انویدیا: ایجاد محدودیت علیه فناوری چین، به شرکت‌های آمریکایی نیز ضربه می‌زند

شنبه ۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۰
مطالعه 1 دقیقه
پرچم چین و آمریکا روی مادربرد
انویدیا درمورد احتمال اعمال محدودیت‌های شدیدتر علیه بخش‌های هوش مصنوعی و HPC چین هشدار داد.
تبلیغات

انویدیا ابراز نگرانی کرده که تشدید بیشتر محدودیت‌ها علیه بخش‌های هوش مصنوعی و ابررایانه‌های چینی به‌طور کلی باعث ایجاد اثرات مخرب بلندمدت بر شرکت‌های آمریکایی توسعه‌دهنده‌ی تراشه خواهد شد. درحالی‌که این شرکت به چشم‌انداز مالی خود در آینده‌ی نزدیک خوش‌بین است، یادآور شد ۲۰ تا ۲۵ درصد از درآمد مرکز داده‌‌ی آن از چین حاصل می‌شود.

مقاله مرتبط

کولت کرس مدیر ارشد مالی انویدیا در گفت‌وگوی اخیرش با تحلیلگران و سرمایه‌گذاران گفت:

محدودیت‌های منع فروش پردازنده‌های گرافیکی مرکز داده‌ی ما به چین در درازمدت می‌تواند به از دست‌دادن دائمی فرصت ایالات‌متحده‌ برای رقابت و رهبری یکی از بزرگ‌ترین بازارهای جهان منجر خواهد شد.
- کولت کرس، انویدیا

قوانین صادراتی که دولت ایالات‌ متحده در سال گذشته تحمیل کرد، محموله‌های تراشه‌های هوش مصنوعی و حافظه‌های با پهنای‌ باند بالا (HPC) که امکان ساخت ابررایانه‌های چینی با توان بیش‌ از ۱۰۰ پتافلاپس FP64 یا بیش‌ از ۲۰۰ پتافلاپس FP32 را فراهم می‌سازد، ممنوع می‌کند. علاوه‌براین، توان عملیاتی ابررایانه‌های چینی نمی‌تواند بیش‌ از ۶۰۰ گیگابایت‌برثانیه باشد. طبق گزارش‌ها، دولت ایالات‌ متحده در حال بررسی محدودیت‌های بیشتر علیه بخش‌های فناوری پیشرفته‌ی چین است که این‌ بار روی سخت‌افزار مبتنی‌بر هوش مصنوعی تمرکز دارد.

انویدیا برای پیروی از قوانین جدید صادرات آمریکا، نسخه‌های ضعیف‌تر پردازنده گرافیکی A100 و H100 را به‌ترتیب با نام A800 و H800 برای بازار چین معرفی کرد. تیم سبز اعتقاد دارد این تراشه‌های محدودشده با قوانین صادرات ایالات‌ متحده مطابقت دارد و چین نمی‌تواند با استفاده از آن‌ها، ابررایانه‌های کارآمد تولید کند.

کرس در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت:

با توجه به تقاضای بالا برای محصولات ما در سرتاسر جهان، تصور نمی‌کنیم محدودیت‌های صادراتی جدید برای پردازنده‌های گرافیکی مراکز داده‌ی ما، سریعاً بر نتایج مالی شرکت تأثیر داشته باشند.
- کولت کرس، انویدیا

جنسن هوانگ در اقدامی پیشگیرانه، به همراه مدیران ارشد اینتل و کوالکام به دولت ایالات‌ متحده هشدار داد تشدید کنترل‌های صادراتی می‌تواند به فروش آن‌ها آسیب برساند و از تعدیل قوانین صادرات حمایت کرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات