با بهترین لنز‌های سیستم میکرو چهارسوم آشنا شوید

دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۰
مطالعه 19 دقیقه
با گذشت بیش از ۱۰ سال از عمر دوربین‌های عکاسی میکرو چهارسوم، این سیستم اکنون میزبان بازه‌ی گسترده‌ای از لنز‌ها است که درادامه، نمونه‌های برتر آن‌ها را معرفی می‌کنیم.
تبلیغات

برخلاف بسیاری از گجت‌های فناوری، خرید دوربین عکاسی حرفه‌ای به تحقیقات گسترده‌ای نیازمند است. ورود به سیستم جدید به شناخت کامل لوازم‌جانبی و تجهیزات دردسترس احتیاج دارد تا کاربر به‌خوبی بتواند نیازهای خود را تأمین کند. در اغلب مواقع، عکاسان حرفه‌ای پس از خرید دوربین، سال‌ها نیاز خود را با همان محصول تأمین کنند؛ اما این موضوع به‌ معنی بی‌نیازی به سایر محصولات این سیستم نیست و در طول مدت فعالیت حرفه‌ای، لوازم‌جانبی متعددی را می‌خرند و از آن‌ها بهره می‌برند.

بدون شک مهم‌ترین جنبه‌ی دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای قابلیت تعویض لنز آن‌ها برای استفاده‌ی نمونه‌ی ایده‌آل در کاربری‌های متفاوت است. ازاین‌رو، وجود تعداد مناسبی از لنز‌های باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه در سیستم‌های مختلف دوربین عکاسی، اصلی‌ترین معیار ادامه‌ی حیات و رقابت با رقبای خود است. کاربران حرفه‌ای همواره پیش از ورود به سیستمی خاص، وجود لنز‌های مناسب کاربری خود را بررسی می‌کنند. این موضوع به‌حدی مهم است که سیستم‌های فاقد لنز‌های توانمند بختی برای حضور پررنگ در دنیای دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای ندارند.

یازده سال پیش، پاناسونیک و المپوس سیستم دوربین‌های حرفه‌ای میکرو چهارسوم را ایجاد کردند که هدف اصلی آن، ارائه‌ی کیفیت قابلیت‌های فراوان عکاسی و فیلم‌برداری در بدنه‌ای کوچک‌تر با قابلیت حمل درخورتوجه درمقایسه‌با DSLRها بود. سال‌های تولید دوربین‌های مختلف در این سیستم باعث شد شرکت‌های نام‌دار تولید‌کننده‌ی لنز نیز محصولات خود را برای این سیستم نیز عرضه کنند. لایکا، سیگما، روکینون، تامرون، سامیانگ و فوخلندر برخی از نام‌هایی هستند که لنز‌های آن‌ها برای دوربین‌های میکرو چهارسوم پاناسونیک و المپوس عرضه شده است.

لنز میکرو چهارسوم پاناسونیک

لنز‌های میکروچهارسوم پاناسونیک لومیکس G

شاید مهم‌ترین مؤلفه‌ی لنز‌‌های میکرو چهارسوم را بتوان ابعاد کوچک‌تر آن‌ها در‌مقایسه‌با انواع موجود برای دوربین‌های فول‌فریم و APS-C‌ دانست. ابعاد کوچک‌تر حسگر دوربین‌های این سیستم باعث شده با ساده‌ترشدن تولید لنز برای آن، هزینه‌ی تولید کمتری شاهد باشیم. این موضوع به قیمت بسیار رقابتی درکنار کیفیت مناسب لنز‌های این سیستم منجر شده است. در نظر داشته باشید به‌دلیل ضریب دوبرابری حسگر‌های میکرو چهارسوم در‌مقایسه‌با انواع فول‌فریم، اعداد نشان‌دهنده‌ی فاصله‌ی کانونی لنز‌های این سیستم برای مقایسه با سیستم ۳۵ میلی‌متری باید در عدد دو ضرب شوند. 

درادامه، لنز‌های میکرو چهارسوم برتر بازار را برای کاربران این سیستم در بخش‌های مختلف معرفی کرده‌ایم. لنز‌های معرفی‌شده در این مقاله ترکیبی از بهترین گزینه‌های موجود درکنار انواع مقرون‌به‌صرفه‌ است. با‌این‌حال، در نظر داشته باشید گزینه‌های بیشتری نیز در سیستم میکرو چهارسوم وجود دارد که قیمت به‌مراتب ارزان‌تری دارند؛ اما در صورتی که قصد خرید لنز برای کنارگذاشتن نمونه‌های کیت و بهبود درخورتوجه کیفیت خروجی خود را دارید، پیشنهاد ما انتخاب یکی از گزینه‌های زیر است که به‌اعتقاد عموم کارشناسان دنیای عکاسی، ارزش خرید بالایی دارند.

همچنین، اگر در‌حال‌حاضر تعدادی از لنز‌های سایر سیستم‌های عکاسی مانند EF کانن یا مانت F نیکون را دارید، به‌کمک مبدل‌هایی مانند Speedbooster Metabones می‌توانید از آن‌ها نیز درکنار دوربین‌های میکرو چهارسوم‌ خود بهره ببرید. استفاده از مبدل درکنار لنز‌های DSLR، با وجود افزایش درخورتوجه وزن و حجم تجهیزات و قاب وسیع‌تر و گشودگی بیشتر دیافراگم را در‌مقایسه‌با لنز‌های مخصوص مانت میکرو چهارسوم به‌همراه خواهد داشت.

بهترین لنز‌های استاندارد

بازه‌ی فاصله‌ی کانونی استاندارد پرکاربرد‌ترین و درنتیجه، محبوب‌ترین بازه بین عکاسان است. اهمیت این بازه به‌حدی است که عکاسان ژانر‌های مختلف نیز درکنار لنز‌های مخصوص خود، لنز استانداردی نیز همواره به‌همراه دارند. به‌همین‌دلیل، تنوع محصولات موجود در این فاصله‌ی کانونی نیز زیاد است تا هر کاربری با نیاز و بودجه‌ی مختلف بتواند نیاز‌های خود را به خوبی تأمین کند.

قیمت: ۱,۰۰۰ دلار

Panasonic Lumix G X Vario 12-35mm F2.8 II ASPH Power OIS

نسل دوم لنز استاندارد پاناسونیک درمقایسه‌با نسل پیشین خود پیشرفت‌های چشمگیری تجربه کرده است. این لنز که فاصله‌ی کانونی معادل ۲۴ تا ۷۰ میلی‌متری ارائه می‌دهد، با وزن ۳۰۵ گرم، حداقل فاصله‌ی فوکوس ۲۵ سانتی‌متر، لرزش‌گیر اپتیکال داخلی و مقاومت دربرابر وضعیت‌های مختلف محیطی، یکی از گزینه‌های برتری است که می‌تواند در کیف هر عکاسی قرار داشته باشد. ابعاد کوچک و وزن سبک‌تر از ۱.۳ این لنز درمقایسه‌با نمونه‌های مشابه فول‌فریم، حمل آن را بسیار آسان می‌کند. شفافیت این لنز در F/2.8 یا حتی F/4 در تمامی فواصل کانونی آن ستودنی است تا بدین‌ترتیب، بتوان آن را گزینه‌ای ایده‌آل برای بسیاری از امور عکاسی توصیف کرد.

نمونه‌تصاویر ثبت‌شده با لومیکس ۳۵-۱۲ میلی‌متری G X Vario F/2.8 II

قیمت: ۱,۰۰۰ دلار

Olympus M.Zuiko Digital ED 12-40mm 1:2.8 PRO

رقیب اصلی لنز استاندارد پاناسونیک نمونه‌ی ۴۰-۱۲ میلی‌متری المپوس است که با بدنه‌ای مقاوم دربرابر وضعیت جوّی و وضوح عالی در تمام بازه‌ی فاصله‌ی کانونی و کنترل بسیار راضی‌کننده‌ی اعوجاج رنگی، خود را گزینه‌ای توانمند معرفی می‌کند. همچنین، این لنز پس از گذشت چندین سال از زمان معرفی، در‌حال‌حاضر با تخفیف مناسبی در برخی از فروشگاه‌های جهانی فروخته می‌شود که ارزش خرید آن را دوچندان می‌کند.

نمونه‌تصاویر ثبت‌شده با المپوس ۴۰-۱۲ میلی‌متری M.Zuiko Digital F/2.8

قیمت: ۱,۰۰۰ دلار

Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 12-60mm F2.8-4.0 ASPH Power OIS

پس از لنز‌های ۷۰-۲۴ میلی‌متری، شاید بتوان بازه‌ی ۱۲۰-۲۴ میلی‌متری را محبوب‌ترین فاصله‌ی کانونی برای کاربرانی دانست که به‌دنبال لنز‌های همه‌کاره هستند. لایکا به‌تازگی و با هدف پرکردن جای خالی این بازه، لنز ۶۰-۱۲ میلی‌متری خود را رونمایی کرده که گشودگی دیافراگم F/2.8-4 را به‌همراه دارد. بدنه‌ای بسیار باکیفیت و مقاومت دربرابر وضعیت جوّی و لرزش‌گیر اپتیکال ازجمله ویژگی‌هایی هستند که ارزش خرید این لنز را افزایش می‌دهند. شاید بزرگ‌ترین ضعف لنز ۱۲ تا ۶۰ میلی‌متری لایکا افزایش سریع دیافراگم پس از افزایش اندک فاصله‌ی کانونی باشد که ممکن است برای برخی کاربران ضعف محسوب نشود.

نمونه‌تصاویر ثبت‌شده با لایکا ۶۰-۱۲ میلی‌متری DG Vario-Elmarit F/2.8-4

قیمت: ۱,۳۰۰ دلار

Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100mm F4.0 IS Pro

المپوس برای کاربرانی که به‌‌دنبال لنزی با قابلیت استفاده در کاربری‌های مختلف هستند، محصولی جذاب دارد. لنز ۱۲ تا ۱۰۰ میلی‌متری این شرکت با فاصله‌ی کانونی معادل ۲۰۰-۲۴ میلی‌متری و گشودگی دیافراگم ثابت F/4، به خوبی می‌تواند نیاز‌های بسیاری از کاربران مبتدی و نیمه‌حرفه‌ای را رفع کند. استفاده از فناوری‌های ساخت انحصاری Zero Coating و Z Coating Nano باعث شده با محصولی بسیار باکیفیت مواجه باشیم. لرزش‌گیر اپتیکال و موتور فوکوس آرام و سریع درکنار مقاومت دربرابر وضعیت جوّی، این لنز را به محصولی ارزشمند تبدیل می‌کند. با‌این‌حال، باید آمادگی پرداخت هزینه‌ی ۱,۳۰۰ دلاری آن را داشته باشید که به‌تنهایی برابر با بدنه‌ی بسیاری از دوربین‌های میکرو چهارسوم پرچم‌دار خواهد بود.

نمونه‌تصاویر ثبت‌شده با المپوس ۱۰۰-۱۲ میلی‌متری M.Zuiko Digital F/4

قیمت: ۶۰۰ دلار

Panasonic Lumix G Vario 14-140mm F3.5-5.6 II ASPH Power OIS

پاناسونیک به‌تازگی نسل دوم لنز همه‌کاره‌ی خود را معرفی کرده که تا نیمه‌ی دوم سال، به بازار عرضه خواهد شد. این لنز که فاصله‌ی کانونی معادل ۱۸۰-۲۴ میلی‌متر را به‌ارمغان می‌آورد، گزینه‌ی بسیار مناسبی برای کاربرانی است که به‌دنبال رفع تمام نیاز‌های خود فقط با یک لنز هستند. گستره‌ی وسیع فاصله‌ی کانونی و لرزش‌گیر اپتیکال و کیفیت تصویر راضی‌کننده از دیگر ویژگی‌های برجسته‌ی این لنز به‌شمار می‌روند.

قیمت: ۳۴۰ دلار

Sigma 30mm F1.4 DC DN | C for Micro Four Thirds

سیگما یکی از نام‌های بزرگ در دنیای لنز‌های مخصوص دوربین‌های حرفه‌ای است. ورود این برند به سیستم میکرو چهارسوم اعتبار زیادی به آن داد. یکی از محصولات برتر سیگما، لنز ۳۰ میلی‌متری F/1.4 است که کیفیت عالی تصویر و وضوح درخورتوجه را در بدنه‌ای بسیار کوچک دراختیار کاربران قرار می‌دهد. حتی با کنارگذاشتن قیمت این لنز که در نوع خود بسیار رقابتی است، محصول سیگما به‌دلیل کیفیت تصویر عالی خود ارزش خرید بسیار زیادی دارد. 

نمونه‌تصاویر ثبت‌شده با سیگما ۳۰ میلی‌متری DC DN Contemporary F/1.4

قیمت: ۲۵۰ دلار

Panasonic Lumix G 25mm F1.7 ASPH

لنز ۲۵ میلی‌متری پاناسونیک را می‌توان یکی از نمونه‌های جذاب موجود در سیستم میکرو چهارسوم دانست؛ یعنی جایی که با قیمت ۲۵۰ دلار و تخفیف‌های گسترده‌ی پاناسونیک تا ۱۵۰ دلار، ارزش خرید بسیاری دارد. البته در نظر داشته باشید که این لنز ازلحاظ کیفیت ساخت نمی‌تواند با محصولات المپوس و لایکا رقابت کند. بااین‌حال، موتور فوکوس سریع، دیافراگم با ۷ تیغه، پرداخت Nano Coating و قیمت فوق‌العاده رقابتی آن درکنار خروجی نهایی بسیار رضایت‌بخش، این لنز را به گزینه‌ای ضروری برای تمامی کاربران دوربین‌های میکرو چهارسوم تبدیل می‌کند.

نمونه‌تصاویر ثبت‌شده با پاناسونیک لومیکس ۲۵ میلی‌متری F/1.7

قیمت: ۴۰۰ دلار

Olympus M.Zuiko Digital 25mm F1.8

۵۰ میلی‌متر یکی از فواصل کانونی جذاب‌ و محبوبی است که بسیاری از نیاز‌ها را تأمین می‌کند. ترکیب این فاصله‌ی کانونی با F/1.8 آن را به گزینه‌ی مناسبی برای بسیاری از کاربری‌ها مانند عکاسی خیابان و محصول و پرتره تبدیل می‌کند. عملکرد عالی این لنز در ثبت جزئیات زیاد نیز تاحدزیادی قیمت آن را توجیه می‌کند؛ اما اگر به‌دنبال گزینه‌ی مقرون‌به‌صرفه‌تری هستید، محصول پاناسونیک ارزش خرید بیشتری دارد.

قیمت: ۶۰۰ دلار

Panasonic Leica Summilux DG 25mm F1.4

اگر فاصله‌ی کانونی ۵۰ میلی‌متری با‌توجه‌به کاربری‌تان کاربرد زیادی دارد، پیشنهاد می‌کنیم روی بهترین لنز موجود در این فاصله سرمایه‌گذاری کنید. لنز ۲۵ میلی‌متری لایکا درکنار ابعاد کوچک، کیفیت ساخت بسیار مطلوبی دارد که به خروجی عالی تصویر منجر می‌شود. دیافراگم با ۷ تیغه، یک نشان UHR درکنار یک جفت نشان غیرکروی و پرداخت Nano Surface Coating باعث شده با وضوح بسیار خوب تصویر و جلوه‌ی بوکه‌ی جذاب مواجه باشیم.

نمونه‌تصاویر ثبت‌شده با لایکا ۲۵ میلی‌متری DG Summilux F/1.4

قیمت: ۴۰۰ دلار

Olympus M.Zuiko Digital 17mm 1:1.8

اگر عکاسی روزمره از سوژه‌های متفاوت مانند عکاسی خیابانی فعالیت اصلی شما است، با لنز‌های ۳۵ میلی‌متری به‌خوبی موفق خواهید شد نیاز‌های خود را رفع کنید. لنز فوق‌العاده کوچک و سبک ۱۷ میلی‌متری المپوس با فاصله‌ی کانونی ۳۴ میلی‌متری و گشودگی دیافراگم F/1.8، گزینه‌ی ایده‌آلی برای همراهی همیشگی درکنار دوربین به شمار می‌رود. البته اگر به محصولی توانمند‌تر نیاز دارید، نسخه‌ی Pro لنز‌های المپوس نیز دردسترس است که عموما با گشودگی بیشتر دیافراگم و کیفیت ساخت رضایت‌بخش‌تر، کاربران حرفه‌ای را در نظر گرفته‌اند. بااین‌حال، باید بتوانید هزینه‌ی بیشتر این لنز‌ها را پرداخت کنید. به‌عنوان مثال، قیمت لنز ۱۷ میلی‌متری F/1.2 پرو المپوس، ۱,۲۰۰ دلار است.

نمونه‌تصاویر ثبت‌شده با المپوس ۱۷ میلی‌متری M.ZUIKO F/1.8

قیمت: ۶۰۰ دلار

Panasonic Leica DG Summilux 15mm F1.7 ASPH

اصلی‌ترین رقیب المپوس در فاصله‌ی کانونی ۳۰ تا ۳۵ میلی‌متری در خانواده‌ی میکرو چهارسوم‌ها، لنز ۱۵ میلی‌متری لایکا است که با کیفیت ساخت عالی بدنه و عدسی‌های به‌کاررفته در آن، گزینه‌ی جذابی به‌شمار می‌رود. این لنز واید با گشودگی دیافراگم F/1.7 امکان تصویربرداری در محیط‌های تاریک را نیز فراهم می‌کند. رینگ‌های کنترلی فوکوس و گشودگی دیافراگم نیز کنترل بهتری دراختیار عکاسان قرار می‌دهد. همچنین، لایکا با استفاده از فناوری ساخت Nano Surface Coating، اثرهای رنگی و بازتابش نور و جلوه‌ی روح‌زدگی سوژه‌ها را تاحدممکن کاهش داده است. سیستم فوکوس سریع و روان درکنار دیافراگم با ۷ تیغه برای ایجاد جلوه‌ی بوکه‌ی نرم، ارزش خرید لنز ۱۵ میلی‌متری لایکا را با وجود قیمت ۶۰۰ دلاری آن افزایش داده است.

نمونه‌تصاویر ثبت‌شده با لایکا ۱۵ میلی‌متری DG Summilux F/1.7

بهترین لنز‌های واید

کاربران عکاسی از مناظر و فیلم‌برداران عموما به لنز‌هایی با فاصله‌ی کانونی واید تا استاندارد نیاز دارند. سیستم میکرو چهارسوم نیز چندین محصول باکیفیت و توانمند برای این دسته از کاربران به‌همراه دارد. با‌این‌حال، در نظر داشته باشید لنز‌های به‌مراتب حرفه‌ای‌تر و مخصوص امور سینمایی از برند‌هایی مانند روکینون نیز وجود دارد که با‌توجه‌به ماهیت این مقاله و جامعه‌ی هدف آن، از ذکر آن‌ها خودداری شده است.

قیمت: ۱,۱۰۰ دلار

Olympus M.Zuiko Digital ED 7-14mm F2.8 PRO

شاید جذاب‌ترین لنز واید موجود در سیستم میکرو چهارسوم را بتوان نمونه‌ی المپوس دانست که فاصله‌ی کانونی معادل ۲۸-۱۴ میلی‌متری در سیستم ۳۵ میلی‌متری را ارائه می‌دهد. زاویه‌ی دید ۱۱۴ درجه‌ای در کمترین فاصله‌ی کانونی این لنز، آن را گزینه‌ی بسیار مطلوبی برای ثبت تصاویری با قاب بسیار وسیع می‌کند. درکنار کیفیت ساخت راضی‌کننده، لنز واید المپوس عملکرد بسیار درخورتوجهی نیز در ثبت تصاویری با کیفیت و کنتراست مناسب دارد. گشودگی دیافراگم ثابت این لنز نیز آن را به گزینه‌ی مطلوبی برای تصویربرداری در محیط‌های تاریک تبدیل می‌کند.

نمونه‌تصاویر ثبت‌شده با المپوس ۱۴-۷ میلی‌متری M.ZUIKO ED F/2.8 پرو

قیمت: ۱,۱۰۰ دلار

Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18mm F2.8-4.0 ASPH

لایکا نیز چندی پیش با تولید لنز ۸ تا ۱۸ میلی‌متری خود به‌صورت جدی‌تر وارد بخش لنز‌های واید شد. کیفیت ساخت این لنز درحدی زیاد است که به‌محض در دست‌گرفتن بدنه‌ی فلزی آن، متوجه تلاش فراوان لایکا برای بهبود کیفیت آن می‌شوید. استفاده از یک نشان ED، سه نشان غیرکروی، دو نشان با پراشش حداقلی و یک نشان با شکست زیاد نور درکنار پرداخت Nano Coating باعث شده با محصولی بسیار باکیفیت مواجه باشیم. موتور فوکوس ۲۴۰ فریم‌بر‌ثانیه این لنز نیز توانایی ارائه‌ی فوکوس روان و دقیق را دارد. بزرگ‌ترین ضعف این لنز تغییر گشودگی دیافراگم آن در بازه‌ی فاصله‌ی کانونی است که منجر می‌شود در نور کم با محدودیت‌هایی مواجه باشیم.

نمونه‌تصاویر ثبت‌شده با لایکا ۱۸-۸ میلی‌متری DG Vario-Elmarit F/2.8-4

قیمت: ۱,۳۰۰ دلار

Panasonic Lumix G Leica DG Summilux 12mm F1.4 ASPH

اگر به‌دنبال بهترین گزینه‌ی موجود برای ثبت تصاویر واید در سیستم میکرو چهارسوم هستید، لنز ۱۲ میلی‌متری لایکا توانایی‌های زیادی دارد. این لنز‌ نیز مانند سایر اعضای خانواده‌ی Summilux کیفیت فراوان تصویر را تضمین می‌کند و پس از ثبت چند تصویر با آن، کیفیت عالی خروجی رضایت شما را به‌همراه خواهد داشت. ابعاد کوچک، رینگ‌های جداگانه‌ی فوکوس و دریچه‌ی دیافراگم، موتور فوکوس سریع و وزن ۳۳۵ گرم، تنها برخی از ویژگی‌هایی است که لنز پرایم واید لایکا را ارزشمند می‌کند. البته، درصورتی از تمامی این ویژگی‌ها بهره‌مند خواهید بود که بتوانید قیمت گران این لنز را پرداخت کنید.

نمونه‌تصاویر ثبت‌شده با لایکا ۱۲ میلی‌متری DG Summilux F/1.4

بهترین لنز‌های تله

یکی از قوت‌های سیستم میکرو چهارسوم، وجود لنز‌های تله متعدد در آن است. پس از ورود جدی‌تر لایکا برای تولید این دسته از لنز‌ها، اکنون کاربران این سیستم گزینه‌های بسیار بیشتری برای رفع نیاز‌های خود دردسترس دارند.

قیمت: ۱,۰۰۰ دلار

Panasonic Lumix G X Vario 35-100mm F2.8 II Power OIS

بی‌شک محبوب‌ترین فاصله‌ی کانونی در لنز‌های تله، ۲۰۰-۷۰ میلی‌متر است که محصولات مختلف زیادی نیز با همین مشخصات به بازار عرضه شده است. پاناسونیک نیز به‌تازگی نسل دوم لنز ۱۰۰-۳۵ میلی‌متری خود را به بازار عرضه کرده که مانند رقبای اصلی خود از گشودگی دیافراگم ثابت F/2.8 بهره می‌برد. بااین‌حال، شاید بتوان قوت اصلی این لنز را حداقل فاصله‌ی فوکوس ۰.۸۵ سانتی‌متری آن عنوان کرد؛ یعنی جایی که محصولات فول‌فریم موجود در بازار به حداقل ۱.۴ متر فضا برای فوکوس نیازمند هستند. این موضوع درکنار وزن بسیار سبک ۳۵۷ گرمی و مقاومت دربرابر وضعیت جوّی مختلف و لرزش‌گیر داخلی باعث شده محصول پاناسونیک به گزینه‌ی مناسبی برای بسیاری از امور، حتی عکاسی از سوژه‌های نزدیک تبدیل شود. 

نمونه‌تصاویر ثبت‌شده با پاناسونیک لومیکس ۱۰۰-۳۵ میلی‌متر G X Vario F/2.8 II

قیمت: ۱,۴۰۰ دلار

Olympus M.Zuiko Digital ED 40-150mm F2.8 Pro

اگر توانایی پرداخت اختلاف مبلغ لنز ۱۵۰-۴۰ میلی‌متری المپوس را با انواع ۱۰۰-۳۵ میلی‌متری دارید، در خرید این لنز توانمند شک نکنید. کیفیت ساخت عالی و عملکرد چشمگیر اپتیکی این لنز، آن را یکی از بهترین گزینه‌های موجود در بخش تله معرفی می‌کند تا کاربران بتوانند سوژه‌های دور را با بهترین کیفیت ممکن ثبت کنند. گشودگی ثابت دیافراگم F/2.8 و فاصله‌ی کانونی بیشتر، دیگر ویژگی‌هایی است که ارزش خرید این لنز را دوچندان می‌کند.

نمونه‌تصاویر ثبت‌شده با المپوس ۱۵۰-۴۰ میلی‌متر M.Zuiko Digital ED F/2.8

قیمت: ۱,۷۰۰ دلار

Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 50-200mm F2.8-4.0 ASPH Power OIS

اگر به فاصله‌ی کانونی معادل بیشتر از ۲۰۰ میلی‌متر نیاز داشته باشید، بهترین گزینه‌ی موجود لنز جدید ۲۰۰-۵۰ میلی‌متری لایکا است. این لنز بسیار باکیفیت فاصله‌ی کانونی حداکثری ۲۰۰ میلی‌متری (۴۰۰ میلی‌متر در معادل فول‌فریم‌ها) را ارائه می‌دهد که برای عکاسی در ژانر‌های حیات‌وحش و ورزشی گزینه‌ی ایده‌آلی به‌شمار می‌رود. کیفیت تصویر همان‌طورکه از لایکا انتظار می‌رود، در تمام بازه‌ی فاصله‌ی کانونی عالی است. موتور فوکوس خودکار این لنز عملکرد بسیار سریعی دارد و لرزش‌گیر داخلی توانمند آن درکنار لرزش‌گیر داخلی دوربین‌های پاناسونیک و المپوس، توانایی حذف لرزش‌های دست تا ۶ نقطه را دارد که در نوع خود فوق‌العاده است. بدنه‌ی باکیفیت و مقاومت دربرابر وضعیت جوّی و ابعاد کوچک، لنز تله‌ی لایکا را به گزینه‌ی بسیار مناسبی برای ثبت تصاویر از سوژه‌های دور تبدیل کرده است.

نمونه‌تصاویر ثبت‌شده با لایکا ۲۰۰-۵۰ میلی‌متر DG Vario-Elmarit F2.8-4

قیمت: ۱,۶۰۰ دلار

Panasonic Leica DG Vario-Elmar 100-400mm F4.0-6.3 ASPH Power OIS

اگر فاصله‌ی کانونی ۲۰۰ میلی‌متری نیازهای شما را رفع نمی‌کند، لایکا محصول دیگری در سبدش دارد. لنز ۴۰۰-۱۰۰ میلی‌متری این شرکت با فاصله‌ی کانونی معادل حداکثر ۸۰۰ میلی‌متری، امکان ثبت دور‌ترین سوژه‌ها را به عکاس می‌دهد. اگر گشودگی دیافراگم F/4-6.3 تاحدودی شما را درباره‌ی عملکردش نگران می‌کند، نگاهی به نمونه‌تصاویر ثبت‌شده‌ی این لنز باید بیندازید تا عملکرد فوق‌العاده‌ی آن شما را متحیر کند. کیفیت ساحت عالی و لرزش‌گیر داخلی لایکا ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌متری را به گزینه‌ی بسیار جذابی تبدیل می‌کند. با‌این‌حال، اگر بودجه‌ی لازم برای خرید این لنز را ندارید، سیستم میکرو چهارسوم گزینه‌های جذاب و مقرون‌به‌صرفه‌ی دیگری دارد.

نمونه‌تصاویر ثبت‌شده با لایکا ۴۰۰-۱۰۰ میلی‌متر DG Vario-Elmar F/4-6.3

قیمت: ۳,۰۰۰ دلار

Panasonic Leica DG Elmarit 200mm F2.8 Power OIS

اگر به‌دنبال بهترین لنز تله در سیستم میکرو چهارسوم هستید، شاید بتوان با قطعیت از لنز ۲۰۰ میلی‌متری لایکا نام برد. این لنز که یکی از نمونه‌های بزرگ موجود بین انواع میکرو چهارسوم است، با گشودگی دیافراگم F2.8 درکنار تولید عالی جلوه‌ی بوکه، توانایی ثبت تصاویر بسیار شفافی دارد. دیگر نکته‌ی جالب این لنز، عرضه‌ی تله‌کانورتر ۱.۴ برابری به‌همراه آن است تا کاربران به فاصله‌ی کانونی ۲۸۰ میلی‌متری (۵۶۰ میلی‌متر در سیستم فول‌فریم) با گشودگی دیافراگم F/4 دست یابند. اگر بودجه‌ی لازم برای خرید این لنز را دارید، در تهیه‌ی آن شک نکنید. سرعت فوکوس عالی، کیفیت فوق‌العاده‌ی عناصر به‌کاررفته در آن، بدنه‌ای باکیفیت و مقاومت دربرابر وضعیت جوّی، لنز تله‌پرایم لایکا را به گزینه‌ی بسیار جذابی تبدیل می‌کند که کیفیت نهایی آن به‌راحتی بسیاری از رقبای خود را کنار خواهد زد.

نمونه‌تصاویر ثبت‌شده با لایکا ۲۰۰ میلی‌متر DG Elmarit F/2.8

بهترین لنز‌های پرتره

سبک عکاسی پرتره یکی ژانر‌های جذاب دنیای عکاسی به‌شمار می‌رود که کاربران فعال در آن، به لنز‌های با فاصله‌ی کانونی ۷۰ تا ۱۳۵ میلی‌متر (عموما ۸۵ میلی‌متر) برای ثبت دقیق و بدون اعوجاج تصویر درکنار گشودگی زیاد دیافراگم به‌منظور ایجاد عمق اندک میدان و جداکردن سوژه از پس‌زمینه نیاز دارند.

قیمت: ۴۰۰ دلار

Panasonic Lumix G 42.5mm F1.7 ASPH Power OIS

پس از استفاده از لنز پرتره‌ی پاناسونیک، ضعف‌های بسیار اندکی در آن خواهید یافت. بدنه‌ای باکیفیت و وضوح درخورتوجه تصویر حتی در بیشترین گشودگی دیافراگم درکنار کنترل مطلوب اعوجاج، این لنز را به گزینه‌ای بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه تبدیل می‌کند. البته، باید در نظر داشته باشید اگر جلوه‌ی بوکه اولویت اصلی خریدتان است، گزینه‌های بهترین در سیستم میکرو چهارسوم دردسترس هستند. باوجوداین، قیمت رقابتی این لنز آن را گزینه‌ی بسیار ایده‌آلی برای قشر گسترده‌ای از عکاسان می‌کند.

نمونه‌تصاویر ثبت‌شده با پاناسونیک لومیکس ۴۲.۵ میلی‌متر F/1.7

قیمت: ۱,۲۰۰ دلار

Olympus M.Zuiko Digital ED 45mm F1.2 Pro

شکی در عملکرد عالی لنز پرتره المپوس نیست؛ اما شاید تنها نکته‌ای که کاربران را از خریدش منصرف کند، قیمت بسیار گران آن باشد؛ زیرا در این محدوده‌ی قیمت، رقیب توانمند و به‌روز‌تری مانند لایکا وجود دارد. بااین‌حال، فراموش نکنید به‌لطف دیافراگم با ۹ تیغه و گشودگی F/1.2، توانایی ثبت عالی و روان جلوه‌های بوکه را خواهد داشت.

نمونه‌تصاویر ثبت‌شده با المپوس ۴۵ میلی‌متر M.Zuiko Digital ED F/1.2

قیمت: ۱,۴۰۰ دلار

Panasonic Leica DG Nocticron 42.5mm F1.2 ASPH OIS

اگر به‌دنبال بهترین لنز پرتره در سیستم میکرو چهارسوم هستید، لایکا محصول جذابی دارد. لنز ۴۲.۵ میلی‌متری این شرکت که فاصله‌ی کانونی معادل ۸۵ میلی‌متری دراختیار کاربران قرار می‌دهد، از کیفیت اپتیکی بسیار فراوانی برخوردار است و ازاین‌لحاظ در میان بهترین‌های سیستم قرار می‌گیرد. وضوح بسیار زیاد درکنار حذف اعوجاج رنگی و انحنای تصاویر، از ملزومات لنز‌های پرتره است که محصول لایکا از آن بهره‌مند است. لرزش‌گیر داخلی و پرداخت سطحی نانو و رینگ کنترل دیافراگم، از دیگر مشخصه‌های لنز ۴۲.۵ میلی‌متری لایکا است که می‌تواند قیمت گران آن را توجیه کند.

نمونه‌تصاویر ثبت‌شده با لایکا ۴۲.۵ میلی‌متر DG Nocticron F/1.2 

بهترین لنز‌های ماکرو

قیمت: ۴۰۰ دلار

Panasonic Lumix G Macro 30mm F2.8 ASPH Mega OIS

بخش لنز‌های ماکرو، تنها رده‌ای است که می‌توان بااطمینان بهترین محصول آن را پیشنهاد داد. لنز ۳۰ میلی‌متری F/2.8 پاناسونیک یکی از محصولات جذاب‌ تمام خانواده‌ی میکرو چهارسوم است. بدنه‌ای کوچک، لرزش‌گیر اپتیکال، نسبت بازسازی ۱:۱، حداقل فاصله‌ی فوکوس کمتر از ۱۰ سانتی‌متر، موتور فوکوس سریع و وضوح فراوان با حذف اعوجاج درکنار قیمتی بسیار رقابتی، ارزش خرید این محصول پاناسونیک را بسیار افزایش می‌دهد. 

نمونه‌تصاویر ثبت‌شده با پاناسونیک لومیکس ۳۰ میلی‌متری F/2.8

لنز‌های پاناسونیک و لایکا توسط شرکت آژند سرویس، نماینده‌ی رسمی پاناسونیک در ایران، به‌صورت رسمی وارد کشور شده و با گارانتی به فروش می‌رسد.

دیدگاه شما درباره‌ی لنز‌های معرفی‌شده در این مقاله چیست؟ شما کاربر سیستم میکرو چهارسوم هستید؟ کدام‌یک از لنز‌های این سیستم را برای کاربری‌های خود استفاده می‌کنید؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات