نجوم

پوشش زنده ویدیویی زومیت از پرتاب تاریخی کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس [تمام شد]

اسپیس ایکس امشب (شنبه ۱۰ خرداد) ساعت ۲۳:۵۲ به وقت ایران، با پرتاب داگ هارلی و باب بنکن، فضانوردان ناسا سوار بر کپسول کرو دراگون، فصلی تازه را در تاریخ فضانوردی جهان رقم خواهد زد.

پس از بیش از ۶ سال تلاش بی‌وقفه و خستگی‌ناپذیر و بعد از به‌تعویق افتادن اولین تلاش برای پرتاب در بامداد پنجشنبه، اسپیس‌ایکس سرانجام قرار است تا ساعاتی دیگر نخستین فضانوردانش را سوار بر کپسول جدید کرو دراگون (Crew Dragon) و راکت فالکون ۹ به فضا پرتاب کند. این مأموریت با نام دمو ۲ (Demo-2)، واپسین پرواز آزمایشی فضاپیمای جدید اسپیس‌ایکس به‌عنوان بخشی از برنامه‌ی خدمه‌ی تجاری ناسا خواهد بود که هدف از آن، ساخت وسایل نقلیه‌ی فضایی جدید به‌دست شرکت‌های خصوصی برای حمل‌ونقل فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی و بازگرداندن آن‌ها به زمین است.

ناسا اندکی پیش از بازنشستگی شاتل فضایی در تقریبا یک دهه‌ی پیش، همکاری با شرکت‌های خصوصی هوافضا را در قالب برنامه‌ی خدمه‌ی تجاری آغاز کرد. این سازمان سرانجام در سال ۲۰۱۴ دو شرکت اسپیس‌ایکس و بوئینگ را برای ساخت فضاپیماهای کرو دراگون و سی‌اس‌تی ۱۰۰ استارلاینر انتخاب و به‌ترتیب مبلغ ۲/۶ و ۴/۲ میلیارد دلار به آن‌ها پرداخت کرد. اما فرایند دشوار ساخت فضاپیمایی ایمن که بتواند انسان را به مدار زمین حمل کند، بیش‌از پیش‌بینی‌ها به‌طول انجامید و موجب شد اتکای ناسا به فضاپیمای روسی سایوز تا به امروز تداوم یابد.

اسپیس‌ایکس بیش از یک سال پیش، کپسول کرو دراگون را برای نخستین‌بار به فضا فرستاد و مراحل پرتاب به مدار، اتصال به ایستگاه فضایی، جدایی از آن و بازگشت به زمین را باموفقیت پشت سر گذاشت. قرار بود بامداد پنجشنبه در جریان دومین و آخرین پرتاب آزمایشی با نام دمو ۲، باب بنکن و داگ هارلی، فضانوردان کارکشته‌ی ناسا سوار بر کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس و برفراز موشک فالکون ۹ به فضا پرتاب شوند، که به‌دلیل شرایط نامساعد آب‌وهوایی این پرتاب دو روز به تعویق افتاد. اکنون اسپیس ایکس و ناسا قصد دارند درجریان دومین تلاش خود، موشک و فضانوردان خود را در ساعت ۳:۲۲ بعدازظهر چهارشنبه به وقت محلی (ساعت ۲۳:۵۲ شنبه ۱۰ خرداد به وقت ایران) از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا پرتاب کند.

وقتی پرتاب پیش رو انجام شود، فضانوردان آمریکایی برای نخستین‌بار پس از پایان عصر شاتل‌های فضایی در سال ۲۰۱۱، از خاک آمریکا رهسپار مدار نزدیک زمین خواهند شد. علاوه بر این، موفقیت اسپیس‌ایکس در ارسال فضانوردان ناسا به فضا، به‌منزله‌ی نخستین پرواز فضایی به مدار به‌دست یک شرکت خصوصی خواهد بود.

بسیاری از علاقه‌مندان به ناسا، اسپیس ایکس و برنامه‌های فضایی مدت‌ها است بی‌صبرانه منتظر این پرتاب تاریخ‌ساز هستند. همین موضوع باعث شد تا پخش زنده‌ی نخستین تلاش مشترک ناسا و اسپیس ایکس برای فرستادن انسان به فضا به پربیننده‌ترین ویدیوی ناسا در یوتیوب تبدیل شود. همان‌طور که بامداد پنجشنبه  را به‌صورت زنده پوشش دادیم، این بار نیز شما مخاطبان زومیت در ساعت ۲۲:۳۰ امشب و تقریبا یک و نیم ساعت پیش از پرتاب کرو دراگون، می‌توانید این رویداد ویژه را با پوشش زنده‌ی ما در همین صفحه تماشا کنید.

در ادامه‌ی همین پست می‌توانید مجموعه‌ای از مقالات اختصاصی زومیت درباره‌ی ایستگاه بین‌المللی فضایی، تاریخچه‌ی سازمان‌ها و برنامه‌ی‌های فضایی و موشک‌های تاریخ‌سازی چون ساترن ۵، سایوز، شاتل فضایی و فالکون هوی را مطالعه کنید. همچنین مطالعه‌ی پرسش‌وپاسخ کاربران زومیت در بخش نظرات (که در جریان تلاش قبلی برای پرتاب مطرح شدند و در پوشش زنده به آن‌ها پاسخ داده شد) نیز خالی از لطف نیست.

11 کل پست‌ها از
  • همه 11
  • پست های منتخب 10
  • ISS Related Content 11

معرفی کتاب ایلان ماسک: تسلا، اسپیس‌ایکس و جستجوی آینده‌ی رویایی

زندگی ایلان ماسک، پدیده‌ای که کمتر جریانی در حوزه‌ی صنعت با بینش‌های بی‌نظیر و نظرات بی‌باکانه‌اش مطابقت دارد، پر از درخواست‌ها و اقدامات برای تغییرات اساسی در زندگی عادی انسان‌ها است.

معرفی کتاب ایلان ماسک: تسلا، اسپیس‌ایکس و جستجوی آینده‌ی رویایی ادامه مطلب

مهندسی بی‌نهایت: انرگیا-بوران؛ پاسخ شرق به شاتل فضایی ناسا

بیشتر علاقه‌مندان کیهان‌نوردی با شاتل‌های فضایی ناسا آشنا هستند؛ اما همتای شرقی این فضاپیما کمابیش گم‌نام مانده است. درادامه، با همتای روسی شاتل مشهور به انرگیا-بوران آشنا می‌شویم.

مهندسی بی‌نهایت: انرگیا-بوران؛ پاسخ شرق به شاتل فضایی ناسا ادامه مطلب

مهندسی بی‌نهایت: شاتل فضایی؛ اولین فضاپیمای چندبارمصرف

سال‌ها پیش‌ازاینکه اسپیس‌ایکس با موشک‌های چندبارمصرف فالکون ۹ دنیا را مسحور نوآوری خود کند، ناسا با برنامه‌ی شاتل فضایی هدف مشابهی دنبال می‌کرد.

مهندسی بی‌نهایت: شاتل فضایی؛ اولین فضاپیمای چندبارمصرف ادامه مطلب

مهندسی بی‌نهایت: پیش رانش پالس هسته‌ای و رؤیای کشتی‌های فضایی

پیش‌رانش پالس هسته‌ای یکی از بحث‌برانگیزترین راهکارهای سفر به فضا است؛ این پیش‌ران‌ها می‌توانند در زمانی کوتاه انسان را به مقاصد دوردست در فضا برسانند.

مهندسی بی‌نهایت: پیش رانش پالس هسته‌ای و رؤیای کشتی‌های فضایی ادامه مطلب

داستان برند: ناسا، بیش از نیم قرن اکتشاف فضا

ناسا یا اداره کل ملی تحقیقات هوا فضای آمریکا، مجموعه‌ای دولتی است که به‌عنوان معتبرترین سازمان مطالعات فضایی در جهان شناخته می‌شود.

داستان برند: ناسا، بیش از نیم قرن اکتشاف فضا ادامه مطلب

مهندسی بی‌نهایت: راکت های گرماهسته‌ای؛ سفر به مریخ در ۴۵ روز

در این مطلب با راکت‌های گرماهسته‌ای آشنا می‌شویم؛ راکت‌هایی که می‌توانند خیال‌پردازی‌های کیهانی بشر را به حقیقت تبدیل کنند.

مهندسی بی‌نهایت: راکت های گرماهسته‌ای؛ سفر به مریخ در ۴۵ روز ادامه مطلب

مهندسی بی‌نهایت: ایستگاه فضایی بین‌المللی

ایستگاه فضایی بین‌المللی، خانه‌ی دوم انسان‌ها در مدار زمین است که یک شاهکار مهندسی به‌شمار می‌رود.

مهندسی بی‌نهایت: ایستگاه فضایی بین‌المللی ادامه مطلب

مهندسی بی‌نهایت: ساترن 5، پیش به سوی ماه

ساترن ۵ بزرگ‌ترین، سنگین‌ترین و قدرت‌مندترین راکتی است که تا به امروز توسط انسان مورد استفاده قرار گرفته و باعث شده انسان بتواند برای اولین‌ بار روی ماه قدم بگذارد.

مهندسی بی‌نهایت: ساترن 5، پیش به سوی ماه ادامه مطلب

مهندسی بی‌نهایت: فالکون هوی، تحقق یک رؤیا

راکت فضایی فالکون هوی قوی‌ترین راکت فضایی حال حاضر محسوب می‌شود. این دستاورد اسپیس‌ایکس نویددهنده‌ی آینده‌ای جذاب‌تر در حوزه‌ی کاوش‌های فضایی است.

مهندسی بی‌نهایت: فالکون هوی، تحقق یک رؤیا ادامه مطلب

مهندسی بی‌نهایت: فضاپیمای سایوز؛ نیم قرن بدون خستگی

سایوز باسابقه‌ترین فضاپیمایی است که امروزه مورد استفاده‌ی بشر قرار می‌گیرد. در این مقاله با این فضاپیما که به نماد سفرهای فضایی تبدیل شده است، بیشتر آشنا می‌شویم.

مهندسی بی‌نهایت: فضاپیمای سایوز؛ نیم قرن بدون خستگی ادامه مطلب
نمایش پست‌های بیش‌تر
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید