اپل از مجری معروف خواست که مقام دولت آمریکا را به برنامه‌اش دعوت نکند

سه‌شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
چهره خوشحال تیم کوک / Tim Cook مدیرعامل اپل با کت شلوار
جان استوارت می‌گوید که اپل از او خواسته است تا رئیس کمیسیون فدرال تجارت آمریکا را به برنامه‌ی خود دعوت نکند.
تبلیغات

در دنیای دیجیتال امروزی، شرکت‌های فناوری نقش عمده‌ای در تولید و توزیع محتوای رسانه‌ای ایفا می‌کنند؛ اما این نقش‌آفرینی گاهی اوقات ممکن است به قیمت کاهش آزادی بیان و محدودیت در نوآوری تمام شود.

یکی از موضوعاتی که اخیراً توجهات زیادی را به خود جلب کرده، ماجرای جان استوارت و اپل است. استوارت برنامه‌ای اختصاصی را روی پلتفرم اپل تی‌وی پلاس اجرا می‌کرد که در‌نهایت لغو شد.

استوارت حالا می‌گوید که اپل از او خواسته بود تا از دعوت لینا خان، رئیس کمیسیون فدرال تجارت آمریکا (FTC)، به برنامه‌اش خودداری کند. همچنین، اپل محدودیت‌هایی را در بخش‌هایی از برنامه‌اش اعمال کرد که به هوش مصنوعی و انتقاد از چین ارتباط داشت.

استوارت در یکی از قسمت‌های برنامه‌ی جدید خود اعلام کرد که به دعوت خان در پادکستش علاقه‌مند بوده است؛ اما اپل به‌صراحت از او خواسته است که این کار را نکند.

سال گذشته، گزارش‌هایی درباره‌ی تنش‌های میان اپل و استوارت درزمینه‌ی موضوعاتی که در برنامه پوشش می‌داد، منتشر شده بود. مدتی پس از انتشار گزارش‌ها، برنامه‌ی استوارت از اپل تی‌وی پلاس حذف شد.

استوارت که خواهان کنترل کامل خود بر انتخاب موضوع‌های برنامه‌اش بود، ترجیح داد به‌جای محدود‌شدن به‌دست اپل، از سرویس استریم اپل کناره‌گیری کند و به‌صورت مستقل روی یوتیوب به فعالیتش ادامه دهد.

استوارت در برنامه‌ی دیلی شو خود گفت: «آن‌ها به ما اجازه نمی‌دادند حتی آن کارهای احمقانه‌ای که در اولین قسمت‌ها با هوش مصنوعی انجام می‌دادیم، دوباره تکرار کنیم. واقعاً این حساسیت برای چیست؟ چرا آن‌ها این‌قدر می‌ترسند که در فضای عمومی این گفت‌وگوها انجام شود؟»

خان در پاسخ به او گفت: «فکر می‌کنم این همان خطری را نشان می‌دهد که زمانی اتفاق می‌افتد که قدرت تصمیم‌گیری گسترده را دراختیار تعداد کمی از شرکت‌ها می‌گذارید.»

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات