تاخیر احتمالی معرفی رایزن 4000 AMD تا اوایل 2021 [تکذیب شد]

از قرار معلوم AMD به‌دلیل فراوانی تقاضا برای تراشه‌های رایزن ۳۰۰۰، معرفی رسمی تراشه‌های رایزن ۴۰۰۰ تا سال آینده‌ی میلادی به‌تأخیر انداخته است. تراشه‌های رایزن ۴۰۰۰ قرار است برپایه‌ی معماری ذن ۳ ساخته شوند.

طبق اخبار به‌دست‌آمده از تایوان، AMD تصمیم گرفته معرفی پردازنده‌های جدید سری رایزن ۴۰۰۰، تراشه‌های مبتنی‌بر معماری ذن ۳ را از سپتامبر ۲۰۲۰ (شهریور و مهر ۱۳۹۹) به اوایل سال ۲۰۲۱ (زمستان ۱۳۹۹) به‌تعویق بیندازد. ظاهرا این تصمیم به‌دلیل بروز مشکلات فنی رخ نداده، بلکه AMD متوجه شده است میزان تقاضا برای سری پردازنده‌ رایزن ۳۰۰۰ هنوز‌هم بسیار فراوان و اینتل نیز فعلا محصولی برای ایجاد رقابت جدید و سخت‌تر به بازار معرفی نکرده است.

با درنظر‌گرفتن میزان اهمیت گزارش جدید و البته تناقض آشکار آن با بسیاری از گزارش‌های پیشین، تا زمانی‌که AMD رسما واکنش نشان ندهد، همه‌چیز در حد شایعه باقی می‌ماند. بااین‌همه‌، نباید فراموش کنیم دیجی‌تایمز نامی شناخته‌شده در بین رسانه‌های فاش‌کننده‌ی اخبار مهم به‌حساب می‌آید؛ بنابراین، احتمال دارد ادعای جدید دیجی‌تایمز حقیقت داشته باشد. 

گزارش‌های پیشین و البته نقشه‌ی راه رسمی AMD اعلام می‌کردند تیم قرمز قصد دارد تا پایان سال جاری میلادی تراشه‌های جدید مبتنی‌بر معماری ذن ۳ با لیتوگرافی هفت‌نانومتری EUV شرکت TSMC را تولید کند. AMD به‌کمک این تراشه‌ها قصد دارد ضمن تثبیت جایگاه خود در بازار، سهمش را نیز به‌شکلی محسوس افزایش دهد. اکثر کارشناسان هم قابلیت زیادی برای موفقیت خانواده‌ی رایزن ۴۰۰۰ در بازار می‌بینند.

عرضه‌ی پردازنده‌‌های هفت‌نانومتری باعث می‌شود اینتل حداقل ازلحاظ اعداد و ارقام تا حد زیادی از دور رقابت خارج شود؛ زیرا انتظار نمی‌رود تیم آبی بتواند تراشه‌های HEDT جدید مبتنی‌بر لیتوگرافی دَه‌نانومتری را امسال روانه‌ی بازار کند. دیجی‌تایمز می‌گوید اینتل نمی‌تواند تراشه‌های جدید دَه‌نانومتری خود را امسال به‌صورت انبوه به‌ بازار عرضه کند. دیجی‌تایمز ادعا می‌کند به‌همین‌دلیل AMD تصمیم گرفته معرفی تراشه‌های هفت‌نانومتری را به CES ۲۰۲۱ بیندازد؛ همایشی که طبق اعلام رسمی حضوری برگزار خواهد شد.

علاوه‌براین، گزارش جدید دیجی‌تایمز به‌شکلی غیرمنتظره ادعا می‌کند احتمالا AMD هیچ‌گاه سراغ تولید تراشه‌های هفت‌نانومتری نخواهد رفت و مستقیما تراشه‌های پنج‌نانومتری EUV تولید خواهد کرد. بنابراین طبق این بخش گزارش دیجی‌تایمز، احتمال دارد AMD در CES پیش‌ رو لیتوگرافی پنج‌نانومتری را برای تراشه‌هایش معرفی کند. قبلا در برخی شایعه‌ها شنیده بودیم AMD تا اوایل سال ۲۰۲۱ به‌سراغ تولید تراشه‌های پنج‌نانومتری خواهد رفت. این تصمیم می‌تواند تا حد زیادی باعث شود تولیدنکردن تراشه‌های هفت‌نانومتری EUV منطقی به‌نظر بیاید.

با در‌نظر‌گرفتن این حقیقت که AMD پیش‌تر تولید تراشه‌های جدید ذن ۳ را تأیید کرده و همچنین تقریبا تمامی گزارش‌ها در بدترین حالت اکتبر ۲۰۲۰ (مهر و آبان ۱۳۹۹) را به‌عنوان تاریخ معرفی آن‌ها برشمرده‌اند، احتمال می‌دهیم گزارش جدید دیجی‌تایمز واقعیت نداشته باشد. اگر AMD واقعا معرفی تراشه‌های جدید را به‌تأخیر انداخته باشد، قطعا در آینده افشاگران اخبار بیشتری منتشر خواهند کرد. درنهایت، خواهیم دید مشخصات فنی و قیمت پردازنده‌های AMD رایزن ۴۰۰۰ چگونه خواهد بود.

به‌روزرسانی:

با معرفی پردازنده‌های جدید رایزن ۳۰۰۰ سری XT گمانه‌زنی‌های گسترده‌ای در خصوص تأخیر معرفی و عرضه‌ی پردازنده‌های نسل جدید رایزن منتشر شد. حال نشریه‌ی EXTREME TECH به نقل از به منابع خود در AMD اعلام کرد که شایعات منتشر شده در خصوص تأخیر ذن ۳ صحت ندارند

اما سؤال مهمی در این میان بی‌پاسخ است: کدام یک از پردازنده‌های AMD مجهز به ذن ۳ در سال ۲۰۲۰ عرضه خواهند شد؟ پردازنده‌های موبایل AMD به‌تازگی وارد بازار شده‌اند و طبق سنت همیشگی این شرکت در معرفی پردازنده‌های کم‌مصرف موبایل در اوایل سال میلادی، معرفی انواع مجهز به ذن ۳ در سال جاری بسیار بعید است.

اما در طرف دیگر AMD سرمایه‌گذاری زیادی برای کسب سهم قابل توجهی در بازار سرورها کرده است و سال گذشته نیز شاهد عرضه‌ی پردازنده‌های روم با معماری ذن ۲ پیش از سایر برادران آن در کاربری‌های مختلف بودیم. به‌همین دلیل به احتمال زیاد در سال جاری نیز پردازنده‌های سری میلان مخصوص سرورها با معماری ذن ۳ معرفی خواهند شد. در بازار ورک‌استیشن‌ها شرایط AMD بسیار مطلوب است و اینتل هیچ رقیبی در حد و اندازه‌های آن ندارد؛ به‌همین دلیل احتمالا AMD معرفی سری جدید تردریپرها را به سال آینده موکول کند.

در بازار دسکتاپ‌ها AMD طی سال‌های گذشته موفقیت فراوانی کسب کرده است؛ این موضوع باعث شده است تا اینتل به تکاپوی گسترده‌ای جهت بازگشت به رقابت با رقیب سنتی خود بیافتد. عرضه‌ی اخیر پردازنده‌های کامت‌لیک و برنامه‌ریزی برای معرفی و عرضه‌ی پردازنده‌های راکت‌لیک با اولین معماری جدید اینتل از زمان اسکای‌لیک‌ها، قطعا باعث خواهد شد تا تنور رقابت در این بخش بیش‌ازپیش داغ شود. به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود AMD برای عقب نماندن از این رقابت، قطعا تا پایان سال جاری اقدام به معرفی سری ۴۰۰۰ پردازنده‌های رایزن با معماری ذن ۳ بکند. 

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی احتمال تأخیر در معرفی تراشه‌های جدید AMD چیست؟


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید