گوگل و کوالکام، معماری RISC-V را به گجت‌های پوشیدنی می‌آورند

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۰
مطالعه 2 دقیقه
پردازنده تراشه اسنپدراگون از نمای نزدیک
استفاده از معماری متن‌باز RISC-V می‌تواند در کاهش هزینه‌ی تولید تراشه‌های محصولات پوشیدنی به گوگل و کوالکام کمک کند.
تبلیغات

کوالکام و گوگل با همکاری یکدیگر، پلتفرم Snapdragon Wear را براساس معماری RSIC-V (ISA) برای نسل بعدی محصولات پوشیدنی هوشمند مجهز به سیستم‌عامل Wear OS طراحی کرده‌اند. این خبر نقطه‌ی عطف بسیار مهمی محسوب می‌شود زیرا نشان از گسترش استفاده از راهکارهای سفارشی مبتنی‌بر RISC-V در اکوسیستم کوالکام و پلتفرم Wear OS گوگل دارد.

تامزهاردور می‌نویسد، همکاری گوگل و کوالکام یعنی شرکت تراشه‌ساز روی سخت‌افزار مبتنی‌بر RISC-V برای دستگاه‌های پوشیدنی کار خواهد کرد درحالی‌که غول جستجوی اینترنت، نرم‌افزار این برنامه‌ها را توسعه خواهد داد. به‌طور کلی دو شرکت درحال ساخت پلتفرم RISC-V برای دستگاه‌های پوشیدنی هستند که ابتدا برای ساعت‌ هوشمند و سپس برای محصولات دیگر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

بیورن کیلبرن، مدیرکل Wear OS در گوگل گفت:

تکنولوژی‌ کوالکام ستونی از اکوسیستم Wear OS بوده و سیستم‌های با کارایی بالا و کم‌مصرف را برای بسیاری از شرکای ما ارائه می‌دهد. هیجان‌زده‌ هستیم که همکاری خود را با کوالکام گسترش دهیم و راهکار مبتنی‌بر RISC-V را به بازار بیاوریم.
- بیورن کیلبرن، گوگل

درحالی‌که ساخت سیستم‌های مخصوص دستگاه‌های پوشیدنی ازنظر برخی افراد ساده تلقی می‌شود، اما همیشه این‌طور نیست. علاوه‌بر پردازنده اصلی که قابلیت‌های محاسباتی را برای کل دستگاه ارائه می‌دهد، قابلیت‌های متعددی مثل ذخیره‌سازی و پیشتیبانی از حسگرها نیز اهمیت زیادی دارند. این ویژگی‌ها برپایه‌ی هسته‌های ISA که ARM آن‌ها را توسعه داده کار می‌کنند و ازجمله می‌توان به هسته‌های سری Cortex A برای محاسبات اصلی و سری Cortex M برای میکروکنترلرها اشاره کرد.

توسعه‌ی هسته‌های Cortex هزینه‌هایی دارد و جایگزینی معماری ساخت این هسته‌ها با RSIC-V هزینه‌های مربوط به ARM را کاهش خواهد داد یا حتی به‌طور کامل حذف خواهد کرد.

اطلاعیه‌ی همکاری گوگل و کوالکام جزئیات زیادی ارائه نمی‌دهد و مثلاً نمی‌دانیم آیا پلتفرم‌ Snapdragon Wear کوالکام با RISC-V ISA جایگزین همه‌ی هسته‌های ARM خواهد شد یا این تغییر فقط برای هسته‌های منتخب خواهد بود. البته گوگل به مشارکت دو شرکت در پروژه‌ی مذکور و دامنه‌ و اهمیت آن تأکید زیادی دارد.

دینو بکیس، معاون و مدیرکل بخش پوشیدنی‌های کوالکام گفت:

ما هیجان‌زده هستیم که از RISC-V استفاده کنیم و پلتفرم Snapdragon Wear را به‌عنوان ارائه‌دهنده‌ی تراشه‌های پیشرو برای Wear OS گسترش دهیم. نوآوری‌های پلتفرم Snapdragon Wear ما به اکوسیستم Wear OS کمک می‌کند به‌سرعت تکامل یابد و راه‌اندازی دستگاه‌های جدید را آسان‌تر خواهد کرد.
- دینو بکیس، کوالکام

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات