ویژوال استودیو کد برای ویندوز 10 آرم در دسترس قرار گرفت

پس از مدت‌ها انتظار سرانجام ویژوال استودیو کد برای دستگاه‌های مبتنی‌بر پردازنده‌ی آرم نظیر سرفیس پرو ایکس مایکروسافت دردسترس قرار گرفت.

مایکروسافت سال گذشته سرفیس پرو X را با پردازنده‌ مبتنی‌بر معماری آرم دردسترس قرار داد. اگر دارنده‌ی سرفیس پرو X یا دیگر دستگاه‌های مبتنی‌بر آرم هستید خبر خوبی برای شما داریم، زیرا طبق اعلام رسمی مایکروسافت اپلیکیشن محبوب ویژوال استودیو کد (Visual Studio Code) برای معماری ARM64 هم منتشر شده است. ویژوال استودیو کد یکی از محبوب‌ترین محیط‌های توسعه‌ی یکپارچه (IDE) در دنیا به‌حساب می‌آید و کاربران زیادی دارد. به‌لطف انتشار بیلد جدید اینسایدر ویژوال استودیو کد، امکان استفاده از این اپلیکیشن روی نه‌تنها سرفیس پرو ایکس بلکه گلکسی بوک اس سامسونگ و دستگاه‌های مشابه فراهم شده است.

البته انتشار ناگهانی ویژوال استودیو کد برای معماری ARM64 اتفاق چندان دور از انتظاری نبود، از سال ۲۰۱۷ تاکنون کاربران منتظر هستند اپلیکیشن موردبحث برای آرم دردسترس قرار گیرد. در سال ۲۰۱۷ برنامه‌نویسان به‌دفعات از مایکروسافت درخواست کردند پشتیبانی از ویژوال استودیو کد را به آرم بیاورد، زیرا در همان دوران‌ها بود که کم‌کم دستگاه‌های ویندوزی مبتنی‌بر پردازنده‌های آرم به‌شکلی جدی وارد بازار می‌شدند و میزان استفاده از آن سیری صعودی داشت.

از آن‌جایی که ویژوال استودیو کد وابسته به فریم‌ورک الکترون (Electron) است، امکان پشتیبانی فراهم نمی‌شد؛ تا اینکه خود پلتفرم به‌شکلی بهتر با پروژه‌ی ویندوز روی آرم سازگاری پیدا کرد. پیش‌تر در سال ۲۰۱۸ یکی از اعضای تیم توسعه‌ی فریم‌ورک الکترون اعلام کرد: «ما از اینکه بتوانیم پشتیبانی از فریم‌ورک الکترون را در پروژه‌ی ویندوز روی آرم فراهم کنیم خوشحالیم، این اتفاق به‌محض پشتیبانی کرومیوم از پروژه‌ی ویندوز روی آرم رخ خواهد داد». الکترون نوعی فریم‌ورک چند پلتفرمی وب مبتنی‌بر کرومیوم است. تا زمانی‌که امکان پشتیبانی از کرومیوم روی ویندوز آرم فراهم نشده بود، امکان استفاده از ویژوال استودیو کد هم وجود نداشت.

سپس در سال ۲۰۱۹ شاهد نسخه‌ی ۷/۰/۰ الکترون بودیم. در این نسخه بود که سرانجام ابزارهای لازم برای پشتیبانی از ویندوز روی آرم ۶۴ بیتی به فریم‌ورک الکترون اضافه شد. مدتی نگذشته بود که شاهد معرفی رسمی سرفیس پرو ایکس بودیم تا امکان تهیه‌ی یکی از مهم‌ترین محصولات مبتنی‌بر پردازنده‌ی آرم برای مردم فراهم شود. در پی همین اتفاق شمار درخورتوجهی از توسعه‌دهندگان به‌سمت توسعه‌ی اپلیکیشن برای پردازنده‌های آرم روی آوردند تا تنوع اپلیکیشن‌ها را بالا ببرند. در روزهای اول، اپلیکیشن‌های بومی مایکروسافت برای آرم بسیار کم بودند. حتی مرورگر نام‌آشنای اج که با اتکا بر موتور کرومیوم ساخته شده است در کمال تعجب در فهرست اپلیکیشن‌های تحت پشتیبانی آرم قرار نداشت. به‌علاوه کسانی که به استفاده از ویژوال استودیو کد نیاز داشتند مجبور شدند به استفاده از حالت شبیه‌ساز x86 آن روی آرم روی بیاورند که تجربه‌ی کاربری جذابی را ارائه نمی‌داد.

سرانجام در ماه فوریه‌ی گذشته بود که ردموندی‌ها به‌صورت رسمی اعلام کردند مایکروسافت اج مبتنی‌بر کرومیوم برای کاربران ARM64 هم دردسترس قرار گرفته است، همچنین در همین ماه بیلد جدیدی ازطریق حلقه‌ی Fast بخش ویندوز اینسایدر دردسترس قرار گرفت که امکان استفاده از قابلیت‌های Hyper-V را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کرد. بااین‌حال در آن زمان خبری از انتشار ویژوال استودیو کد برای ARM64 نبود. به‌نظر می‌رسد انتظارات به‌پایان رسیده است، البته حداقل برای کاربران اینسایدر.

در نظر داشته باشید که نسخه‌ی آرم ویژوال استودیو کد فعلا تنها مخصوص کاربران اینسایدر است و احتمالا با مشکلاتی دست‌و‌پنجه نرم می‌کند. با درنظرگرفتن این موضوع، نسخه‌ی موردبحث هنوز به‌صورت کامل ساخته نشده است. بااین‌حال تأیید انتشار نسخه‌ی آرم ویژوال استودیو کد توسعه‌دهندگان زیادی را خوشحال می‌کند، به‌خصوص کسانی که دارنده‌ی سرفیس پرو ایکس هستند. به‌منظور دانلود ویژوال استودیو کد برای دستگاه‌های مبتنی‌بر ویندوز ۱۰ آرم، روی این لینک کلیک کنید.

شما کاربران زومیت چه دیدگاهی در این زمینه دارید؟

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید