اپل واچ اولترا تا سال ۲۰۲۶ به نمایشگر microLED مجهز نخواهد شد

سه‌شنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۵
مطالعه 2 دقیقه
اپلیکیشن آب‌وهوا اپل واچ اولترا / Apple watch ultra weather app
برای خرید اپل واچ اولترا مجهز به نمایشگر microLED باید چند سال دیگر صبر کنید.
تبلیغات

بسیار از طرفداران اپل واچ از مدت‌ها قبل منتظرند نت این محصول با نمایشگر microLED عرضه شود. اکنون به‌نظر می‌رسد انتظارات به این زودی‌ها تمام نخواهد شد؛ زیرا براساس گزارشی جدید، برای معرفی اپل واچ اولترا مجهز به صفحه‌نمایش microLED باید تا سال ۲۰۲۶ صبر کنیم.

گزارش‌های خوش‌بینانه درباره‌ی استفاده از نمایشگر microLED در اپل واچ به سال ۲۰۱۹ برمی‌گردد؛ جایی‌ که گفته شد اپل احتمالاً در اوایل سال ۲۰۲۰ از این پنل‌ها در ساعت‌های هوشمندش استفاده خواهد کرد؛ اما چنین اتفاقی رخ نداد.

microLED چیست؟

برای درک بهتر فناوری microLED، بد نیست نقشه‌ی راه نمایشگرهای اپل را مرور کنیم. این شرکت ابتدا از پنل‌های IPS LCD با نور زمینه‌ی معمولی استفاده می‌کرد و پس‌از‌آن شاهد پنل‌های IPS LCD با نور زمینه‌ی miniLED بودیم. غول فناوری اهل کوپرتینو از فناوری مذکور در آیپد پرو و مک‌بوک استفاده کرد تا کاربران از رنگ‌های مشکی تیره‌تر و رنگ‌های سفید روشن‌تر لذت ببرند.

اپل برای اولین‌بار در ساعت‌های هوشمند و سپس در برخی از مدل‌های آیفون از نمایشگر OLED استفاده کرد. این شرکت تا‌کنون در ساخت آیپد یا مک‌بوک‌های خود از فناوری مذکور بهره نگرفته است؛ اما انتظار داریم اوایل سال آینده از پنل‌های OLED در آیپد استفاده شود. این فناوری رنگ‌های مشکی عمیق‌تری ارائه می‌دهد و مصرف انرژی آن بسیار کم‌ است.

microLED شامل نسخه‌های میکروسکوپی LEDهای معمولی است که آرایه‌های کاملی از آن‌ها در برای هر پیکسل در نظر گرفته می‌شود و ابعاد آن‌ها صدها برابر کوچک‌تر از LEDهای سنتی است.

ازجمله مزیت‌های microLED درمقایسه‌با OLED می‌توان به ارائه‌ی درجه‌ی کنترل بسیار زیاد اشاره کرد که کیفیت نمایشگرها را بهبود می‌دهد. علاوه‌براین، فناوری مذکور مشکلات طول‌ عمر OLED را ندارد.

اپل واچ اولترا ۲۰۲۶ با نمایشگر microLED

درحال‌حاضر، اپل برنامه‌های خود را برای استفاده از نمایشگر microLED در اپل واچ به تعویق انداخته است و تا سال ۲۰۲۶ شاهد معرفی این محصول نخواهیم بود.

به‌نوشته‌ی 9to5mac، ابعاد کوچک اجزای پنل‌های microLED فرایند ساخت این نمایشگرها را بسیار دشوار کرده است و همین موضوع می‌تواند هزینه‌های تولید را افزایش و بازدهی را کاهش دهد.

از سال ۲۰۱۴ و پس‌ از خرید LuxVue تا‌کنون، اپل بیش‌ از یک‌میلیارد دلار روی توسعه‌ی فناوری صفحه‌نمایش‌های خود سرمایه‌گذاری کرده است و هدف آن کمک به تأمین‌کنندگان نمایشگرهای microLED مثل سامسونگ است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات