دوربین سینمایی RED Ranger؛ هیولایی که فروشی نیست

دوربین سینمایی RED Ranger؛ هیولایی که فروشی نیست

Ranger نام دوربین سینمایی جدید RED است که به‌واسطه‌ی قیمت بالا امکان خرید آن وجود ندارد و تنها به‌صورت اجاره‌ای در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

ماه گذشته جارد لند، مدیرعامل رِد با انتشار تصویری محصول جدید این شرکت موسوم به Ranger را رونمایی کرد. جالب این است که امکان خرید این دوربین وجود ندارد و برای استفاده از این دستگاه باید آن را از یکی از کرایه‌دهندگان مجاز دوربین‌های رد اجاره کنید.

جارد لند در رابطه با عدم فروش این دوربین‌ها می‌گوید:

تولید چنین دوربین‌هایی در تعداد کم بسیار پرهزینه است و اگر در مجموعه‌های ۱۰ تایی فروخته نشوند، تولید آن‌ها منطقی نخواهد بود. پس از مذاکره با کرایه‌دهندگان در جریان نمایشگاه Cine Gear و شنیدن پیشنهاد هوشمندانه‌ی آن‌ها، به این نتیجه (اجاره‌ی دوربین‌ها به‌جای فروش) رسیدیم.

RED Ranger / رد رنجر

RED Ranger

پس می‌توان Ranger را نوعی دوربین شخصی‌سازی‌شده قلمداد کرد که به سفارش کرایه‌دهندگانِ مجاز تولید می‌شود. البته لند به این مسئله اشاره کرده است که دیگر افراد هم می‌توانند این دوربین را سفارش دهند؛ اما سفارش‌ها باید در تعداد بالا باشند.

Ranger چگونه دوربینی است؟

ظاهر Ranger همچون نسخه‌ای کوچک‌شده از دوربین DXL2 محصول پاناویژن (Panavison) است. البته این مسئله طبیعی به‌نظر می‌رسد، چرا که رد، پاناویژن و Light Iron هرسه از دست‌اندرکاران ساخت دوربین‌های سری DXL هستند. در زمینه‌ی حسگر هم رد Ranger از همان نمونه‌ی RED Monstro 8K VV که در DXL2 به‌کاررفته بهره می‌برد.

Panavision DXL2 / پاناویژن دی اکس ال ۲

Panavision DXL2

از جمله ویژگی‌های حسگر مورد استفاده در رِنجر می‌توان به محدوده‌ی دینامیکی با بیش از ۱۶ استاپ اشاره کرد. این حسگر امکان ثبت تصاویر ۱۶ بیتی با فرمت RAW را فراهم می‌کند، میزان حساسیت بومی (Native ISO) این حسگر ۱۶۰۰ است و از ضبط ویدئوهای 8K با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه در قالب RAW (با فرمت 12:1 redcode) هم پشتیبانی می‌کند. عرض این حسگر ۴۰.۹۶ میلی‌متر و ارتفاع آن ۲۱.۶ میلی‌متر است و می‌تواند تصاویری با دو برابر مساحت سنسورهای استاندارد S35 ثبت کند.

طراحی جدید رنجر تمام نیازها برای تولید یک فیلم را فراهم می‌کند. درگاه‌های خروجی و ورودی هم روی بدنه‌ی دوربین تعبیه شده‌اند و نیازی به ماژول‌های اضافه نیست. هرچند همین مسئله ممکن است در تضاد با شعار همیشگی رد باشد که روی استفاده از ماژول‌های متعدد تاکید داشت. در هر حال، Ranger محصولی است که آنچه لازم است را به‌صورت یکجا به کاربران خود ارائه می‌دهد.

دیگر مشخصات

در زمان معرفی رنجر مشخصات فنی این محصول اعلام نشده بودند؛ اما اکنون می‌توان نگاه دقیق‌تری به قابلیت‌های فنی این محصول داشت. در این بین می‌توان به سه خروجی SDI (یک خروجی مستقل و دو خروجی وابسته)، پشتیبانی از ولتاژ ورودی ۱۱.۵ تا ۳۵ ولت، خروجی برق ۱۲ و ۲۴ ولتی، درگاه ۱۲ ولتی P-Tap، ورودی پنج‌پایه‌ی صدای استریوی XLR، مانت PL چرخان و فن بزرگتر برای تخلیه‌ی گرمایی بهتر اشاره کرد.

دسته‌ی فوقانی، پایه‌های LWS با اندازه‌ی ۱۵ میلی‌متر، نمایشگر ۷ اینچی LCD به‌همراه کابل آداپتور، آداپتور برق ۲۴ ولتی AC با کابل ۳ پین ۲۴ ولت XLR و کابل ۴ پین ۱۴ ولت XLR و ابزارهای Hex و Torx از جمله موارد عرضه‌شده به‌همراه این دوربین هستند.

البته Ranger تنها دوربین شخصی‌سازی‌شده‌ی رد نیست و این شرکت غول‌هایی مانند RED Helium و RED Xenomorph را هم در کارنامه‌ی خود دارد. باوجود علاقه‌ی رد به تولید دوربین‌های شخصی‌سازی‌شده، برای خرید آن‌ها یا باید مبلغ بالایی پرداخت کنید؛ یا اینکه با کارگردان‌های شناخته‌شده‌ای همکاری کنید.

RED Xenomorph / رد زنومورف

RED Xenomorph

آینده‌ی RED

هرچند امکان خرید رنجر وجود ندارد و تنها می‌توان آن را اجاره کرد؛ اما این محصول می‌تواند تصویرگر آینده‌ی دوربین‌های رد باشد. طرح‌هایی مانند DSMC و DSMC2 برای ساخت دوربین‌های دیجیتال جهت عکاسی و فیلم‌برداری، شاید آن‌چنان جذاب نباشند؛ چرا که در اغلب موارد باید به اندازه‌ی قیمت دوربین، برای خرید ماژول‌های اضافه پول خرج کنید. اما دوربین‌هایی همچون رنجر محصولی کامل را به کاربران عرضه می‌کنند و به‌نظر انتخاب جالبی می‌رسند. نظر شما در این رابطه چیست؟

منبع red cinema5d

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید