رشد اقتصادی حاصل رفع تبعیض‌ها در محیط کاری است

رشد اقتصادی حاصل رفع تبعیض‌ها در محیط کاری است

۵۰ سال اقتصاد نشان می‌دهد که رفع تبعیض‌ها در مشاغل، سودآور است. ۲۵ درصد از رشد اقتصادی اخیر مدیون حضور زنان و رنگین‌پوستان بوده است.

علت رشد اقتصادی ۲۵ درصدی بین سال‌های ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۰، دستیابی بیشتر زنان و رنگین‌پوستان به مشاغل سطح بالا بوده است.

چهار اقتصاددان از دانشگاه‌های شیکاگو و استنفورد در یک پژوهش جالب‌توجه از مخاطبین خواسته‌اند به پیشرفتی که از ۵۰ سال پیش تا به‌حال در دنیا داشته‌ایم توجه کنند؛ ساندرا دی اوکانِر، عضو دیوان عالی کشور، در سال ۱۹۵۲ از دانشکده‌ی حقوق دانشگاه استنفورد فارغ‌التحصیل شد. او جزء یک درصد دانشجویان زنِ رشته‌ی حقوق بود. با اینکه او نفر سوم کلاس خود بود، پس از فارغ‌التحصیلی، تنها شغلی که توانست در بخش خصوصی پیدا کند، منشی‌گری حقوقی بود.

نویسندگان پژوهش‌ معتقدند که این امر نه‌تنها ناعادلانه، بلکه ناکارآمد بود. هر مرد سفیدپوستی که به منصب وکالت می‌رسید، مطمئناً نمی‌توانست به خوبی اوکانر باشد. در نتیجه، بهره‌وری در این مشاغل پایین‌ می‌آمد و چون تصمیمات بسیاری از ادارات دیگر نیز به همین صورت بود؛ درنهایت، وضعیت اقتصاد ایالات متحده بد و بدتر می‌شد.

در طول ۵۰ سال بعد، آمریکا پیشرفت‌های زیادی در جهت کاهش موانع بر سر راه زنان و رنگین‌پوستان کرد تا آنان نیز بتوانند در منصب‌های مدیریتی و مشاغل با مهارت بالا استخدام شوند. برای مثال، در سال ۱۹۶۰، ۹۴ درصد از پزشکان و وکلا مردان سفیدپوست بودند اما این رقم در سال ۲۰۱۰ به ۶۰ درصد رسید. البته هنوز راه زیادی تا رسیدن به عدالت کاری در پیش رو داریم.

وقتی افراد بیشتر و بیشتری مانند اوکانر به مشاغلی که سزاوارشان بود رسیدند، اقتصاد کشور نیز بهبود یافت. اقتصاددانان دانشگاه‌های شیکاگو و استنفورد برای اولین بار به سنجش مزیت‌های این اتفاق پرداختند. طبق یافته‌های آن‌ها، علتِ ۲۵ درصد از رشد اقتصاد بین سال‌های ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۰، دستیابی بیشتر زنان و رنگین‌پوستان به مشاغل با مهارت بالا بوده است؛ در این دوره، تولید ناخالص ملی در ازای هر نفر، ۲.۵ برابر افزایش یافت. این پژوهش تابه‌حال در هیچ مجله و ژورنالی چاپ نشده است؛ ولی اقتصاددانان برجسته در سمینارهای متعددی آن را بررسی کرده‌اند.

۸۰ درصد از موفقیت‌های زنان مدیون بهبود فرصت‌های آموزشی بوده است

پژوهش نام‌برده بر این حقیقتِ ساده تمرکز دارد که اگر استعداد به‌طور مساوی بین جنسیت‌ها و نژادها تقسیم شده است؛ پس علت اینکه مردان سفیدپوست، مشاغل با مهارت بالا را از آن خود کرده‌اند باید این موارد باشد:

  • مردان سفیدپوست دسترسی بیشتری به تحصیلات و آموزش داشته‌اند
  • کارفرمایان در برخورد با مردان سفیدپوست، تبعیضی قائل نشده‌اند
  • زنان و رنگین‌پوستان علاقه‌ای به مشاغل با مهارت بالا نداشته‌اند

محققان دریافتند که دو عامل اول باعث ایجاد این تفاوت شده‌اند؛ زیرا در طول سال‌های ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۰، ۸۰ درصد از موفقیت‌های زنان مدیون بهبود فرصت‌های آموزشی و ۲۰ درصد از آن مربوط به کاهش تبعیض از طرف کارفرمایان بوده است. تاریخ ثابت کرده است که گزینه‌ی سوم غلط است؛ زیرا زنان و رنگین‌پوستان، با فراهم شدن فرصت، به‌سمت مشاغل با مهارت بالا سرازیر شدند.

women ceo

تعداد مدیران عامل زن در لیست مجله‌ی Fortune 500 از سال ۱۹۹۸ تابه‌حال

جایگزینی افراد در شغل متناسب با استعدادشان در ایالت متحده، هنوز هم به‌خوبی اجرا نشده است و این امر باعث از دست رفتن فرصت‌های پیشرفت اقتصادی می‌شود. برای مثال، کمتر از یک‌پنجم از مدیران اجرایی شرکت‌های تجاری بزرگ در آمریکا زن بوده و تنها ۲۴ تن از مدیران عامل ۵۰۰ شرکت بزرگ این کشور را زنان تشکیل می‌دهند، که تنها سه تن از آنان سیاه‌پوست هستند. محققان معتقدند که اگر دسترسی به آموزش در میان گروه‌های مختلف برابر باشد و تبعیض به‌طور کامل حذف شود، سرانه‌ی تولید ناخالص ملی ایالات متحده به‌میزان ۱۵ تا ۲۰ درصد دیگر نیز افزایش می‌یابد و بنابراین، همگان از این وضعیت سود می‌برند.

منبع weforum
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده