آیا واقعیت مجازی و واقعیت افزوده به فناوری‌های مخربی تبدیل می‌شوند؟

جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۰
مطالعه 5 دقیقه
اگرچه، فناوری‌های مبتنی بر واقعیت‌ مجازی و واقعیت افزوده در تلاش هستند تا توجه بازار را جلب کنند، اما درحال حاضر هنوز جایگاه مناسب خود را نیافته‌اند. در ادامه خواهیم دید که چرا آینده‌ی پرتلاطمی در انتظار آن‌ها خواهد بود.

موفقیت در جریان اصلی، علاوه‌بر پیشرفت در فناوریِ سخت‌افزارها به تداوم در تولید محتوای مناسب و دسترسی آسان بستگی دارد. اگرچه واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR)، برای مدت طولانی در فهرست «فناوری‌های جدید آینده» قرار داشته‌اند، اما نام آن‌ها هنوز هم از این فهرست خارج نشده‌ است. آیا واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، سرنوشتی مشابه تلویزیون سه‌بعدی خواهند داشت که فقط برای مدت کوتاهی در میان مردم محبوب شدند؟ پاسخ کارشناسان صنعت به این سؤال منفی است.

مدیر بخش تحقیقات شرکت بین‌المللی داده (IDC) در این‌باره، خطاب به TechRadar Middle East می‌گوید:

همچنین وی افزود، واقعیت مجازی یک فناوری نسبتا جدیدی است و احتمالا در طی سال‌های آینده، بیش‌ازپیش مورد توجه قرار خواهد گرفت:

با این حال، آکاش بلوچاندران، تحلیلگر ارشد بخش تحقیقات در IDC، گفته‌ است که واقعیت مجازی علاوه‌بر آن‌که در دنیای بازی‌های جریان اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای کاربردهای فراوان دیگری هم هست که فرای آن‌ها است. بنابراین، واقعیت مجازی قطعا پتانسیل تبدیل شدن به یک فناوری مخرب را دارد.

برنامه‌های واقعیت مجازی آزمایش می‌شوند

بلوچاندران، درباره‌ی کاربردهای دیگر این فناوری گفته‌ است:

اگرچه، مبحث اثرات تخریبی فناوری VR همچنان داغ است، اما بلوچاندران اظهار داشت که این روند، سه الی پنج سال بطول می‌انجامد. وی همچنین افزود: با ادامه‌ی پیشرفت در فناوری واقعیت مجازی، همواره موانعی هم سر راه این فناوری قرار خواهد گرفت:

وی در ادامه‌ی گفته‌های خود در خصوص وضعیت بازار فناوری واقعیت مجازی در سال‌های آینده اظهار داشت:

تعداد زیادی از برنامه‌ی واقعیت افزوده (AR) برای گوشی‌های هوشمند موجود است

اکیولس کوئست (Oculus Quest) با قیمت ۳۹۹ دلار، قدم بزرگی در پیشرفت دستگاه‌های مستقل واقعیت مجازی برداشته و قیمت مناسبی هم دارد.

بنابر گفته‌ی بلوچندران، بدون شک یکی از مهم‌ترین دلایلی که واقعیت افزوده (AR) در میان مردم و همچنین بازار جایگاه مناسب‌تری پیدا کرده است، عدم نیاز آن به سخت‌افزارهای پیچیده است. در حال حاضر بسیاری از نرم‌افزارهای AR، برای گوشی‌های هوشمند قابل دسترسی هستند. وی در این خصوص افزود:

درحال حاضر، سرمایه‌گذاری در واقعیت افزوده و عرضه‌ی آن به بازار، از جهات گوناگونی نسبت به واقعیت مجازی -به‌ویژه باتوجه به وضعیت فعلی بازار- به‌صرفه‌تر است. منطقه خاورمیانه و آفریقا، شاهد رشد سالیانه‌ی ۷/۱ درصدی در سه‌ماهه اول سال جاری برای هدست‌های AR و VR به دلیل عملکرد خوب آن‌ها همراه‌ با دستگاه‌هایی نظیر پلی‌استیشن VR بود که محبوبیت آن‌ها را در این مدت حفظ کرده است.

هدست‌های مستقل در تلاش برای جلب توجه

به‌گفته‌ی پوپال، انتظار می‌رود تعداد مخاطبان دستگاه‌های بدون صفحه‌ی نمایش (screen-less) با استقبال از ظهور و پیشرفت دستگاه‌های مستقلی نظیر اکیولس کوئست، کاهش یابد. از طرفی، با استفاده از اینترنت 5G در وضعیت کاربردهای تجاری بالقوه‌ی واقعیت مجازی بهبود حاصل خواهد شد.

با این حال، به‌گفته‌ی وی سرانجام، اینترنت 5G با پهنای باند بسیار بیشتر و تقریبا بدون تأخیر، به رشد VR به‌عنوان یک وسیله‌ی ارتباطی کمک خواهد کرد. این امر به‌ویژه در مورد Vive فیسبوک که صاحب Oculus و HTC است، قابل‌توجه خواهد بود.

همچنین وی در ادامه افزود:

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود