دل به‌دلیل کاهش شدید فروش رایانه‌های شخصی، ۶ هزار کارمند خود را اخراج می‌کند

سه‌شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۵
مطالعه 2 دقیقه
لوگوی دل
فروش کامپیوترهای شخصی شرکت دل در سه‌ماهه‌ی چهارم ۲۰۲۲ نسبت‌ به بازه‌ی زمانی مشابه سال قبل ۳۷ درصد کاهش یافته است.
تبلیغات

براساس گزارشی از بلومبرگ، شرکت دل تصمیم دارد ۶۵۵۰ کارمند خود را اخراج کند. این تعداد درواقع پنج درصد از کل نیروی‌ کار شرکت مذکور را تشکیل می‌دهند. جف کلارک، مدیرعامل دل با انتشار یادداشتی اعلام کرد اقدامات قبلی این شرکت ازجمله توقف استخدام نیروی‌ کار جدید و محدودیت‌های سفرهای کاری کافی نبوده است.

دلیل دل برای اخراج چندهزار کارمند این شرکت، کاهش سطح تقاضا برای خرید کامیپوترهای شخصی و لپ‌تاپ‌ها اعلام شده است. پس‌ از افزایش چشم‌گیر فروش این محصولات در دوران همه‌گیری کرونا، اکنون اکثر تولیدکنندگان بزرگ کامپیوترهای شخصی با کاهش شدید تقاضا مواجه شده‌اند. شرکت تحلیلی IDC می‌گوید میزان فروش کامپیوترهای شخصی برند دل در سه‌ماهه‌ی پایانی ۲۰۲۲ نسبت به سه‌ماهه‌ی چهارم سال قبل‌ از آن حدود ۳۷ درصد کاهش یافته است. از طرفی ۵۵ درصد از کل درآمد دل از فروش این محصولات به‌دست می‌آید.

کلارک می‌گوید اخراج کارکنان برای سلامت و موفقیت بلندمدت دل ضروری است و سازماندهی مجدد بخش‌های مختلف به‌عنوان فرصتی برای افزایش کارایی و تقویت نوآوری در نظر گرفته می‌شود. ورج گزارش داده است تعداد کارکنان جهانی دل پس‌ از اخراج دسته‌جمعی پنج درصد از نیروی‌ کار این شرکت به کمترین میزان خود در ۶ سال گذشته خواهد رسید. در مقام مقایسه، تعداد کل کارکنان این شرکت در ژانویه‌ی ۲۰۲۰ حدود ۱۶۵ هزار نفر بوده است.

البته دل تنها شرکتی نیست که تحت‌تأثیر کاهش تقاضا برای خرید کامیپوترهای شخصی قرار گرفته است. اچ‌پی نیز در ماه نوامبر اعلام کرد ۶۰۰۰ نفر از کارمندان خود را اخراج خواهد کرد. این در حالی است که لنوو در دسامبر ۲۰۲۲ تعداد نامشخصی از کارکنان خود را در ایالات‌متحده اخراج کرد. طی چند ماه گذشته، موضوعاتی مثل کاهش تقاضا، مشکلات زنجیره‌ی تأمین و موارد دیگر باعث شده حتی بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری ازجمله متا، گوگل، مایکروسافت و آمازون، هزاران‌ نفر از کارمندان خود را اخراج کنند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات