زوم اپ؛ رابیا، اپلیکیشنی برای مدیریت ابری آدرس

رابیا اپلیکیشنی است که با استفاده از آن می‌توان به‌راحتی علاوه بر مدیریت ابری آدرس‌ها، خدمات دیگری را نیز از قبیل یافتن کسب‌وکارهای اطراف، رزرو تاکسی و همچنین مسیریابی برای سایر آدرس‌های مورد نظر داشت.

لیست مخاطبان یا Contact List امروز در تمام گوشی‌های هوشمند با جزئیات متعددی در دسترس است. همه‌ی ما شماره‌ه تلفن‌های دوستان و اطرافیان‌مان را در فهرست مخاطبان ذخیره می‌کنیم. البته این فهرست با وجود داشتن قابلیت‌هایی نظیر امکان ثبت آدرس، دارای نقاط ضعفی نیز هست که مخصوصا برای کاربران ایرانی بیش‌ازپیش محسوس می‌شود. رابیا اپلیکیشنی است که برای حل این مشکلات و همچنین ارائه‌ی خدماتی بیشتر به کاربران توسعه یافته است. برای مثال با توجه به اینکه امروزه بسیار بیشتر از گذشته به‌سراغ اپلیکیشن‌های مسیریابی می‌رویم یا از تاکسی‌های اینترنتی استفاده می‌کنیم، وجود اپلیکیشنی نظیر رابیا که می‌توان از آن برای ذخیره کردن آدرس‌ها یا یافتن آدرس کسب‌وکار‌ها به‌صورت منطقه‌ای بهره برد، کاربردی است.

رابیا، اپلیکیشن مدیریت ابری آدرس‌های خصوصی و عمومی، درکنار امکان ذخیره‌سازی آدرس‌های پستی و موقعیت‌ مکانی، امکانات دیگری را دراختیار کاربران قرار می‌دهد؛ مثلا تصور کنید، شغل شما به‌گونه‌ای است که باید آدرس دقیق تعدادی زیادی شرکت را همیشه همراه داشته باشید تا در صورت لزوم بسته‌های پستی را به این شرکت‌ها ارسال کرده یا خودتان برای حضور در جلسات متعدد به این شرکت‌ها مراجعه کنید. با کمک اپلیکیشن رابیا، به‌راحتی امکان ذخیره‌سازی تمامی آدرس‌ها، شماره‌ی تماس و موقعیت مکانی آن‌ها روی نقشه وجود دارد. ویژگی خوبی که رابیا از آن بهره می‌برد، ذخیره شدن اطلاعات به‌صورت ابری است، از این‌رو کاربران می‌توانند از پلتفرم‌های مختلف به آدرس‌های خود دسترسی داشته باشند. 

علاوه‌بر ذخیره‌ی اطلاعات تماس و آدرس، امکان اشتراک‌گذاری آدرس‌ها ازطریق اپلیکیشن به‌صورت مستقیم وجود دارد و کاربر می‌تواند تنها با یک کلیک ساده، به اپلیکیشن‌های درخواست تاکسی ازجمله تپسی یا اسنپ متصل شده و مستقیما درخواست تاکسی کند. حتی می‌تواند برای آدرس‌های واردشده از امکان مسیریابی با کمک اپلیکیشن‌های مسیریابی همچون گوگل‌مپ و ویز کمک بگیرد.

اپلیکیشن رابیا

امکانات رابیا

رابیا، حجم زیادی از حافظه‌ی گوشی هوشمند را اشغال نمی‌‌کند ولی می‌تواند زمان زیادی را برای کاربر آزاد کند. برخی از امکانات اپلیکیشن رابیا عبارت است از:

۱- امکان ثبت آدرس و اطلاعات تماس افراد، شرکت‌ها و سازمان به‌صورت خصوصی یا عمومی

کاربران می‌توانند آدرس‌های خود را در دو قالب آدرس‌های عمومی و خصوصی به‌صورت جداگانه به رابیا ثبت کنند.

۲- مشخص‌کردن مکان‌های عمومی اطراف یک آدرس خاص اعم از مطب پزشک، نانوایی، رستوران، بانک و...

برای هر آدرس وارده‌شده، امکان مشاهده‌ی تمامی مکان‌های عمومی اطراف آن آدرس اعم از مراکز تفریحی، ورزشی، رستوران و... وجود دارد. درنتیجه نه‌تنها تمامی آدرس‌های مورد نظر کاربر در اپلیکیشن ذخیره می‌شود، بلکه در صورت نیاز کاربر می‌تواند از هر یک از آدرس‌های ذخیره‌شده، به آدرس‌های دیگر مورد نیاز اطراف نیز دسترسی داشته باشند.

مکان‌های اطراف آن آدرس به‌صورت طبقه‌بندی‌شده در گروه‌های مختلف اعم از بانک و مؤسسات مالی، نانوایی، اماکن مذهبی، گردشگری، خدمات اداری، خدمات ماشین، خدمات دولتی، جایگاه سوخت، خوراکی، تفریحی و ورزشی، پزشکی و سلامت، آموزشی، زیبایی و آرایشی، فرهنگ و هنر، حمل‌ونقل، ساختمان و مصالح، حقوقی و قضایی، خانه و دکوراسیون، خرید روزمره، اقامت، خدمات کامپیوتری، خشک‌شویی، کلیدسازی، املاک، الکتریکی، دارالترجمه، قالیشویی، سمساری، کفاشی، مرکز خرید و شرکت‌ها ارائه می‌‌شود.

رابیا برای هر یک از این مکان‌ها لوگوی منحصربه‌فردی درنظر گرفته که روی نقشه نیز با همان لوگو قابل تفکیک است. 

۳- اشتراک‌گذاری آدرس مکان‌های مختلف با دوستان ازطریق شبکه‌های اجتماعی و به‌صورت مستقیم از برنامه

کاربران می‌توانند آدرس‌های ذخیره‌شده در رابیا را به‌صورت مستقیم از طریق برنامه یا ارسال ازطریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خود به‌اشتراک بگذارند. 

۴- امکان نشان کردن مکان‌های موردنظر

برخی آدرس‌هایی که بیشتر مورد توجه کاربر هستند، در بخش نشان‌شده‌ها قرار می‌گیرند.   

۵- امکان ثبت مکان‌های جدید

محدودیتی در ثبت تعداد آدرس‌های خصوصی و عمومی وجود ندارد و کاربران می‌توانند تمامی بانک اطلاعات آدرس‌های خود را وارد اپلیکیشن کنند. با توجه به امکان ثبت آدرس‌های جدید، رابیا صحت آدرس مکان‌های عمومی واردشده را نیز از طریق گزارش کاربران مورد سنجش قرار می‌دهد؛ یعنی در صورتی که آدرسی نادرست باشد و کاربران گزارشی در مورد نادرست بودن آن وارد کنند، این آدرس توسط رابیا بررسی شده و در صورت صحت نداشتن اصلاح می‌شود.

۶-امکان درخواست تاکسی برای آدرس‌های مورد نظر

کاربران می‌توانند به‌راحتی یکی از آدرس‌های مورد نظر خودشان را در اپلیکیشن انتخاب کرده و با انتخاب گزینه‌ی درخواست تاکسی، به برنامه‌های اسنپ و تپسی متصل شوند. درنتیجه در کمترین زمان درخواست تاکسی کنند.

۷- امکان مسیریابی با استفاده از گوگل مپ، ویز و اپلیکیشن نشان

کاربران می‌توانند برای هر یک از آدرس‌های ذخیره‌شده در اپلیکیشن رابیا، از اپ‌های مسیریابی دیگری همچون گوگل مپ، ویز و اپلیکیشن نشان استفاده کنند و با انتخاب گزینه‌ی مسیریابی به هر یک از این اپلیکیشن‌ها متصل شوند.

۸- نمایش ترافیک، مکان‌ها، نقشه ماهواره‌ای برای آدرس‌های مختلف

رابیا برای تمامی آدرس‌های ذخیره‌شده، امکان نمایش ترافیک، مکان‌ها و نقشه ماهوار‌ه‌‌ای‌ را ارائه می‌دهد.

به‌طور حتم با افزایش تعداد کاربران و همچنین افزایش آدرس‌های عمومی ثبت‌شده در بانک اطلاعاتی رابیا، این اپلیکیشن بیش‌ازپیش کاربردی خواهد شد.

امنیت رابیا

با توجه به اینکه اطلاعات ارتباطی نظیر شماره‌های تماس و آدرس جزو اطلاعات حساس و در عین حال ارزشمند است، به این ترتیب حفظ امنیت این داده‌ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. به‌گفته‌ی توسعه‌دهندگان رابیا، داده‌های مربوط به آدرس کاربران در این اپلیکیشن به‌صورت هش‌شده در سرور‌های رابیا ثبت می‌شوند، از این‌رو حتی در صورتی که نفوذی به سرور‌های رابیا اتفاق بیافتد، هکرها قادر نیستند تا از اطلاعات هش‌شده آدرس کاربران را به دست بیاورند.

نکات مثبت

  • مدیریت آدرس‌های کاربر 
  • امکان اتصال به اپلکیشن‌های درخواست تاکسی
  • امکان اتصال به اپلیکیشن‌های مسیریابی
  • امکان اشتراک‌گذاری آدرس‌ها از طریق شبکه‌های اجتماعی و به‌صورت مستقیم

نکات منفی

  • کامل نبودن بانک اطلاعات مکان‌های نزدیک
  • نبود امکان همگام‌سازی با فهرست مخاطبان گوشی
دانلود اپلیکیشن
منبع زومیت

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید