جهان شامل آلفابت، اپل، دل، مایکروسافت و تسلا را به شراکت در مرگ کودکان متهم کردند.

پنج شرکت بزرگ فناوری جهان در پرونده‌ای قضایی بااتهام مرگ کودکان در جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) روبه‌رو شده‌اند. گفته می‌شود که این کودکان به کار در معادن کبالت مجبور شده‌اند؛ کبالت فلزی است که برای ساخت باتری خودروی الکتریکی و تلفن هوشمند و رایانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. روز یکشنبه این شکایت حقوقی به نمایندگی از ۱۴ خانواده از کنگو توسط مؤسسه طرفداران حقوق بین‌الملل (مؤسسه‌ای غیر انتفاعی فعال در زمینه‌ی حقوق بشر مستقر در ایالات متحده)، علیه تسلا، اپل، آلفابت، مایکروسافت و دل مطرح شد.

گوگل آلفابت

در شکایت آمده است این شرکت‌ها بخشی از سیستم کار اجباری بودند که خانواده‌ها ادعا می‌کنند منجر به فوت و آسیب جدی فرزندانشان شد. تصاویر موجود در اسناد دادگاه كه در واشنگتن ارائه شده است، كودكانی را نشان می‌دهد كه دارای اندام آسیب‌دیده یا قطع‌شده هستند.

تسلا

طبق متن شکایت، ۶ نفر از ۱۴ کودک این پرونده در اثر فروپاشی تونل کشته شدند و بقیه دچار جراحات وارده به‌صورت مادام‌العمر از جمله فلج شدند. ترنس کالینگزورث، وكیل نماینده خانواده‌ها به بنیاد تامسون رویترز گفت:

شركت‌هایی مانند اپل و گوگل و سایرین که ثروتمندترین شركت‌های جهان محسوب می‌شوند، اجازه داده‌اند تا کودکان صدمه ببینند و کشته شوند، درحالی‌که آن‌ها کبالت ارزان‌قیمت خود را به دست بیاورند. 

اپل

کبالت در ساخت باتری‌های لیتیوم یون مورد استفاده در میلیون‌ها محصول صنعت فناوری ضروری است. بیش از نیمی از کبالت جهان در کنگو تولید می‌شود. براساس بررسی سال ۲۰۱۸ کمیسیون اروپا، تقاضای جهانی برای این فلز سالانه ۷ تا ۱۳ درصد افزایش می‌یابد. 

در این دادخواست گفته شد که کودکان حتی در سن ۶ سالگی، به دلیل فقر شدید خانواده‌هایشان مجبور به ترک مدرسه و کار در معادن کبالت متعلق به شرکت بریتانیایی گلنکور (Glencore) شدند. گلنكور قبلا به سوء استفاده از كودكان متهم شده است. طبق این دادخواست، برخی از کودکان با حقوق ۱/۵۰ دلار در روز و ۶ روز در هفته کار می‌کردند.

Dell Hell

در پاسخ به درخواست اظهارنظر، یکی از مسئولان دل طی ایمیل اعلام کرد که شرکت دل هرگز به‌صورت آگاهانه از وقوع کار اجباری کودکان این کار را انجام نداده و تحقیقات درباره‌ی صحت ادعاها را آغاز کرده است.

سخنگوی گلنكور نیز گفت:

گلنكور ادعاهای موجود در دادخواست ایالات متحده را كه ۱۵ دسامبر سال ۲۰۱۹ ارائه شده است، بررسی می‌كند. گلنكور هیچ نوعی از کار كودكان شامل كار اجباری یا اختیاری را تحمل نمی‌کند.

شرکت‌های تسلا، اپل، گوگل و مایکروسافت هنوز اظهارنظری نکرده‌اند. 

کبالت باتری خودروی برقی

سیدهارت کارا، پژوهشگر حوزه برده‌داری مدرن که شاهد خبره دراین‌ پرونده است، گفت:

من هیچ وقت تا این حد عدم تقارن بسیار زیاد در تخصیص درآمد بین بالا و پایین زنجیره‌ی تأمین مشاهده و ثبت نکرده‌ام. همین شکاف طبقاتی است که شاید بدترین بی‌عدالتی را در برده‌داری و استثمار کودکان ایجاد می‌کند و چیزی است که من در تحقیقات دو دهه‌ای خود دیده‌ام.

طبق گفته‌های والک فری (Walk Free) و سازمان بین‌المللی کار (ILO)، بیش از ۴۰ میلیون نفر در بردگی مدرن هستند که شامل کار اجباری و ازدواج اجباری می‌شود.

منبع autoblog

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید