علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن چیست؟

دوشنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۰
مطالعه 5 دقیقه
یخچال
در این مقاله از زومیت قصد داریم به‌دلایل سروصدای موتور یخچال هنگام روشن شدن بپردازیم.
تبلیغات

صدایی که هنگام روشن شدن موتور یخچال به‌وجود می‌آید معمولاً به‌دلیل آغاز کار کمپرسور است که باعث فشار و همچنین جریان مایعات در داخل سیستم یخچال می‌شود. همچنین، در برخی موارد شاید صدای موتور نیز به‌دلیل وجود خرابی در قطعات داخلی موتور یخچال باشد. برای بررسی دقیق‌تر، دستگاهتان باید توسط تعمیرکاران مجرب بررسی شود.

فرسوده شدن یخچال و قدیمی بودن آن یکی از عوامل مهم در ایجاد سروصدا به‌هنگام روشن شدن است، در چنین مواقعی شاید تعویض یخچال بصرفه‌تر از تعمیر آن باشد. برای بررسی قیمت انواع یخچال می‌توانید به بخش محصولات زومیت مراجعه کنید.

دلایل سروصدای موتور یخچال هنگام روشن شدن

 • تراز نبودن یخچال
 • خرابی پروانه فن یخچال
 • خرابی موتور فن اواپراتور
 • خرابی موتور فن کندانسور
 • خرابی لرزه گیر

در ادامه تک‌تک این موارد را به‌صورت دقیق‌تر بررسی خوایم کرد.

یخچال

تراز نبودن یخچال

تراز نبودن یخچال می‌تواند در نحوه کارکرد قطعات دستگاه (مثل کمپرسور که گاز مبرد را در داخل لوله‌ها به حرکت در می‌آورد) تأثیر بگذارد و به این ترتیب باعث ایجاد صدای بلند در یخچال شود.

خرابی پروانه فن یخچال

فن یخچال وظیفه انتقال هوای خنک به محیط داخل یخچال را دارد و در‌صورتی‌که پره‌های فن شکسته باشد یا به‌خاطر برفک یخچال با آن‌ها برخورد کند، صدای ناهنجاری از یخچال به‌ گوش خواهد رسید. اینکه بدانیم چگونه از برفک زدن یخچال جلوگیری کنیم؟ امر بسیار مهمی است و می‌تواند در کم شدن صدای یخچال کمک بسزایی کند.

خرابی موتور فن اواپراتور

موتور فن اواپراتور در زمانی که کمپرسور مشغول به کار است جریان هوا را روی کویل‌های اواپراتور برقرار می‌کند. فن کندانسور با گردش جریان هوا روی کویل‌ها حرارت آن‌ها را کم می‌کند و به تبخیر آب‌های ناشی از دیفراست یا برفک‌زدایی هم کمک می‌کند. این قطعه معمولاً در پایین یخچال و در کنار کمپرسور قرار دارد و می‌تواند یکی از دلایل سروصدای زیاد یخچال باشد که به‌دلیل کثیفی، گرد و خاک زیاد و... دچار مشکل می‌شود.

خرابی لرزه‌گیر

موتور یخچال شامل تعدادی بست و لرزه‌گیر است که به بدنه یخچال پیچ می‌شود. با گذشت زمان و به‌دلیل استهلاک یخچال، این بست‌ها و لرزه‌گیرها ساییده و کنده می‌شوند و در‌نتیجه موتور با لرزش و صدای بلندتری کار می‌کند.

صداهای مختلفی که در یخچال تولید می‌شوند

 • صدای ویبره یا لرزش
 • صدای چکه آب
 • صدای جوشیدن یا قل قل کردن
 • صدای خرخر
 • صدای تق تق
 • صدای کلیک
 • صدای بوق یخچال

در ادامه به علت وجود این صداها در موتور یخچال می‌پردازیم.

صدای ویبره یا لرزش

وجود این صدا یعنی یخچال روی سطح مناسبی از زمین تراز نشده است. با دانستن اینکه علت لرزش بدنه یخچال چیست؟ می‌توانید اکثر مشکلات مربوط به سروصدای یخچال را برطرف کنید و دیگر عواملی را که منجر به لرزش دستگاه می‌شوند، بشناسید.

صدای چکه آب

این صدا به‌خاطر ذوب شدن یخ‌‌هایی که طی زمان‌های طولانی ایجاد شده‌اند در دستگاه به‌وجود می‌آید.

صدای جوشیدن یا قل قل کردن

این صدا به‌دلیل وجود روغن در کمپرسور است و اگر یخچال را جابه‌جا کنیم این صدا تولید می‌شود.

صدای خرخر

جریان گاز درون کمپرسور یخچال این صدا را به‌‌وجود می‌‌آورد.

صدای تق تق

لوله‌های داخل یخچال با کمک فوم به بدنه متصل شده‌‌اند و وقتی لوله‌ها از بدنه جدا می‌شوند این صدا شنیده خواهد شد.

صدای کلیک

از شنیدن صدای کلیک‌کلیک به‌هیچ‌وجه نگران نباشید زیرا مربوط به کنترل ترموستات است و در ابتدا و انتها سیکل و گردش کار خود این صدا را تولید می‌کند.

صدای بوق یخچال

علت بوق زدن یخچال بالا رفتن دمای محیط است. دلایل افزایش دما و گرم شدن داخل یخچال شامل موارد زیر می‌شوند:

 • خرابی یخ‌ساز یخچال
 • خرابی برد الکترونیکی یخچال
 • یخ زدن اواپراتور یخچال
 • گرفتگی دریچه هوا
 • خرابی لاستیک دور درب یخچال

علائم خرابی کمپرسور یخچال چیست؟

کمپرسور یخچال مسئول فشردن ماده خنثی درون سیستم یخچال است تا دمای داخلی را پایین بیاورد. در‌ صورت خرابی کمپرسور، یخچال دیگر درجه حرارت مناسب را حفظ نمی‌کند و ممکن است علائمی مانند صدای عجیب، کمبود سرمایش، ترموستات ناپایدار و یا ایجاد یخ در محفظه یخچال دیده شود. در‌صورتی‌که کمپرسور خراب باشد، بار یخچال به‌سرعت بالا خواهد رفت و شاید حتی یخچال کاملاً از کار بیفتد.

چرا کمپرسور یخچال خراب می‌شود؟

دلایل خرابی کمپرسور یخچال ممکن است متنوع باشد، اما برخی از دلایل مهم عبارت‌اند از:

 • عدم نظافت و پاکیزگی کافی در داخل یخچال، باعث ایجاد گرد و خاک و رسوب می‌شود و درنهایت عمر کمپرسور کاهش می‌‌یابد.
 • مراقبت و نگه‌داری نامنظم از یخچال، موجب افزایش بار کمپرسور می‌شود.
 • نصب کمپرسور در محیط‌های گرم و غیرمجاز (یا نصب آن در فضاهای بسته و خیلی تنگ) منجر به افزایش دمای کمپرسور و کاهش عمر آن شود.
 • استفاده از قطعات یدکی نامناسب در تعمیر و نگه‌داری یخچال، می‌تواند باعث افت کیفیت کمپرسور و خرابی آن شود.
 • عدم عیب‌یابی و تعمیر به‌موقع کمپرسور یخچال، می‌تواند منجر‌ به خرابی دائمی این قطعه شود.

نکته: برخی از کمپرسورها قابل تعمیر نیستند و تنها راه، تعویض این قطعه است. با کسب اطلاعاتی درخصوص دلایل سوختن موتور یخچال و هر آنچه که باید برای پیشگیری بدانید، در هزینه‌های خود تا حد زیادی صرفه‌جویی کنید.

آیا کمپرسور یخچال قابل تعمیر است؟

معمولاً کمپرسور یخچال قابل تعمیر است؛ اما در بعضی موارد، تعمیر کمپرسور به‌علت خرابی‌های جدی (مثل خرابی قطعات داخلی) امکان‌پذیر نیست و باید کمپرسور جدیدی نصب شود. معمولاً اکثر کمپرسورها به‌خاطر قیمت بالای قطعات، ارزش تعمیر ندارند و جایگزین کردن آن‌ها بصرفه‌تر است.

تعمیر کمپرسور یخچال چقدر هزینه دارد؟

قیمت تعمیر کمپرسور یخچال به میزان خرابی و نوع دستگاه بستگی دارد. برای مثال، در برخی موارد شاید نیاز به تعویض کامل کمپرسور باشد که هزینه آن بیشتر از تعمیر قطعات دیگر است. همچنین، در برخی مناطق و با توجه به نرخ کاری متخصصین تعمیرات، هزینه‌های تعمیر احتمالاً متفاوت باشد. در کل، برای اطلاع از قیمت تعمیر کمپرسور یخچال بهتر است با تعمیرکاران مجرب در منطقه خود تماس بگیرید.

عمر مفید کمپرسور یخچال چقدر است؟

عمر مفید کمپرسور یخچال به شرایط محیطی و شیوه استفاده از آن وابسته است. با این حال، معمولاً کمپرسورهای یخچال‌های جدید بین 10 تا 20 سال طول عمر دارند. برخی مدل‌ها ممکن است بیشتر یا کمتر از این مدت عمر کنند که کاملاً به کیفیت ساخت و برند یخچال بستگی دارد.

نکته: نگه‌داری و نظافت منظم یخچال می‌تواند عمر مفید کمپرسور را افزایش دهد. با دانستن مواردی برای اینکه چگونه عمر یخچال را افزایش دهیم؟ می‌توانید از خراب شدن زودهنگام دستگاهتان جلوگیری کنید.

برق رسانی یخچال و خنک نکردن

جمع‌بندی

در این مقاله از زومیت به‌ دلایل سروصدای موتور یخچال هنگام روشن شدن پرداختیم. اتصال درست و محکم قطعات، تعادل در وزن و منظم بودن قطعات درونی موتور یخچال نیز می‌تواند بر کاهش صدای تولیدشده تأثیر بگذارد. در‌ کل مهم است که صدای موتور یخچال معمولی و قابل‌قبول باشد. در‌صورتی‌که صداها شدید یا طولانی باشند، مشکلات دستگاه پیچیده و بسیار فنی است. سعی کنید در چنین مواردی از کمک تکنسین‌های ماهر جهت عیب‌یابی و رفع مشکلات کمک بگیرید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات