گوگل احتمالا رمزنگاری سرتاسری را به پیام رسانی RCS اضافه می‌کند

طبق ادعای گزارش‌های جدید، گوگل در حال برنامه‌ریزی است تا در آینده‌ای نزدیک، رسما قابلیت رمزنگاری سرتاسر را به پیام‌رسانی RCS بیاورد.

گوگل به‌تازگی به‌روزرسانی اپلیکیشن Google Messages را دردسترس قرار داده است و کارشناسان تحلیل کد منبع آن را آغاز کرده‌اند. بررسی کد منبع نسخه‌ی جدی گوگل مسیجز نشان می‌دهد احتمالا اهالی مانتین‌ویو یک قدم به اضافه‌‌کردن رمزنگاری سرتاسر (End-to-End Encryption) به پیام‌رسانی RCS نزدیک‌تر شده‌اند. این ادعاها را نخستین‌بار رسانه‌ی 9to5Google مطرح کرد. 

RCS یا Rich Communication Service درحقیقت جایگزین SMS به‌حساب می‌آید و از همان قابلیت‌هایی بهره می‌برد که بسیاری دیگر از اپلیکیشن‌های پیامک‌محور از آن‌ها استفاده می‌کنند. با‌این‌حال، پیام‌رسانی RCS رمزنگاری سرتاسری ندارد؛ درحالی‌که سرویس‌هایی محبوب نظیر واتساپ، سیگنال و حتی آی‌مسیج اپل از آن بهره می‌گیرند.

آمار نشان می‌دهد پیام‌رسانی RCS گوگل با استقبال چشمگیری مواجه نشده است؛ ولی در اواخر سال گذشته‌ی میلادی، اپراتورهای مخابراتی بزرگ ایالات متحده اعلام کردند در سال ۲۰۲۰، از پیام‌رسانی RCS گوگل پشتیبانی خواهند کرد. گوگل نخستین‌بار در سال ۲۰۱۸ از RCS به‌عنوان پلتفرم پیامک‌محور اصلی اندروید پرده‌برداری کرد و سپس در نوامبر سال گذشته، از آغاز به‌ کار پیام‌رسانی RCS برای کاربران آمریکایی خبر داد.

بیلد اولیه‌ی نسخه‌ی ۶/۲ اپلیکیشن گوگل مسیجز چندین خط کد دارد که در آن‌ها، سرنخ‌هایی برای قابلیت‌های آینده‌ی اپلیکیشن گوگل مسیجز به‌چشم می‌خورد. تحلیلگران رسانه‌ی 9to5Google گوگل می‌گویند در کد این اپلیکیشن ۱۲ بار به مبحث رمزنگاری اشاره می‌شود.

تاکنون، جزئیات زیادی درباره‌ی این موضوع منتشر نشده است و مشخص نیست فرستنده و گیرنده‌ی پیام در Messages برای بهره‌گیری از قابلیت رمزنگاری سرتاسر باید الزاما از خود اپلیکیشن استفاده کنند یا خیر. همچنین در بخشی از کدِ بررسی‌شده، به تنظیماتی اشاره می‌شود که کاربر ازطریق آن‌ می‌تواند تعیین کند اپلیکیشن‌های متفرقه‌ای که اجازه‌ی دسترسی به پیامک‌ها را دارند، پیام‌های رمزنگاری‌شده را بتوانند بخوانند یا خیر. 

درحال‌حاضر، مشخص نیست گوگل کِی قصد دارد قابلیت رمزنگاری سرتاسری را به پیام‌رسانی RCS بیاورد و حتی از اضافه‌شدن آن به این پلتفرم نیز اطمینان نداریم. بااین‌حال، گوگل پیش‌تر از علاقه‌ی خود به مبحث رمزنگاری سرتاسری سخن به‌میان آورده است. بدین‌ترتیب، احتمال می‌دهیم شایعه‌ها صحت داشته باشند و پیام‌رسانی RCS در آینده‌ای نه‌چندان دور به این قابلیت امنیتی‌محور مجهز شود. 

دیدگاه شما کاربران زومیت در این زمینه چیست؟

منبع theverge

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید