با این روش ساده، کارکرد ماسک‌های بهداشتی را برای محافظت دربرابر کرونا بهبود دهید

یکی از مهندسان سابق اپل به‌تازگی ویدئویی در یوتیوب قرار و ازطریق آن، آموزشی ساده اما مؤثر برای بهبود کارکرد ماسک‌های پارچه‌ای به‌منظور محافظت دربرابر کرونا ارائه داده است.

سابرینا پسمن تا چند وقت پیش به‌عنوان مهندس فنی در شرکت اپل کار می‌کرد و حوزه‌ی فعالیتش به محصولاتی نظیر مک‌بوک پرو مربوط می‌شد. اکنون او به‌همراه یکی از بازاریابان پیشین اپل در تلاش هستند روی حوزه‌ای کاملا متفاوت متمرکز شوند و با مشکلی جدی‌تر مقابله کنند و تا حدی نیاز به ماسک‌های بهداشتی N95 را در بحبوحه‌ی دنیاگیری ویروس کرونا کاهش دهند. امروزه دنیاگیری کووید ۱۹ باعث کمبود شدید ماسک‌های N95 در سراسر دنیا شده است. 

سابرینا پسمن و مگان دوانگ پروژه‌ای جدید با عنوان Fix The Mask راه‌اندازی کرده‌اند تا بتوانند به‌ کسانی که در شغل‌های حساس هستند و به ماسک N95 دسترسی ندارند، روشی ویژه برای بهبود کارکرد ماسک‌های عادی ارائه دهند. ماسک‌های N95 طراحی متفاوت و کارآمدتری از ماسک‌های عادی دارند و مقام‌های رسمی حوزه‌ی سلامت به کارکنان بهداشتی پیشنهاد کرده‌اند ‌هنگام کارکردن حتما از این ماسک‌ها استفاده کنند تا خطر ابتلا به ویروس کرونا را کاهش دهند.

ماسک‌های جراحی (ماسک‌های عادی موجود در داروخانه‌ها) برخلاف ماسک‌های N95، محکم روی دهان و بینی قرار نمی‌گیرند و حالتی نااستوار دارند. این موضوع باعث می‌شود ماسک‌های جراحی نتوانند به‌اندازه‌ی ماسک‌های N95 از فرد دربرابر ابتلا به ویروس محافظت کنند؛ زیرا ازلحاظ تئوری ویروس می‌تواند از اطراف ماسک وارد دهان و بینی شود و فرد را مبتلا کند. بااین‌حال، سابرینا پسمن و مگان دوانگ فهمیده‌اند می‌توان با انجام کاری بسیار ساده، کارکرد ماسک‌های جراحی را هم بهبود بخشید. برای بهبود کارکرد ماسک‌های جراحی تنها به چند بند لاستیکی نیاز دارید.

پروژه Fix The Mask

دوانگ در بخشی از توضیحات مربوط به پروژه‌ی Fix The Mask می‌گوید:

تمام کاری که باید انجام دهید، این است که [ازطریق بندهای لاستیکی] تمامی درزهای کنار ماسک را مسدود و قسمت جلویی ماسک‌های جراحی ASTM را که به‌وفور در بیمارستان‌ها یافت می‌شوند، محکم مهر‌و‌موم کنید.

برخی از کارکنان حوزه‌‌ی بهداشت اخیرا حتی از کمبود ماسک‌های جراحی نیز خبر داده‌اند؛ بااین‌حال، میزان کمبود ماسک‌های جراحی به‌اندازه‌ی ماسک‌های N95 نیست. پسمن در ویدئویی جدید که ازطریق یوتیوب منتشر کرده و در انتهای مقاله ‌مشاهده می‌کنید، دقیقا نشان می‌دهد چگونه می‌توانید سه بند لاستیکی را به‌هم متصل کنید تا بتوانند قسمت جلویی ماسک‌های جراحی را به‌خوبی مهر‌و‌موم کنند. پسمن و دوانگ برنامه دارند طرحی ویژه از باندهای لاستیکی ب ‌مرحله‌ی تولید برسانند که می‌تواند مؤثرتر از روش اول ظاهر شود. این طراحی امروزه به‌شکل عمومی برای همه دردسترس است و در آن، پسمن و دوانگ از بندهای لاستیکی برای ساخت نوعی پوشش استفاده می‌کنند که همچون روش اول، بخش جلویی ماسک‌های جراحی را محکم می‌بندد و درزهای کناری را مسدود می‌کند.

طبق اطلاعات رسمی، مواد اولیه‌‌ی به‌کاررفته در ماسک‌های جراحی دارای استاندارد ASTM می‌توانند ذراتی به‌ کوچکی ۰/۱ میکرون را فیلتر کنند و اجازه‌ی عبور آن‌ها را ندهند. در نظر داشته باشید از همان ماده‌ی اولیه در ماسک‌های N95 نیز استفاده شده است. با درنظرگرفتن این توضیحات، اگر بتوانید کاری کنید ماسک جراحی ASTM همچون N95 محکم روی صورت قرار گیرد، ماسک جراحی نیز ازلحاظ تئوری می‌تواند عملکردی مشابه ‌‌با N95 از خود نشان دهد.

اعضای تیم پروژه‌ی Fix The Mask از مدتی پیش همکاری نزدیک با محققان حوزه‌ی بهداشت دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه آیووا را آغاز کرده‌اند. بدین‌ترتیب، پسمن و دوانگ قصد دارند به دانش محققان حوزه‌ی بهداشت متکی شوند تا بفهمند روشِ ارائه‌شده‌ی پروژه‌ی Fix The Mask واقعا کارآمد خواهد بود و پوشش لاستیکی طراحی‌شده‌ی آن‌ها می‌تواند باعث شود ماسک‌های جراحی ASTM نیز همچون N95 روی صورت قرار گیرند.

پرو‌ژه‌ی Fix The Mask در زمانی راه‌اندازی شد که ویروس کرونا در حال درنوردیدن منطقه‌ی خلیج سان‌فرانسیسکوی آمریکا بود. در همان روزها، برادر مگان دوانگ که در منطقه‌ی خلیج سان‌فرانسیسکو به‌عنوان پزشک بخش اورژانس فعالیت می‌کرد، به دوانگ گفت بیمارستان محل کارش با کمبود شدید ماسک N95 مواجه شده و این موضوع مشکلاتی متعدد به‌وجود آورده است. در پی این اتفاق، خانواده‌ی دوانگ تلاش زیادی کردند تا ماسک‌های N95 را تهیه کنند و کم‌کم افراد بیشتری به‌صورت داوطلبانه درزمینه‌ی تهیه‌ی ماسک برای کارکنان حوزه‌ی بهداشت قدم برداشتند.

پروژه Fix The Mask

دوانگ می‌گوید:

در آن روزها به فروشگاه‌های لوازم جانبی و فروشگاه‌های رنگ و نقاشی و هرجای ممکن دیگر زنگ زدیم. تلاش می‌کردیم ماسک‌ها را از فروشگاه‌های یادشده بخریم یا از آن‌ها درخواست کنیم ماسک‌ها را به‌رایگان به کارکنان بیمارستان‌ها اهدا کنند. این کار را در طول سه روز کاملا فشرده و بدون استراحت انجام دادیم و با تمامی فروشگاه‌ها و انبارهایی تماس برقرار کردیم که سابقه‌ی تولید ماسک را داشتند. درنهایت، موفق شدیم حدودا هفت‌هزار ماسک در سه روز جمع کنیم؛ اما این مقدار ماسک، تنها یک روز توانست کار دو بیمارستان را راه بیندازد. 

در همین زمان، پسمن و دوانگ به این نتیجه رسیدند به راهکاری بهتر برای جلوگیری از ابتلای مردم به ویروس کرونا نیاز دارند. این دو مدتی بعد متوجه شدند اگر بخش جلویی ماسک‌های جراحی را محکم مهر‌و‌موم کنند، این ماسک‌ها می‌توانند بسیار مؤثرتر باشند. بررسی‌ها نشان می‌دهند شرکت‌های تولیدی می‌توانند مقیاس تولید ماسک‌های جراحی را در زمانی سریع‌تر از ماسک‌های N95 افزایش دهند. ماسک‌های N95 ظاهری قالب‌مانند دارند و تولید آن‌ها مشکلات بیشتری پیش ‌روی شرکت‌ها قرار می‌دهد. بااین‌حال، ماسک‌های جراحی اساسا چهارگوش هستند و به‌سادگی می‌توان آن‌ها را تولید کرد. دوانگ می‌گوید شرکت‌ها می‌توانند روند تسریع تولید ماسک‌های جراحی را ۳۰۰ برابر سریع‌تر از ماسک‌های N95 انجام دهند. در ماسک‌های جراحی، کمتر از الیاف قالب‌دار استفاده می‌شود. طبق شنیده‌ها، در دوران دنیاگیری کروناویروس شرکت‌ها با کمبود شدید مواد اولیه‌ی قالب‌دار مواجه شده‌اند. ازآنجاکه ماسک‌های N95 بیشترین میزان حافظت را دربرابر ابتلا به ویروس ارائه می‌دهند، میزان تقاضا برای ماسک‌های جراحی به‌اندازه‌ی ماسک‌های N95 چشمگیر نبوده است.

تعدادی از کارکنان نظیر بسیاری از دندان‌پزشکان که خطر ابتلا به ویروس کرونا برای آن‌ها تا حد محسوسی زیاد است، از مدتی پیش روند استفاده از ماسک‌های جراحی اصلاح‌شده با پروژه‌ی Fix The Mask را آغاز کرده‌اند. پسمن و دوانگ به‌تازگی با چند شرکت تولیدکننده‌ی ماسک‌های بهداشتی وارد مذاکره شده‌اند تا بتوانند پوشش لاستیکی ویژه‌‌شان را در مقیاسی بزرگ‌تر به ‌مرحله‌ی تولید برسانند. این دو امیدوارند پوشش‌های لاستیکی تولیدشده‌ی آن‌ها زودتر دردسترس فروشندگان مغازه‌ها و دیگر افرادی قرار گیرند که در خطر ابتلا به کروناویروس هستند و درنهایت به دست همه‌ی مردم برسند.

مقاله‌های مرتبط:

در نظر داشته باشید ازطریق پوشش لاستیکی ساخت پسمن و دوانگ می‌توان کارکرد ماسک‌های پارچه‌ای را نیز بهبود داد. مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد ترکیبی از برخی پارچه‌های خاص می‌تواند ذرات هوا را به‌خوبی ماسک‌های N95 فیلتر کند؛ بااین‌حال استفاده از این پارچه‌ها در ماسک‌های دست‌ساز معمولا دشوار است. اعضای تیم پروژه‌ی Fix The Mask می‌گویند قصد دارند سرانجام ماسک‌های جراحی اصلاح‌شده را به دیگر نقاط جهان نیز بفرستند.

دوانگ در‌این‌باره می‌گوید:

هدف بلندمدت ما این است بتوانیم کاری کنیم همه‌ی مردم ماسک صورت داشته باشند. همچنین، به این فکر می‌کنیم چگونه می‌توان ماسک‌های یادشده را برای ملت‌های کم‌درآمد هم دردسترس قرار داد؟ با رهبران حوزه‌ی بهداشت در مناطق کم‌درآمد فعالانه همکاری کرده‌ایم تا بفهمیم چگونه می‌توانیم روند پیش‌برد پروژه‌ی جدیدمان را تسریع کنیم».

شما کاربران زومیت چه دیدگاهی در این زمینه دارید؟

جدیدترین مقاله‌های علمی و اطلاعیه‌ها و هرآنچه باید از دنیاگیری جدید بدانید، در صفحه‌ی ویروس کرونا در زومیت مطالعه کنید.
منبع fastcompany

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید