سیگما از لنز پرایم 105 میلی‌متری با دیافراگم F/1.4 رونمایی کرد

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
سیگما یک لنز پرایم جدید از سری معروف Art را با فاصله‌ی کانونی ۱۰۵ میلی‌متری و دیافراگم F/1.4 معرفی کرد. این شرکت لنز جدیدش را «Bokeh Master» لقب داده است.

 شرکت ژاپنی سیگما که در سال ۱۹۶۱ تأسیس شد، شهرت زیادی به‌خاطر ساختن لنز‌های بسیار مرغوب دارد. سیگما لنز‌های متنوعی برای دوربین‌های مختلف مانند نیکون، کانن، سونی، پاناسونیک و ... تولید می‌کند.

یک روز پس از اینکه عکس‌هایی از این لنز در اینترنت فاش شد، سیگما به‌طور رسمی لنز پرایم ۱۰۵ میلی‌متری جدید با دیافراگم F/1.4 از سری Art را معرفی کرد. این لنز، ششمین و بلندترین لنز پرایم از خانواده Art سیگما است و آن‌ها این لنز را «استاد بوکه (Bokeh Master)» لقب داده‌اند.

سیگما می‌گوید:

این لنز دارای ۱۷ اِلمان اپتیکی در ۱۲ گروه است. سیگما می‌گوید:

این اِلمان‌ها، لنز را قادر می‌سازند که نقطه‌ی‌ کانونی بسیار شارپ باشد و در نقاط خارج از فوکوس صحنه، بوکه‌ی زیبایی با رنگ‌های فوق‌العاده طبیعی ایجاد شود. لنز جدید سیگما برای عکاسی پرتره عالی است و امکان تشکیل پدیده‌ی «Sagittal Coma Flare (بیراهش اشک یا بیراهش کما)» را کاهش می‌دهد و در نتیجه برای عکاسی از ستارگان آسمان در شب نیز کاربردی است.

به‌منظور حداکثر کردن مقدار نور دریافتی توسط این لنز، سیگما اولین اِلمان را بسیار بزرگ ساخته است؛ لنز ۱۰۵ میلی‌متری با دیافراگم F/1.4 این شرکت، قطر دهانه‌ی ۱۰۵ میلی‌متری دارد. دهانه‌ی بسیار بزرگ این لنز دارای یک هود لنز بزرگ است.

هود این لنز به‌جای پلاستیک استاندارد ABS‌، از پلاستیک تقویت‌شده با فیبر کربن (CFRP) ساخته شده است. این پلاستیک همان ماده‌ی مستحکم و کم‌وزنی است که برای ساخت هواپیما‌ و کاربرد‌های صنعتی دیگر استفاده می‌شود.

از دیگر ویژگی‌ها و مشخصات این لنز می‌توان به مقاومت دربرابر خاک و پاشش آب، حلقه‌ی فوکوس دستی، پوشش آب‌گریز و روغن‌گریز، اتوفوکوس با سرعت و دقت بالا، سوکت جداشدنی سه‌پایه‌ی لنز Arca، دیافراگم گِرد ۹ تیغه‌ای، قابلیت فوکوس دستی در حالت اتوفوکوس (Manual Focus Override)، حداکثر نسبت بزرگ‌نمایی ۱:۸.۳، حداقل فاصله‌ی فوکوس ۱۰۰ سانتی‌متری، طول ۱۳.۲ سانتی‌متری، وزن ۱.۶۴۵ کیلو‌گرمی و پایه‌ی لنز برنجی اشاره کرد.

اکنون به تعدادی از نمونه تصاویر رسمی ثبت‌شده با این لنز پرایم ۱۰۵ میلی‌متری با دیافراگم F/1.4 نگاهی می‌اندازیم (برای مشاهده تصاویر با کیفیت اصلی به این لینک مراجعه کنید).

دوربین Canon EOS 5DS R، ایزو ۲۰۰، سرعت شاتر ۱/۶۴۰ ثانیه، دیافراگم F/1.4 - عکس از ساتورو کورناگا

دوربین Canon EOS 5DS R، ایزو ۱۰۰، سرعت شاتر ۱/۸۰۰۰ ثانیه، دیافراگم F/1.4 - عکس از ساتورو کورناگا

لنز جدید Sigma 105mm F/1.4 Art هنگام عرضه برای ما‌نت‌های F نیکون، EF کانن، SA‌ سیگما و E سونی در دسترس خواهد بود. قیمت و زمان عرضه‌ی این لنز هنوز اعلام نشده است.

نظر شما راجع‌ به این لنز پرایم سیگما چیست؟

مطالب مشابه

نظرات