علت برق داشتن بدنه یخچال چیست؟

بررسی مشکل وجود جریان برق روی بدنه یخچال
شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۰
مطالعه 5 دقیقه
بدنه یخچال
در این مقاله دلایلی را که باعث انتقال جریان برق به بدنه یخچال می‌شوند، بررسی می‌کنیم.
تبلیغات

معمولاً تمامی یخچال فریزرها، مخصوصاً مدل‌های قدیمی‌تر، سیستم سیم‌کشی حساسی دارند. اگر هنگام لمس کردن در یا بدنه یخچال شوک خفیفی را تجربه کردید یا برق شما را گرفت، ممکن است مشکلی برای دستگاهتان به‌وجود آمده باشد.

علت برق داشتن بدنه یخچال چیست؟

وسایل الکترونیکی گاهی اوقات می‌توانند مدارهای کوتاه برق را هدایت کنند که به‌عنوان برق گرفتگی یا شوک الکتریکی شناخته می‌شوند. یخچال نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ بنابراین یک اتصال کوچک در اجزای داخلی یخچال باعث برق گرفتگی بدنه دستگاه می‌شود. این اتفاق بسیار آزاردهنده است، زیرا هنگامی که قسمت‌هایی از یخچال را لمس می‌کنید، دچار شوک الکتریکی می‌شوید و شاید سلامتتان به خطر بیفتد.

برق رسانی یخچال و خنک نکردن

از مهم‌ترین دلایل برق داشتن بدنه یخچال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود مشکلات فنی در یخچال فریزر
 • فرسوده شدن عایق سیم‌کشی داخلی یخچال
 • دوره زمانی (تغییرات فصلی)
 • افزایش رطوبت
 • ورود آب به اجزای داخلی یخچال
 • سیم ارت یا اتصال به زمین
 • معیوب بودن برد یخچال و اتصالی به بدنه
 • اتصالی ترموستات
 • اتصال سرپیچ لامپ روشنایی یخچال به بدنه
 • نشتی آب از یخچال

در ادامه این موارد را به‌صورت کلی مورد بررسی قرار می‌دهیم:

وجود مشکلات فنی در یخچال فریزر

خیلی از مواقع وجود مشکلات فنی، دلیل برق داشتن بدنه یخچال است. ایراد در موتور یخچال یا آسیب‌ دیدن سیم‌های رابط یخچال می‌تواند منجر به برق‌دار شدن بدنه شود. همچنین اتصال ترموستات یا موتور یخچال به بدنه می‌تواند باعث احساس شوک هنگام لمس یخچال شود. در چنین مواردی اگر تخصص فنی ندارید حتماً با نمایندگی تعمیرات یخچال مشورت کنید.

فرسوده شدن سیم‌کشی داخلی یخچال

در صورت فرسودگی و خراب شدن سیم‌کشی، ممکن است بدنه یخچال برق داشته باشد. برای عیب‌یابی و رفع این مشکل از تکنسین متخصص کمک بگیرید. این مسئله می‌تواند بسیار نگران‌کننده شود، به‌خصوص اگر یخچال شما دارای مدار یخ‌زدایی باشد. این مورد یک مشکل رایج است و حتی می‌تواند یک خطر بزرگ ایمنی محسوب شود؛ خصوصاً مواقعی که یخچال روی یک سطح رسانای الکتریکی بوده و با رطوبت و آب سروکار داشته باشد. در چنین مواردی ممکن است جان افراد در خطر باشد.

اگر در خصوص یخ‌زدایی و اینکه چگونه از برفک زدن یخچال جلوگیری کنیم سؤالاتی در ذهن خود دارید، این مقاله را در بخش لوازم خانگی زومیت مطالعه کنید.

تمیزکردن کویل‌های کندانسور یخچال

دوره زمانی (تغییرات فصلی)

در تابستان هوای خشک باعث به‌ وجود آمدن الکتریسیته ساکن می‌شود. اگر الکتریسیته ساکن یخچال شما فصلی باشد، افزایش رطوبت در خانه می‌تواند به برطرف کردن مشکل کمک کند. اگر در فصولی با رطوبت بالاتر الکتریسیته ساکن را تجربه می‌کنید، این موضوع ممکن است نشان‌دهنده مشکل دیگری باشد. شاید کفش یا لباس جریان الکتریسیته دارد و منجر به شوک‌های خفیف می‌شود.

یخچال و فریزرهای دارای تراشه‌های رایانه‌ای که فرایند تولید یخ را کنترل و تنظیمات یخ‌زدایی و کنترل دما را اجرا می‌کنند، نسبت به الکتریسیته ساکن حساس‌تر هستند. اگر قسمت یخ‌ساز این مدل‌ها به‌درستی وصل نشده باشند، می‌توانید شوکی را مانند الکتریسیته ساکن احساس کنید.

اگر سیم‌کشی یخ‌ساز یخچال فرسوده شده و دچار ساییدگی یا پوسیدگی باشد و با بدنه فلزی یخچال تماس پیدا کرده باشد؛ احتمالاً دچار شوک مشابهی خواهید شد.

افزایش رطوبت

برای مشکلات فصلی، از مرطوب‌کننده‌های آشپزخانه استفاده کنید تا رطوبت موجود در هوا افزایش یابد و به‌طور طبیعی الکتریسیته ساکن کاهش پیدا کند.

ورود آب به اجزای داخلی یخچال

در صورت ورود آب به اجزای داخلی یخچال، اتصالی موقت ایجاد می‌شود و برق می‌تواند در سراسر یخچال، حتی در سطح بیرونی (کف زمین) جریان یابد. سپس وقتی یخچال را لمس می‌کنید، دچار برق‌گرفتگی خواهید شد. به‌همین‌دلیل، همیشه باید یخچال خود را دور از آب نگه‌ دارید و مطمئن شوید که آب از هیچ منبعی به اجزای داخلی آن نفوذ نمی‌کند.

سیم ارت یا اتصال به زمین

اتصال به زمین به جلوگیری از شوک ناشی از وسایل مختلف کمک می‌کند. اگر اتصال به زمین به‌درستی انجام نشود، می‌توانیم شاهد برق داشتن بدنه یخچال باشیم.

معیوب بودن برد یخچال و اتصالی به بدنه

یک از خرابی‌های مشهود برد الکترونیکی یخچال، انتقال نادرست فرمان (جریان برق) به سیم‌های ارت یخچال می‌باشد‌؛ در این‌ صورت، سیم ارت برق را به بدنه منتقل می‌کند و دلیل برق داشتن بدنه یخچال می‌شود.

اتصالی ترموستات و نحوه رفع برق داشتن بدنه یخچال فریزر

یک نوع از عوامل خرابی ترموستات یخچال، اتصال سیم‌های ترموستات و انتقال آن به بدنه قطعه است و در مرحله بعد برق را به بدنه یخچال انتقال می‌‌دهد. در این حالت، ترموستات یخچال باید تعویض و ترموستات جدید جایگزین شود.

اتصال سرپیچ لامپ روشنایی یخچال به بدنه

ممکن است با یک نوسان برق ساده یا اتصالی لامپ روشنایی، سرپیچ لامپ بسوزد و رشته سیم‌های آن با بدنه اتصالی کند. در این حالت، باید سرپیچ لامپ تعویض و سیم‌های آن به‌خوبی عایق‌بندی شوند، این‌کار را خودتان نیز می‌توانید انجام دهید.

 • یخچال را از برق جدا کنید؛
 • پیچ‌ها یا خارهای در پوش لامپ را به آرامی باز کنید؛
 • لامپ روشنایی را جدا کنید؛
 • پیچ‌های سرپیچ را باز کنید؛
 • سرپیچ جدید را جایگزین کنید؛
 • سیم‌های سرپیچ را با لنت برق کاملاً عایق کنید؛
 • سرپیچ و لامپ جدید را در جای خود قرار دهید.
بدنه یخچال

نشت آب از یخچال

اگر یخچال شما دچار نشتی آب است، احتمال دارد اتصالی رخ دهد و شما پیش از اینکه به بدنه یخچال برسید و آن را لمس کنید، دچار شوک و برق گرفتگی شوید. نشتی آب می‌تواند دلایل زیادی مثل آب‌ شدن یخ، ترک داشتن ظروف آب و خرابی مخزن آ‌ب‌سردکن باشد.

توصیه می‌کنیم پس‌ از دیدن آب در بخش جلویی یا زیرین یخچال و دیدن نشتی، فوراً سیم دوشاخه یخچال را از پریز برق بکشید و ناحیه خیس را خشک کنید. در چنین مواقعی با یک تعمیرکار ماهر تماس بگیرید تا کاملاً تخصصی عیب‌یابی را انجام دهد. همچنین استفاده از یک محافظ برق به رعایت ایمنی بیشتر منجر می‌شود.

جمع‌بندی

یکی از رایج‌ترین مشکلات یخچال، وجود جریان‌ برق روی بدنه آن است. این احتمال وجود دارد که اجزای داخلی یخچال ایراد داشته باشند یا ممکن است سیم‌های یخچال فرسوده شده باشند. یخچال‌های قدیمی نیز برخی مواقع نشتی دارند که احتمال دارد به شما شوک وارد کنند و عامل برق‌گرفتگی و وجود جریان برق روی بدنه باشند. با توجه به اینکه دلیل بروز این مشکل متفاوت است، شاید بهتر باشد بررسی دقیق و رفع مشکل را به یک تکنسین متخصص بسپارید تا از خسارات سنگین جلوگیری کنید و مهم‌تر از همه‌چیز، به سلامتی خود آسیبی نرسانید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات