این توپ بسکتبال بدون باد با فناوری چاپ سه‌بعدی تولید شده است

چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۵
مطالعه 2 دقیقه
توپ بسکتبال بدون هوا ساخته شده با چاپ سه بعدی
توپ ساخته‌شده با فناوری چاپ سه‌بعدی در جریان مسابقه‌ی اسلم دانک NBA در اواخر هفته گذشته به‌نمایش درآمد.
تبلیغات

تاکنون در مسابقات بسکتبال بارها شاهد خالی شدن باد توپ این رشته‌ی ورزشی بوده‌ایم. ازطرفی نمی‌توان همیشه سوزن و پمپ‌باد به‌همراه داشت تا درصورت کم‌باد شدن توپ، مشکل را رفع کرد. شرکت ویلسون برای حل این مشکل توپ بسکتبال جدیدی طراحی کرده است که از الگوهای پیچیده‌ای از حفره‌ها بهره می‌برد.

توپ جدید بسکتبال تولید شده با فناوری چاپ سه‌بعدی مثل توپ‌های معمولی نیازی به فشرده‌سازی هوا ندارد و درواقع جریان هوا به‌طور مستقیم از حفره‌های آن عبور می‌کند.

پیش‌از اینکه ویلسون توپ بسکتبال بدون هوای خود را به‌نمایش بگذارد، شرکت‌های دیگری مثل بریجستون، تلاش‌هایی برای تولید لاستیک‌های بدون هوا برای خودروها انجام داده‌اند که نمونه‌ی اولیه‌ی این نوع تایرها ۱۲ سال قبل در نمایشگاه خودرو توکیو درمعرض دید عموم قرار گرفت. لاستیک‌های بدون هوای بریجستون به‌جای پمپاژ مدوام هوا، از یک‌سری پره‌های رزین پلاستیکی استفاده می‌کنند که هنگام جذب ضربه‌ها تغییر شکل می‌دهند اما دوباره به حالت اولیه‌ی خود برمی‌گردند.

به‌هرحال تایرهای بدون هوای بریجستون موفق نشدند به‌طور گسترده روانه‌ی بازار شوند. اگرچه این فناوری امیدوارکننده به‌نظر می‌رسد اما ساخت لاستیک‌های بدون هوا که بتوان از آن‌ها در شرایط مختلف آب‌وهوایی و انواع سطوح ازجمله برف استفاده کرد، چالش برانگیز است. ازطرف دیگر استفاده از این تکنولوژی برای ساخت یک توپ بسکتبال، چالش‌های ساخت لاستیک را به‌دنبال ندارد.

به گزارش گیزمودو، ویلسون با همکاری شرکتی به‌نام EOS که در زمینه‌ی استفاده از چاپ‌گرهای سه‌بعدی برای مصارف صنعتی در حوزه‌های پزشکی و هوافضا فعالیت دارد، طرحی غیرمتعارف برای ساخت یک توپ بسکتبال ایجاد کرد که به‌جای پوسته‌ی چرمی پلمپ‌شده، از الگوهای ۶ ضلعی باز بهره می‌برد.

EOS از فناوری چاپ سه‌بعدی ویژه‌ای استفاده می‌کند که به‌جای ایجاد لایه‌هایی از پلاستیک ذوب‌شده، از رزین پودری بهره می‌برد. این ماده با استفاده از لیزر سخت می‌شود تا لایه‌های انباشته‌شده‌ی فوق‌العاده نازکی با جزئیات بالا ایجاد کند. نتیجه‌ی کار یک توپ بسکتبال کاملاً توخالی است که ازنظر عملکرد و مشخصات مثل وزن، ابعاد و میزان جهش، تقریباً مشابه توپ‌های بسکتبال معمولی است. امکان تولید این نوع توپ سه‌بعدی در رنگ‌های مختلف وجود دارد و نمونه‌ی اولیه‌ی آن که در جریان جشن‌های بازی ستاره‌های NBA در اواخر هفته‌ی گذشته به‌نمایش درآمد، با رنگ تمام مشکی تولید شده بود.

NBA درحال‌حاضر هیچ برنامه‌ای برای استفاده از توپ‌های بسکتبال سه‌بعدی بدون هوا ندارد اما این موضوع نشان‌دهنده‌ی شکست پروژه‌ی ویلسون نیست. این شرکت تصمیم دارد به توسعه‌ی مدل‌های جدید توپ بسکتبال جدید خود و بهبود آن ادامه دهد و حتی اگر NBA از آن استفاده نکند، باز هم می‌تواند آن را در بازارهای عمومی به‌فروش برساند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات