اسپیس ایکس یک‌سالگی نخستین پرتاب فضاپیمای کرو دراگون را جشن گرفت

یک سال پس از نخستین پرتاب فضاپیمای مسافربری کرو دراگون به فضا، اسپیس‌ایکس این دستاورد بزرگ در عرصه‌ی پروازهای فضایی انسانی را با انتشار ویدئویی حماسی جشن گرفت.

یک سال پیش، اسپیس‌ایکس با پرتاب کپسول کرو دراگون به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) برای نخستین‌بار، گام روبه‌جلو بزرگی در عرصه‌ی پروازهای فضایی خصوصی برداشت و مسیر را برای بازگرداندن پرتاب‌های فضایی انسانی به خاک آمریکا پس از نزدیک به یک دهه هموار کرد. اکنون این شرکت یک‌سالگی دستاورد بزرگش را با انتشار ویدئویی حماسی جشن گرفته است.

در ویدئو تازه که اسپیس‌ایکس در یوتیوب و توییتر به‌اشتراک گذاشته است، نخستین پرتاب فضاپیمای کرو دراگون این شرکت در مأموریت دمو ۱ از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا نشان داده می‌شود. در این مأموریت که آزمایش بدون سرنشین فضاپیمای مسافربری اسپیس‌ایکس بود، آدمکی فضایی به‌نام ریپلی و کره‌ی زمین اسباب‌بازی به ایستگاه مداری حمل شد. اسپیس‌ایکس در توضیحات ویدئو یادشده در یوتیوب نوشته است:

دوم مارس ۲۰۱۹، راکت فالکون ۹ کرو دراگون را در نخستین مأموریت نمایشی‌اش پرتاب کرد و این فضاپیما روز بعد به نخستین فضاپیمای آمریکایی تبدیل شد که به‌طور خودکار به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شده است. پس از آنکه کپسول [نزدیک به یک هفته] درکنار ایستگاه فضایی ماند، با موفقیت در اقیانوس اطلس افتاد و مأموریتش را به‌پایان رساند و توانایی‌های اسپیس‌ایکس در ارسال ایمن و مطمئن فضانوردان به ایستگاه فضایی و بازگرداندن آ‌ن‌ها به زمین را در قالب برنامه‌ی خدمه‌ی تجاری ناسا به‌نمایش گذاشت.

ویدئو جدید تنها ۲ دقیقه و ۲۰ ثانیه است؛ اما جزئیات پرواز آزمایشی ۶ روزه‌ی کرو دراگون در مأموریت دمو ۱ را به‌طورکامل نشان می‌دهد. راکت فالکون ۹ اسپیس‌ایکس دوم مارس ۲۰۱۹ در مأموریت یادشده، کرو دراگون را به مدار زمین پرتاب کرد و فضاپیما روز بعد، یعنی سوم مارس، به ایستگاه فضایی رسید. کپسول مسافربری سپس به‌کمک چترهای نجات در اقیانوس اطلس افتاد و اندکی بعد، قایق نجات «گو سرچر» اسپیس‌ایکس آن را از آب گرفت.

اسپیس‌ایکس یکی از دو شرکتی است که ناسا برای ارسال فضانوردانش به ایستگاه فضایی و بازگرداندن آن‌ها به زمین در قالب قراردادهای چندمیلیارد دلاری و برنامه‌ی خدمه‌ی تجاری انتخاب کرده است. بوئینگ، دیگر پیمان‌کار ناسا، قصد دارد همین وظیفه را با کپسول مسافربری استارلاینر انجام دهد.

هرچند نخستین کپسول کرو دراگون اسپیس‌ایکس که در مأموریت دمو ۱ شرکت کرد در اواخر فروردین امسال حین آزمایش‌های زمینی سامانه‌ی فرار اضطراری منفجر شد، این شرکت دو ماه پیش با موفقیت دومین کرو دراگون را در آزمایش پروازی سامانه‌ی فرار اضطراری پرتاب کرد و توانایی لغو پرتاب این فضاپیما را به‌نمایش گذاشت. این شرکت اکنون قصد دارد در بهار پیش‌ رو، نخستین مأموریت سرنشین‌دار فضاپیمای مسافربری‌اش را با حضور باب بنکن و داگ هارلی، فضانوردان ناسا، انجام دهد.

منبع space

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید