روش‌هایی برای حفظ انگیزه

روش‌هایی برای حفظ انگیزه

حفظ انگیزه برای انجام کار، گاهی از به دست آوردن آن سخت‌تر است؛ به‌خصوص وقتی شرایط دشوار می‌شود. برای این منظور ۸ نکته کاربردی پیشنهاد می‌کنیم.

اگر کارآفرین یا صاحب کسب و کار باشید، قطعا هرروز حجم زیادی از استرس را بر خود تحمیل می‌کنید؛ چرا که باور دارید در نهایت این شمایید که برای موفقیت یا شکست کسب و کار مسئول هستید. موفقیت شما در کار، نیازمند داشتن انگیزه و حفظ آن به‌طور مدام است؛ چیزی که به شما کمک می‌کند هرروز برای برداشتن گام‌های تازه در راه رسیدن به هدف بیشتر تلاش کنید.

انگیزه‌ی شخصی به شما کمک می‌کند بر اهداف خود متمرکز بمانید و کارآفرین بهتری باشید. اما برای حفظ انگیزه چه باید کرد؟ با زومیت همراه شوید تا ۸ راهی که می‌توانید انگیزه‌ خود را بدون توجه به موانع و چالش‌هایی که با آن‌ها مواجه می‌شوید حفظ کنید، نشان دهیم.

۱. هرروز جملات انگیزشی را با خود تکرار کنید

دلیل اینکه بسیاری از حساب‌های معروف اینستاگرامی روزانه یک تا چند بار پست‌ها و نوشته‌های انگیزشی می‌گذارند، چیست؟ گاهی خواندن مدام یک جمله انگیزشی می‌تواند بر روند تفکر مثبت ذهن شما تأثیرگذار باشد.

می‌توانید آن‌ها را چاپ کنید و به دیوار محل کار خود نصب کنید. می‌توانید حساب‌های انگیزشی اینستاگرام را دنبال کنید یا ایمیل‌های روزانه حاوی ازاین‌دست جملات را در صندوق پستی خود دریافت کنید. این یک راه ساده است برای آن‌که از دلسرد شدن شما جلوگیری کند.

انگیزه

۲. برنامه خود را بنویسید

بدون داشتن نقشه و برنامه، هیچ راهی نیست تا بتوانید اهداف کوچکی را که به شما برای دستیابی به هدف بزرگ یاری می‌رسانند، شناسایی کنید. مثلا می‌گویید من می‌خواهم یک محصول موفق بسازم. اما پیش از دستیابی به این هدف بزرگ، باید اهداف و برنامه‌های کوچک‌تری داشته باشید و یک به یک آن‌ها را به دست آورید تا بتوانید به‌سوی جلو و برای رسیدن به هدف نهایی گام بردارید.

نوشتن نقشه و برنامه به شما کمک می‌کند یک تصویر کلی از هدف خود ببینید و با دیدن نقشه‌ی راه، یک مسیر منطقی برای آن پیدا کنید.

۳. اطرافیان خود را از کسانی انتخاب کنید که طرز فکر کارآفرینی دارند

توان و انرژی شما را کسانی که در اطراف شما قرار دارند تغذیه می‌کنند. یک فرد منفی نگر کافی است تا همچون سرطان، همه‌ی تمرکز و انگیزه شما را از بین ببرد.

اگر می‌خواهید برنده باشید باید اطراف شما را برنده‌ها پر کرده باشند؛ نه کسانی که با زندگی و دستاوردهای سطح متوسط خود راضی و خشنودند. اگر به دنبال منابع تازه‌ای برای انگیزه و الهام هستید، با شرکت در برنامه‌هایی که افراد را به هم متصل می‌کنند تا اهداف و اندیشه‌هایشان را به اشتراک بگذارند، چنین افرادی را پیدا کنید.

هر کسی می‌تواند از چنین شبکه‌سازی‌هایی بهره ببرد. سعی کنید شما هم از آن‌ها غافل نشوید.

۴. همیشه مثبت باقی بمانید

به‌عنوان یک کارآفرین باید بدانید و بپذیرید که کارها همیشه آسان پیش نخواهند رفت و شکست‌ها و مشکلات سر راه شما قرار خواهند گرفت.

اگر کارآفرینی آسان بود، همه می‌توانستند آن را انجام دهند. یاد بگیرید که چطور به سختی‌ها اجازه ندهید روی شانه‌های شما سنگینی کنند و همچون باری بر دوش شما قرار گیرند. انباشته شدن این سختی‌ها روی هم، در نهایت روزی به سقوط شما منتهی خواهد شد.

positive mind

۵. با رسیدن به هر مرحله به خودتان جایزه بدهید

وقتی به یک مرحله‌ی خاص از کار و برنامه‌ی خود دست‌ یافتید، به خودتان جایزه بدهید. لازم نیست یک هدیه‌ی خیلی خاص، گران‌قیمت یا حتی به‌یادماندنی باشد.

یک هدیه‌ی ساده مانند خوردن ناهار در رستورانی که دوست دارید یا خریدن یک جفت کفش تازه یا هر چیز دیگری که به شما برای تلاش بیشتر، انگیزه و رضایت کافی بدهد. عبور کردن از هر مرحله حس خوبی دارد؛ چرا که می‌دانید که به هدف نهایی نزدیک‌تر شده‌اید. 

هدیه‌ها و جایزه‌های کوچک مانند سوخت رساندن برای ادامه‌ی مسیر هستند.

reward

۶. یک روال روزانه داشته باشید

وقتی یک روال و برنامه‌ی روزانه مرتب داشته باشید و آن را با تمام توانایی‌های خود دنبال کنید، بازدهی و کارایی بیشتری خواهید داشت. وقتی بدانید کارهایی را همیشه باید انجام دهید، زمان تلف‌شده کمتری خواهید داشت؛ زیرا به‌خوبی می‌دانید گام بعدی که باید بردارید و کار بعدی که باید انجام دهید چیست.

مثلا اگر برنامه‌ی خود را چنین تنظیم کنید که در روز ۳ بار ایمیل‌های خود را بخوانید و به آن‌ها پاسخ دهید، در این صورت وقت‌های تلف‌شده‌ی دیگری در طول روز برای انجام این کار نخواهید داشت. حالا می‌توانید آن زمانی که پیش از این برای ایمیل‌ها تلف می‌کردید در بخش دیگری از کسب و کار خود و به شکلی بهینه‌تر مورد استفاده قرار دهید.

۷. از مرخصی و سفر برای انرژی گرفتن بهره بگیرید

همه‌جا صحبت از این است که «برای کار خود وقت بگذارید» و حتی اگر لازم است ۱۸ ساعت در روز کار کنید. البته این درست است و برای موفق بودن، گاهی لازم است بیش از اندازه کار و تلاش کنید؛ اما به این معنی نیست که همیشه در محل کار خود بمانید و آنجا زندگی کنید.

گاهی مرخصی بگیرید و از محل کار خود دور شوید. به سفر بروید و کاملا از فضای کسب و کار و تجارت دور شوید تا فرصتی به دست آورید و به تقویت روحیه و انرژی بخشیدن به خودتان بپردازید. بیشتر وقت‌ها شما با ایده‌ها و انگیزه‌های بیشتر از سفر بازمی‌گردید و قطعا نتایج بهتری به دست خواهید آورد.

vacation

۸. هرروز زمانی به خودتان اختصاص دهید

اگر می‌خواهید هرروز ورزش کنید، برای آن زمان بگذارید. برنامه‌ی کاری و زمانی خود را طوری تنظیم کنید که یک ساعت قبل یا بعد از کار بتوانید ورزش کنید. یا آن را با ساعت ناهار خود هماهنگ کنید.

مهم نیست چه زمانی از روز باشد؛ باید حتما هرروز «زمانی برای خودتان» در نظر بگیرید. اگر این کار را نکنید، اثر مستقیم آن را بر کار خود خواهید دید؛ اثری که قطعا خوشایند نیست. اگر متأهل هستید، خانواده و همین‌طور دوستانتان را نیز در این برنامه روزانه شرکت دهید. برقراری تعادل بین کار و زندگی کلید موفقیت و حفظ انگیزه است.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع inc
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده