نسخه وب یوتیوب موزیک در سال ۲۰۲۴ پیشرفت‌های زیادی تجربه کرده است

شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۳ - ۱۹:۱۰
مطالعه 3 دقیقه
یوتیوب موزیک
نسخه‌ی تحت‌وب یوتیوب موزیک با آپدیت‌های متعدد، تجربه‌ی کاربری بسیار بهتری ارائه می‌دهد و شباهت بیشتری به نسخه‌های موبایلی این سرویس پیدا کرده است.
تبلیغات

آپدیت‌های اخیر نسخه‌ی وب یوتیوب موزیک تجربه‌ی کاربری آن را به‌طور کلی متحول کرده است و اکنون می‌تواند رقابت جدی‌تری با سایر سرویس‌های استریم موسیقی داشته باشد. مهم‌ترین تغییر نسخه‌ی تحت‌وب یوتیوب موزیک، اضافه‌شدن قابلیت دانلود آهنگ‌ها است.

پیش‌ازاین، تنها راه گوش‌دادن به موسیقی به‌صورت آفلاین روی دسکتاپ، استفاده از کروم‌بوک‌ها و استفاده اپلیکیشن اندروید بود. با اضافه‌شدن قابلیت پخش آفلاین موسیقی به نسخه‌ی وب یوتیوب موزیک، کاربران سیستم‌عامل‌های مک و ویندوز هم سرانجام می‌توانند از این ویژگی کاربردی برای گوش‌دادن به موسیقی بدون اینترنت استفاده کنند.

قابلیت پخش آفلاین یکی از دلایل اصلی درخواست کاربران برای توسعه‌ی اپلیکیشن اختصاصی دسکتاپ یوتیوب موزیک بود. باتوجه‌به علاقه‌ی گوگل به وب‌سایت‌هایی که روی تمامی پلتفرم‌ها کار می‌کنند و صرفه‌جویی در منابع، به‌نظر نمی‌رسد این شرکت هرگز تصمیمی برای ساخت نسخه‌ی دسکتاپ یوتیوب موزیک داشته باشد.

نسخه باطراحی شده یوتیوب موزیک تحت وب درحال پخش آهنگ
9to5Google

ماه گذشته، وب‌سایت یوتیوب موزیک طراحی آلبوم‌ها و پلی‌لیست‌ها را برای مطابقت با اپلیکیشن تبلت‌ها و گوشی‌های تاشدنی اندرویدی تغییر داد. این به‌روزرسانی با استفاده از چیدمان دوستونی، از فضای صفحه بهینه‌تر استفاده می‌کند. وجود تصویر اصلی آلبوم به‌همراه پس‌زمینه‌ی مات، باعث جذابیت بیشتر وب‌سایت شده است. البته در زمان انتشار اولیه‌ی این آپدیت باگ‌هایی وجود داشت که حالا برطرف شده‌اند.

نسخه باطراحی شده یوتیوب موزیک تحت وب
9to5Google

به‌نوشته‌ی 9to5Google، چیدمان صفحه در نسخه‌ی تحت‌وب جدید یوتیوب موزیک به‌خوبی با نوار ناوبری همخوانی دارد که برای دسترسی سریع به پلی‌لیست‌ها تعبیه شده است. این بازطراحی کلی احتمالاً زیرساختی را برای آپدیت‌های امسال فراهم کرده است.

نسخه باطراحی شده یوتیوب موزیک تحت وب
صفحه اصلی نسخه باطراحی شده یوتیوب موزیک تحت وب

در‌مقایسه‌با اپلیکیشن اندروید که نوار ابزار پایینی کشیده‌ای دارد و با مینی‌پلیر ادغام‌ شده است، روی نمایشگرهای عریض کمی بزرگ به‌نظر می‌رسد، مینی‌پلیر نسخه‌ی وب ازنظر بصری غنی‌تر است و با دکمه‌ها و اطلاعات بیشتر امکان کنترل با یک کلیک را فراهم می‌کند.

همچنین، از ماه می (اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۳)، یوتیوب موزیک قابلیت به‌خاطرسپردن آخرین آهنگ و پادکست پخش‌شده را برای از سرگیری سریع هنگام بازکردن مجدد نسخه‌ی تحت‌وب ارائه می‌دهد. تغییر مذکور به‌طرز چشمگیری باعث شده است تا وب‌سایت یوتیوب موزیک بیشتر شبیه اپلیکیشن‌های موبایلی آن عمل کند.

برای کاربرانی که پنجره‌ی یوتیوب موزیک را کوچک می‌کنند، پلیر این سرویس چند ماه قبل به‌روزرسانی شد تا ظاهری شبیه به بخش Now Playing اپلیکیشن‌های اندروید و iOS داشته باشد. درمجموع، این تغییرات باعث شد رابط کاربری یوتیوب موزیک زیبا‌تر و پیشرفته‌تر به‌نظر برسد و با تمامی پلتفرم‌ها نیز سازگاری داشته باشد.

یوتیوب موزیک اولویت اصلی خود را روی نسخه‌ی اندروید و iOS قرار می‌دهد و این موضوع چندان هم تعجب‌آور نیست. به‌هر‌حال، امیدواریم به‌روزرسانی‌های نسخه‌ی تحت‌وب در آینده، طراحی و عملکرد آن را به نسخه‌های موبایلی نزدیک‌تر کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات