تماشا کنید: این سگ رباتیک از پاهای خود برای ایستادن و تعامل با اجسام استفاده می‌کند

جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
سگ رباتیک
سگ رباتیک پیشرفته‌ی چهارپا می‌تواند خود را روی دیوار نگه دارد، دکمه‌های دسترسی در را فشار دهد و حتی با توپ بازی کند.
تبلیغات

پیش‌از این سگ‌های رباتیک متعددی ساخته شده‌اند که هرکدام با قابلیت‌های جذاب ما را تحت‌تأثیر قرار داده‌اند اما با این‌وجود بازهم سگ‌های واقعی از نظر مانورپذیری و تعامل با محیط اطراف، کارایی بسیار بیشتری نسبت‌به نمونه‌های رباتیک دارند.

اکنون محققان دانشگاه کارنگی ملون و دانشگاه کالیفرنیا ربات چهارپای جدیدی با دامنه‌ی حرکتی بسیار گسترده‌تر از سگ‌های رباتیک مشابه قبلی ساخته‌اند که می‌تواند با پاهای خود با اجسام مختلف تعامل برقرار کند. این سگ رباتیک می‌تواند خود را به دیوار تکیه دهد یا دکمه‌ی آسانسور را فشار داده و حتی توپ‌ بازی کند.

به گزارش اکستریم‌تِک، سگ رباتیکی که محققان دانشگاه کارنگی ملون ساخته‌اند از فناوری RealSense اینتل استفاده می‌کند. این ربات که Unitree Go1 نام دارد با فناوری مذکور، امکان تصویربرداری سه‌بعدی را ارائه می‌دهد و در کنفرانس بین‌المللی رباتیک و اتوماسیون IEEE (ICRA) سال جاری به‌نمایش درخواهد آمد. در ویدیوی فوق می‌توانید توانایی‌های Unitree Go1 را مشاهده کنید. اولین نسخه‌ی نمایشی این ربات به سمت دیوار حرکت می‌کند و با استفاده از اندام‌های جلویی، خود را روی سطح دیوار نگه می‌دارد. این محصول از بازوی جلویی خود برای ایستادن در حالت عمودی بهره می‌برد و از بازی دیگرش برای فشار دادن دکمه‌ها بهره می‌برد. ربات مذکور سپس به‌صورت چهار دست‌وپا پایین می‌آید و به عقب برمی‌گردد.

Unitree Go1 همچنین با استفاده از وزن بدن خود، دکمه‌های بزرگ‌تر مثل دکمه‌های کنترل درهای بزرگ را فشار می‌دهد. از دیگر توانایی‌های این سگ رباتیک می‌توان به قابلیت ضربه زدن به توپ اشاره کرد.

سگ رباتیک Unitree Go1 همچنین می‌تواند موانع شناخته‌نشده را با اندام‌های حرکتی خود تشخیص داده و مسیر خود را ادامه دهد. این محصول ازطریق شبکه‌ی ۱۸ لایه‌ی عصبی و در دوبخش آموزش داده شده است که به آن کمک می‌کند توالی گسترده‌ای از رفتارهای پیش‌بینی‌نشده را نیز یاد بگیرد و هنگام حرکت از آن‌ها استفاده کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات