VR180 معرفی شد؛ فرمت جدید یوتیوب برای تجربه‌ ویدیویی فراگیر

VR180 معرفی شد؛ فرمت جدید یوتیوب برای تجربه‌ ویدیویی فراگیر

یوتیوب با هدف ارائه‌ی تجربه‌ی ویدیویی فراگیرتری نسبت به گذشته، فرمت VR180 را معرفی کرد.

در طول سال‌های اخیر، بازار هدست‌های واقعیت مجازی و تماشای محتوای ویدیویی به‌کمک آن‌ها بسیار داغ شده است؛ با این حال بسیاری از تولیدکنندگان محتوا و در کنار آن‌ها سازندگان هدست‌های واقعی، هنوز هم صرفا در حال ساخت ویدیوهای سه‌بعدی سازگار با این هدست‌ها هستند. روز گذشته، یوتیوب فرمتی را معرفی کرد که در جایی بین ویدیوهای عادی و ویدیوهای ۳۶۰ درجه‌ی VR-محور قرار می‌گیرد. فرمت جدید که یوتیوب از آن با عنوان VR180‌ یاد می‌کند، نسبت به ویدیوهای عادی، تجربه‌ای فراگیرتری ارائه می‌دهد؛ اما تماشای آن دشواری‌های تماشای محتوای ۳۶۰ درجه را ندارد و البته میزان فراگیر بودن آن‌ نیز به اندازه‌ی ویدیوهای ۳۶۰ درجه نیست.

براساس پستی که در بلاگ یوتیوب منتشر شده است، ویدیوهای VR180‌ روی گوشی‌ هوشمند و کامپیوتر، تصاویر را با رزولوشن بالایی به نمایش خواهند گذاشت که عادی به‌ نظر می‌رسند و نیازی به پَن کردن گوشی برای تماشای کل صحنه وجود نخواهد داشت؛ اما در صورت استفاده از هدست واقعیت مجازی، همان ویدیو تجربه‌ی ۱۸۰ درجه‌ای ارائه خواهد داد. به‌ نظر می‌رسد که در این حالت، ویدیو به‌صورت سه‌بعدی نیز به نمایش در می‌آید. گوگل معتقد است که ویدیوی VR180‌ نه‌تنها تجربه‌ی لذت‌بخش‌تری برای کاربران هدست‌‌های VR به ارمغان می‌آورد؛ بلکه برای تولیدکنندگان محتوا نیز فرایند ساخت ویدیو را ساده‌تر می‌کند؛ چرا که آن‌ها دیگر دغدغه‌ی پروسه‌ی تولید و ویرایش محتوا برای نمایش در حالت ۳۶۰ درجه نخواهند داشت. تمام‌ ویدیوهای فرمت جدید VR180 از استریم زنده نیز پشتیبانی خواهند کرد. 

YouTube VR180 Reviewer

فرمت جدید VR180 با هدست‌های مبتنی بر پلتفرم‌های گوگل کاردبورد و دی‌دریم وی‌آر سازگار خواهد بود و از اپلیکیشن یوتیوب توسعه‌ داده‌شده برای پلی‌استیشن وی‌آر نیز پشتیبانی خواهد کرد. طبق اعلام گوگل، این کمپانی در حال همکاری با شرکت‌هایی مانند لنوو، ال‌جی و YI‌ است تا به آن‌ها در ساخت دوربین‌هایی با توانایی پشتیبانی از فرمت جدید کمک می‌کند. دوربین‌های جدید در زمستان سال‌ آینده‌ی میلادی روانه‌ی بازار خواهند شد. در حال حاضر اطلاعاتی در خصوص قیمت این دوربین‌ها در دسترس نیست؛ اما گوگل پیش‌بینی می‌کند که با قیمتی مشابه دوربین‌های استاندارد به‌ فروش برسند.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده