داستان برندی موفق در زمینه تولید جلیقه‌ نجات

شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۰
مطالعه 5 دقیقه
فیلیپ کری یک کارآفرین سنتی است که با استفاده از مواد دوستدار محیط زیست به تولید جلیقه‌ نجات بدون PVC و کفش‌ ورزشی با طراحی زیبا و خاص می‌پردازد.
تبلیغات

اغلب کارآفرینان اگر خوش‌شانس باشند، با ایده‌های جالبی که دارند فرصت مناسبی برای ایجاد تغییرات اساسی در حوزه‌ی کاری خود پیدا خواهند کرد. فیلیپ کری، کارآفرینی است که تا به حال دو بار تحول اساسی در بازار جلیقه‌های نجات ایجاد کرده. او اولین بار شرکتی به نام Lotus Designs بنیان‌ گذاشت که در نهایت به شرکت Patagonia فروخته شد. دومین شرکتی که کری در این صنعت راه‌اندازی کرده است، Astral نام دارد که در حال حاضر خلاقانه‌ترین جلیقه‌های نجات را با مواد دوست‌دار محیط زیست تولید می‌کند. اما این پایان فعالیت‌های کری نیست. او چند سال پیش خط تولید نوع خاصی کفش‌ ورزشی را راه‌اندازی کرد. مشتریان هدف این کفش همان مشتری‌های هدف جلیقه‌های نجات یعنی ورزشکاران کایاک (نوعی ورزش قایقرانی) هستند. کفش‌های تولیدی این برند به دلیل عملکرد، طراحی و سازگاری با محیط زیست جایزه دریافت کرده و توجه ورزشکاران دیگر از جمله دوندگان و کوهنوردان را به خود جلب کرده‌اند.

astral pfd

استقبال از کفش‌های این برند به اندازه‌ای زیاد بوده است که از تولید جلیقه‌ نجات این شرکت پیشی گرفته و توجه مشتری‌های سراسر دنیا را به خود جلب کرده است. البته این موضوع یعنی تأثیر مثبت محصولات Astral روی مشتری‌ها همیشه بخشی از چشم‌انداز کری بوده است. کری خودش را یک کارآفرین سنتی می‌داند و در رابطه با این موضوع می‌گوید:

من می‌خواهم Astral به‌عنوان برندی مفید و دوست‌دار محیط زیست شناخته شود. این روزها به تولید اخلاقی خوراک و پوشاک توجه زیادی می‌شود اما شرکت‌های کمی وجود دارند که به رعایت اصول خلاقی در تولید کفش اهمیت دهند. من فکر می‌کنم ما شانس خوبی برای موفقیت داریم. احتمالا می‌پرسید چگونه ممکن است شرکت کوچکی مانند Astral با غول‌های این صنعت رقابت کند؟ انجام این کار شاید ۵۰ سال زمان ببرد اما ما برای رسیدن به چنین جایگاهی تلاش خواهیم کرد.

داستان زندگی فیلیپ کری

کری در شارلوت کارولینای شمالی به دنیا آمده و در چاتانوگا بزرگ شده است. او در دانشگاه وارن ویلسون تحصیل کرد و همزمان به انجام ورزش مورد علاقه‌ی خود یعنی قایقرانی پرداخت. او در یکی از سفرهایی که برای قایقرانی حرفه‌ای داشت متوجه موضوع جالبی در جلیقه‌ی نجات یکی از همراهان خود شد. جلیقه‌ی نجات طراحی زیبا و ساده‌ای داشت که آن را از سایر جلیقه‌های نجات ساخته‌شده از جنس فوم متمایز می‌کرد. او از همراهش در مورد جلیقه‌ی نجات پرسید و متوجه شد این جلیقه در اروپا ساخته شده است و حدود ۴۰۰ دلار قیمت دارد. این قیمت برای یک جلیقه‌ی نجات زیاد است و همین موضوع کری را به فکر تولید جلیقه‌های نجات با طراحی متفاوت انداخت.

astral pfd

کری در سال ۱۹۹۳ تصمیم گرفت با ارثیه‌ای که از مادربزرگش به او به رسیده بود، یک چرخ خیاطی صنعتی و تعدادی پارچه‌ی نایلونی و فوم بخرد. او بعد از مدتی دوختن را یاد گرفت و اولین نمونه‌های جلیقه‌ی نجات را تولید کرد، درنهایت اولین قدم‌ها برای راه‌اندازی شرکت Lotus Designs برداشته شد. او همچنین از دانشگاه اخراج شد و به این نتیجه رسید که راه‌اندازی یک کسب‌وکار لذت‌بخش‌ترین آموزشی است که در زندگی داشته و پدرش نیز با او موافق بود. مدتی طول کشید تا جلیقه‌های نجات با آزمون و خطا به بهترین شکل طراحی شوند و تأییدیه‌ی گارد ساحلی را دریافت کنند؛ اما زمان‌بندی او بدون نقص بود. در آن زمان محبوبیت قایقرانی در آب‌های وایت‌واتر زیاد شده بود و کری توانست محصولات تولیدی خود را به‌عنوان بهترین جلیقه‌ی نجات موجود در بازار به ورزشکاران عرضه کند. استقبال از محصولات برند به اندازه‌ای زیاد بود که لوگوی گل چندرنگ آن تبدیل به یکی از لوگوهای محبوب شد و حتی تعدادی از طرفداران آن را روی بدن خود خالکوبی کردند.

در سال ۱۹۹۹ موفقیت شرکت بسیار زیاد شده بود و کری ۲۷ ساله حدود ۵۰ کارمند داشت که تعداد زیادی از آن‌ها را دوستان قایقرانش تشکیل داده بودند. در همین زمان بود که شرکت Patagonia برای خرید برند او پیشنهاد داد. کری هیچ علاقه‌ای به فروختن برند خود نداشت؛ اما درنهایت تحت تأثیر پیشنهاد شگفت‌انگیز این شرکت قرار گرفت و آن را فروخت. او همچنین یک توافق‌نامه‌ی سه ساله امضا کرد و متعهد شد در این مدت هیچ فعالیتی در صنعت تولید جلیقه‌ی نجات نداشته باشد.

astral pfd

کری به همراه همسر و فرزندانش به مزرعه‌ای ۸۰ هکتاری در بلک‌مانتین نقل مکان کرد و به توسعه‌ی مهارت‌های کشاورزی که در دانشگاه فرا گرفته بود مشغول شد. اما چند سال بعد فکر دیگری به ذهنش خطور کرد. او دو راه پیش رویش داشت. اولین راه این بود که کیفیت آب و خاک مزرعه‌ی خود را بالا ببرد و دومین راه این بود که با تولید محصولاتی دوست‌دار محیط زیست، تحول بزرگی در دنیای اطراف خود ایجاد کند. کری بعد از تمام شدن مهلت قراردادی که با Patagonia بسته بود، دوباره با ایده‌ی جدیدی وارد صنعت تولید جلیقه‌ی نجات شد. او متوجه شد هیچ‌کدام از شرکت‌های تولیدکننده‌ی جلیقه‌ی نجات، موفق به تولید محصولی بدون استفاده از PVC نشده‌اند. PVC یکی از اعضای خانواده‌ی پلمیرها و ماده‌ای است که آسیب جدی به محیط زیست وارد می‌کند.

او چند تماس تلفنی با دوستانش برقرار کرد، تحقیقات زیادی انجام داد و آزمایشگاه کوچکی در مزرعه‌اش ساخت. کری به همراه سه نفر از دوستانش ساعت‌ها برای ساخت نمونه‌های جایگزین PVC تلاش کردند. آن‌ها در نهایت به چهار طراحی موفق رسیدند و شرکت Astral را برای تولید جلیقه‌های نجات با طراحی جدید راه‌اندازی کردند.

شرکت Astral لوگوی برند Lotus را بعد از اتمام مهلت قرارداد بازخرید کرد و این موضوع سر و صدای زیادی بین طرفداران داشت. کری می‌گوید:

مردم از اینکه یکی از بهترین برندهای محبوبشان دوباره فعالیت‌های جدید خود را از سر گرفته است، بسیار خوشحال و هیجان‌زده بودند.
تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات