تماشا کنید: ربات بوستون داینامیکس روزی جایگزین انسان خواهد شد!

پنج‌شنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۵
مطالعه 2 دقیقه
ربات انسان نمای اطلس
بوستون داینامیکس با انشار ویدیو جدیدی از ربات دوپای اطلس نشان داد در آینده می‌توان از آن برای انجام کارهای ساختمانی درکنار کارگران استفاده کرد.
تبلیغات

بوستون داینامیکس با اشتراک‌گذاری ویدیویی جدید، نمونه‌ای از ربات اطلس خود را به‌نمایش گذاشت که می‌تواند در ناحیه‌ی ساختمان‌سازی شبیه‌سازی شده، تخته‌ها و کیسه‌های ابزار را جابه‌جا کند. اسکات کویندرزما سرپرست تیم اطلس، توضیح داد که این ویدیو برای انتقال نتایج تحقیقاتی که انجام می‌دهند منتشر شده است. مثل همیشه باید توجه داشته باشید که ویدیو به‌دقت برنامه‌ریزی و ساختاربندی شده است و سقوط‌ها و اشتباهات آن احتمالاً ویرایش شده‌اند. اما همان‌طور که کویندرزما اشاره می‌کند بازهم پیشرفتی مهم به‌حساب می‌آید.

کویندرزما می‌گوید:

ما فقط به این فکر نمی‌کنیم که چگونه ربات‌ها را به‌صورت پویا در محیط حرکت دهیم؛ مانند آنچه در پارکور و رقص رباتیک انجام دادیم. اکنون ما به این فکر می‌کنیم که ربات چگونه می‌تواند اشیا را در محیط خود درک کرده و با آن‌ها تعامل برقرار کند.
- کویندرزما

این یک تغییر قابل‌توجه در پیام‌رسانی شرکت هیوندای است، این شرکت پیش‌از این هرگز درمورد روش استفاده از ماشین‌های دوپا در محل‌ کار صحبت نکرده بود. بوستون داینامیکس تنها دو ربات دارد (Spot و Stretch) که آن‌ها را می‌فروشد. Strech یک ماشین چرخ‌دار با بازوی بزرگ است که برای جابه‌جایی جعبه‌ها در انبارها طراحی شده است درحالی‌که Spot ربات چهارپایی است که بیشتر برای انجام وظایف و نظارت، بازرسی و همچنین به‌عنوان دوربین مدار بسته از راه‌دور یا نقشه‌برداری از سایت‌های ساخت‌وساز و کارخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این‌حال، همان‌طور که کویندرزما در ویدیوی توضیح می‌دهد، نسل کنونی اطلس دوپای آن می‌تواند انواع کارهایی را که ربات‌های دیگر قادر به انجام آن نیستند، انجام دهد.

رؤیای ما برای ربات‌های انسان‌نما این است که بتوانند همه‌ی کارهایی که انجام می‌دهیم را انجام دهند. کویندرزما می‌گوید این نوع ربات‌ها برای کاربردهایی مثل ساخت‌وساز، کار در کارخانه و موارد دیگر مناسب خواهند بود.

به‌نوشته‌ی ورج، ربات‌هایی مثل اطلس درحال‌حاضر در هیچ‌کجای جهان مورداستفاده قرار نمی‌گیرند زیرا قیمت بالایی دارند و فعلاً استفاده از آن‌ها نسبت به نیروی کار انسانی مقرون‌به‌صرفه نیست. اما این شرایط با بهبود سخت‌افزارها و نرم‌افزارها می‌تواند تغییر کند. مهم‌تر از همه این‌که ایلان ماسک هم توجه ویژه‌ای به حوزه‌ی ربات‌ها نشان داده است و قصد دارد محصولی به‌نام Optimus را عرضه کند. ماسک ادعا می‌کند این ربات دوپا در کارخانه‌های تسلا کار خواهد کرد.

بن استفنز، سرپرست واحد کنترل ربات اطلس در پستی وبلاگی اعلام کرد هنوز با ربات‌های دوپا که بتوانند به‌طور قابل‌اطمینان در کنار انسان کار کنند فاصله‌ی زیادی داریم. او همچنین اظهارداشت تعامل ربات‌ها با اجسام یک مقوله‌ی پیچیده است و کارهای زیادی وجود دارد که در این زمینه باید انجام شود. به‌هرصورت نمونه‌های کنونی این محصولات، دیدگاهی کلی در مورد آینده‌ی صنعت رباتیک به ما ارائه می‌دهند.

هنگام بررسی بیانیه‌های تبلیغاتی بوستون داینامیکس مهم است به مواردی که به آن‌ها اشاره‌ای نمی‌شود توجه داشته باشیم. درواقع این شرکت محصول جدیدی را معرفی نکرده و هیچ صحبتی درمورد فروش آن ارائه نداده است. علاوه‌براین نمی‌دانیم که این ربات‌ها چه زمانی می‌توانند در کارخانه‌ها و درکنار انسان‌ها کار کنند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات