سال فاجعه‌آمیز فیسبوک و ضرر میلیارد دلاری مارک زاکربرگ

سال فاجعه‌آمیز فیسبوک و ضرر میلیارد دلاری مارک زاکربرگ

بحران‌های سخت و متوالی فیسبوک در سال ۲۰۱۸، هزینه‌ی سنگینی را به مارک زاکربرگ، هم‌بنیانگذار و یکی از سهام‌داران این شرکت تحمیل کرد.

سال ۲۰۱۸، سال بسیار بدی برای فیسبوک بود و مارک زاکربرگ، ‌مدیرعامل و هم‌بنیانگذار این شرکت میلیاردها دلار از ثروت خالص خود را از دست داد.

زاکربرگ سال ۲۰۱۸ را با ثروتی معادل ۷۵میلیارد دلار آغاز کرد، ولی به گزارش بلومبرگ، ثروت او در تاریخ ۳۰دسامبر، به ۵۳میلیارد دلار می‌رسید، یعنی یک سقوط ۲۲میلیارددلاری.

Mark Zuckerberg's net worth oscillated dramatically over 2018

زاکربرگ مالک ۱۳درصد از سهام فیسبوک است که در سال میلادی گذشته، بحران‌های سختی نظیر رسوایی کمبریج آنالیتیکا، اتهام سوءمدیریت، اعتراض شدید سهام‌داران و سؤالاتی درباره‌ی محتوای نامناسب را پشت‌سر گذاشت.

Facebook share price

روز ۲۵ژوئیه، پس‌ازاینکه مشخص شد درآمد سه‌ماهه‌ی دوم این شرکت، ناامیدکننده و بسیار پایین‌تر از سطح انتظار بوده، قیمت سهام این شرکت بیش از ۲۰درصد کاهش یافت. طبیعتاً افت ارزش سهام، اثر خود را در ثروت زاکربرگ نیز منعکس کرد. در تاریخ ۲۴نوامبر یعنی زمانی‌که ارزش سهام فیسبوک به پایین‌ترین حد خود رسیده بود، ثروت خالص زاکربرگ حدوداً ۵۲میلیارد دلار برآورد می‌شد. پس‌ازآن، نرخ سهام این شرکت به‌آرامی کمی بهبود یافت ‌و مجله‌ی money پیش‌بینی کرد که زاکربرگ در طول این سال ۱۵میلیارد دلار ازدست‌ داده است. در گزارش این نشریه آمده بود که اگر این پیش‌بینی درست باشد، ضرر مارک زاکربرگ در طول سال ۲۰۱۸، بیشتر از ۵۰۰ فرد ثروتمند اول جهان است. یکی دیگر از افرادی که در فهرست بزرگ‌ترین ثروتمندان جهان قرار دارد، جف بزوس مدیرعامل آمازون است که او هم در چند هفته‌ی اخیر، به علت سقوط گسترده‌ی سهام شرکت‌های فناوری، میلیاردها دلار زیان کرده است.

منبع businessinsider
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده