عینک هوشمند اینتل؛ نگاه نو به ابزارهای پوشیدنی

عینک هوشمند اینتل؛ نگاه نو به ابزارهای پوشیدنی

عینک‌ هوشمند یکی از فانتزی‌ترین محصولات هوشمند است که شرکت‌های مختلف بارها سعی کرده‌اند آن را از رؤیا به واقعیت تبدیل کنند؛ اما هرکدام به‌نوعی شکست خورده‌اند.

در سال‌های گذاشته شاهد تلاش شرکت‌های مختلفی برای ساخت عینک‌ هوشمند بوده‌ایم. عینک هوشمند گوگل شانس ورود واقعی بازار را هرگز به دست نیاورد و حتی تلاش اسنپ‌چت برای ارائه عینک‌ هوشمند برای به اشتراک‌گذاری ویدئوهای کوتاه، ضرر ۴۰ میلیون دلاری روی دست این شرکت گذاشت. اما هیچ‌کدام از این‌ها باعث نمی‌شود اینتل دست از تلاش بردارد.

عینک‌ اینتل، وونت (Vaunt) نام دارد و اولین بار در سایت Verge مشاهده شد. این‌طور که به نظر می‌رسد، اوونت بسیار شبیه به عینک‌ عادی است، به گونه‌ای که تشخیص آن‌ها می‌تواند مشکل باشد.

اینتل تصمیم گرفته است به‌جای قراردادن مجموعه‌ای از امکانات و ابزارهای مختلف در این عینک‌، به یک پردازنده، پروژکتور لیزر، بلوتوث و حسگرهای حرکتی بسنده کند. وزن این عینک‌ حدود ۵۰ گرم است (تقریبا هم وزن عینک‌ اسنپ‌چت) و امکان نصب عدسی‌های طبی و غیر طبی دارد.

پروژکتور لیزر مصرف توان بسیار اندکی دارد و می‌تواند تصویر تک‌رنگ قرمزی با رزولوشن ۴۰۰‍‍‍‍‍‍‍×۱۵۰ پیکسل نمایش دهد. نکته جالب درباره این پروژکتور این است که تصویر به‌صورت مستقیم روی شبکیه چشم شکل می‌گیرد؛ بنابراین بیننده همواره تصویر را به‌صورت فوکوس شده می‌بیند!

این عینک می‌تواند تولد دوستانتان را به شما یادآوری کند، اعلان‌های تلفن همراهتان را برایتان نمایش دهد یا هنگامی که تشخیص بدهد داخل آشپزخانه هستید، دستور پخت غذا را نشانتان بدهد.

نسخه‌های بعدی عینک اینتل ممکن است میکروفن داشته باشد تا دسترسی کاربر به دستیار هوشمند -مانند سیری و الکسا- را ساده‌تر کند. نسخه فعلی این عینک از طریق حرکات نامحسوس مانند اشاره با سر کنترل می‌شود.

هنوز مشخص نیست این محصولات چه زمان و چگونه وارد بازار خواهد شد. به نظر می‌رسد اینتل بیشتر علاقه داشته باشد نقش تأمین‌کننده (OEM) این عینک‌ را برای سایر شرکت‌ها ایفا کند تا این‌که خودش مستقیما آن را عرضه کند.

پیش‌بینی می‌شود اینتل با ارائه برنامه‌های نمونه و SDK‌، راه را برای استفاده توسعه‌دهندگان از این محصول باز کند. البته همان‌طور که گفته شد مشخص نیست این محصول چه زمانی روانه بازار شود.

عینک اینتل هنوز در حال طی نمودن مراحل اولیه توسعه است، اما به نظر می‌رسد برای اولین بار با یک عینک هوشمند کاربردی با امکانات معقول مواجه خواهیم شد.


تهیه شده در زومیت

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید